Finlandia on plagiaatti

Anonyymi

Sibeliuksen finlandia hymnin 9 ensimmäistä säveltä soinnutusta ja sävellajia myöten on plagioitu emil genetzin herää suomi kuorolaulusta vaikkei Sibelius sitä koskaan myöntänytkään.

7

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäksi kyseinen melodia muistuttaa hämmästyttävästi beethovenin kolmoiskonserton hitaan osan teemaa.

      • Anonyymi

        Eihän Sibelius lainkaan huono säveltäjä ollut teknisessä suhteessa, ei sitä voi väittää, mutta en ole tavoittanut koskaan hänen musiikkinsa syvintä olemusta sikäli kuin sellaista edes on ja tästä syystä epäilen piileekö sen musiikin konservatiivisen pinnan alla lainkaan minkäänlaisia metafyysisiä syvyyksiä kuten muilla suurilla mestareilla. Schubert, Beethoven, Mozart, Haydn, Melartin ym. ovat kaikki vaikuttaneet joskus väkevästi tunteisiini muttei Sibelius koskaan. Siksi epäilen vahvasti hänen meriittejään säveltäjänä. Kertokaa te oletteko koskaan saaneet sibeliuksen musiikista suuria emotionaalisia kokemuksia kun minulle ne ovat hänen musiikista puheen ollen täysin vieraita. Minulle jää hänen musiikistaan kovin ulkokohtainen kuva. Sibeliuksessa on liikaa pintakiiltoa. Jään kaipaamaan Sibeliuksessa ekspressiivisiä ominaisuuksia.


    • Anonyymi

      Niin, ja se Finlandia muistuttaa kovasti Kitteläisen jouhikanteleen mestaripelimannin Timppa Pimsloorikuisen sottiisia Sikaa teurastamassa vuodelta 1875.

    • Anonyymi

      Sibelius tähtäsi eläkkeeseen jonka myös sai.

      • Anonyymi

        Niin että sai tarpeeksi rahaa viinaan valtiolta alkoholisti kun oli jonka kädet vapisivat ilman rohkaisuryyppyä eikä säveltämisestä tahtonut siksi tulla mitään ja 8. sinfonia joutui Ainolan uuninpesään vastineeksi saaduista rahoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin että sai tarpeeksi rahaa viinaan valtiolta alkoholisti kun oli jonka kädet vapisivat ilman rohkaisuryyppyä eikä säveltämisestä tahtonut siksi tulla mitään ja 8. sinfonia joutui Ainolan uuninpesään vastineeksi saaduista rahoista.

        Joskus ennen jopa kyynelehdin Finlandiaa kuunnellessa mutta en enää aikoihin eikä se silti missään tapauksessa saanut haukkomaan henkeä ja pakahtumaan suuren ja kompleksisemman sinfoniamusiikin tavoin joka vaatii musiikilta hieman enemmän mihin sentimentaalinen Finlandia muodoltaan jaksottaisena sävellyksenä pystyy vaikka sen on kansallistunnettakin väitetty kohottavan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1761
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1507
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1477
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1167
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      830
    Aihe