Ev.lut kirkkoon kuuluvuus 2018/2019 vuodenvaihteen tilanne 31.12.2018:
Yhteensä, miehet, naiset:
2003 70,9% 66,9% 74,3%
2004 70,1% 66,1% 73,5%
2005 69,2% 65,2% 72,7%
2006 68,3% 64,2% 71,8%
2007 67,0% 62,9% 70,7%
2008 65,6% 61,3% 69,4%
2009 64,3% 60,0% 68,2%
2010 62,1% 57,6% 66,1%
2011 60,7% 56,2% 64,7%
2012 59,6% 55,0% 63,7%
2013 58,4% 53,8% 62,5%
2014 56,9% 52,3% 61,1%
2015 55,9% 51,2% 60,0%
2016 54,7% 50,0% 59,0%
2017 53,6% 48,8% 57,9%
2018 52,4% 47,7% 56,7%
Yhteensä, miehet, naiset:
2003 70,9% 66,9% 74,3%
2004 70,1% 66,1% 73,5%
2005 69,2% 65,2% 72,7%
2006 68,3% 64,2% 71,8%
2007 67,0% 62,9% 70,7%
2008 65,6% 61,3% 69,4%
2009 64,3% 60,0% 68,2%
2010 62,1% 57,6% 66,1%
2011 60,7% 56,2% 64,7%
2012 59,6% 55,0% 63,7%
2013 58,4% 53,8% 62,5%
2014 56,9% 52,3% 61,1%
2015 55,9% 51,2% 60,0%
2016 54,7% 50,0% 59,0%
2017 53,6% 48,8% 57,9%
2018 52,4% 47,7% 56,7%
Vastaukset 48
Vanhimmat
Melkomoisia+eroja+on+alarivillä+yhä+näin
Ikäluokittain:
____+0-14v+_+15-19v+_+20-39v+_+40-64v+_+65v+
2003+71,0%+74,6%+71,4%+67,0%+77,5%
2004+70,4%+74,5%+70,1%+66,5%+77,0%
2005+70,2%+73,8%+68,5%+65,8%+76,5%
2006+69,3%+73,3%+66,1%+65,2%+76,4%
2007+68,3%+72,4%+64,4%+64,4%+76,1%
2008+67,3%+71,4%+61,7%+63,4%+75,7%
2009+66,0%+70,9%+59,8%+62,4%+75,2%
2010+64,8%+69,7%+56,0%+60,4%+74,5%
2011+63,3%+68,8%+54,0%+59,1%+73,8%
2012+61,8%+68,3%+52,7%+58,0%+73,1%
2013+60,3%+67,3%+51,3%+56,7%+72,5%
2014+58,7%+65,9%+49,6%+55,2%+71,7%
2015+57,2%+65,6%+48,6%+53,9%+71,0%
2016+55,4%+64,4%+47,5%+52,8%+70,0%
2017+53,6%+63,3%+46,4%+51,6%+69,2%
2018+51,9%+62,7%+45,2%+50,4%+68,3%
Kyllä, kyllä, mutta miten mehet ja naiset erikseen? Siitähän on ollut keskustelua.
Naiset+ensin.+Ikäluokittain+naiset:
____+0-14v+_+15-19v+_+20-39v+_+40-64v+_+65v+
2003+71,0%+76,1%+74,4%+71,4%+82,2%
2004+70,3%+75,9%+73,2%+70,8%+81,7%
2005+70,3%+74,7%+71,8%+70,1%+81,2%
2006+69,4%+74,0%+70,1%+69,4%+81,1%
2007+68,4%+73,3%+68,0%+68,6%+80,7%
2008+67,6%+72,0%+65,6%+67,7%+80,3%
2009+66,2%+71,8%+63,8%+66,7%+79,7%
2010+65,0%+70,3%+60,2%+64,6%+79,0%
2011+63,6%+69,4%+58,3%+63,3%+78,3%
2012+62,0%+69,2%+57,1%+62,2%+77,6%
2013+60,5%+68,5%+55,8%+60,9%+76,9%
2014+58,8%+66,9%+54,2%+59,4%+76,1%
2015+57,2%+66,3%+53,2%+58,3%+75,3%
2016+55,5%+65,1%+52,2%+57,3%+74,4%
2017+53,7%+64,2%+51,2%+56,3%+73,4%
2018+52,1%+63,6%+49,9%+55,0%+72,5%
Ikäluokittain+miehet:
____+0-14v+_+15-19v+_+20-39v+_+40-64v+_+65v+
2003+71,1%+73,1%+68,2%+62,0%+68,8%
2004+70,4%+73,1%+66,8%+61,7%+68,4%
2005+70,1%+72,9%+65,0%+61,1%+68,2%
2006+69,1%+72,5%+63,4%+60,4%+68,1%
2007+68,2%+71,5%+60,8%+59,6%+68,0%
2008+67,0%+70,8%+57,7%+58,7%+67,9%
2009+65,9%+69,9%+55,6%+57,6%+67,7%
2010+64,6%+69,1%+51,6%+55,6%+67,0%
2011+63,0%+68,2%+49,5%+54,5%+66,4%
2012+61,4%+67,3%+48,1%+53,4%+65,8%
2013+60,1%+66,1%+46,6%+52,1%+65,4%
2014+58,6%+64,9%+44,7%+50,6%+64,7%
2015+57,1%+64,8%+43,8%+49,3%+64,2%
2016+55,3%+63,7%+42,5%+48,0%+63,3%
2017+53,5%+62,3%+41,4%+46,7%+62,6%
2018+51,7%+61,8%+40,3%+45,5%+61,8%
Helsingissä 20-39-vuotiaista naisista evl kirkkoon kuuluu enää vähemmistö. Tältä pohjalta ymmärtää, että myös lasten kastaminen on vähentymässä.
Tämä on erittäin raivostuttavaa!
Onkohan antivapari helsinkiläisiä. Mahtaa olla ahdistavaa?
Niin, siinähän se koko teidän järjestönne olemassaolon ja toiminnan motiivi tulikin.
Te olette fanaattisia hulluja, joita muiden samanlaisten tapaan ajaa viha ja vahingoittamisen halu.
Kunnallisvaaleista tietoa vapareihin kuulumisesta
""Valittuja: Kajaanissa Aki Räisänen, Vapaa-ajattelijain liittovaltuuston jäsen, ja Imatralla Timo Mykrä, Vapaa-ajattelijain liittohalituksen jäsen. Karkkilasa eino Huotari, paikalllisen vapaa-ajattelijayhdistyksen aktiivi, samalla Humanistiliiton aktiivi."""
Kaikki kommunisteja
eli kuvaavaa vapaa-ajattelijoille
siellä voi olla muitakin kuin kom mutta
vain kom
on kiinnostunut käyttämään vapaa-ajattelijoita työkalunaan tavoitteittensa saavuttamiseen
Korjaa toki asia. Liity Kokoomukseen, liity vapaa-ajattelijoihin, asetu ehdolle vaaleissa ja vaalimainosta itseäsi ahkerasti.
Taas uusi riemun aihe vapaa-ajattelijoille.
No, onhan se "tieteellistä" ja "rationaalista" kun siinä on numeroita. Ja vielä noin paljon.
Se on aivan hirveää jos Irlannissa kuolee muutama ihminen uskonsodassa, sen takia on Suomen evlut kirkko lopetettava lopullisesti. Sen sijaan kun huomattavasti suurempi määrä ihmisiä kuolee vapaa-ajattelijoiden oman jeesuksen inhorealismiin, niin se on vain paremman tulevaisuuden rakentamista.
Aivan kuten olivat gulagitkin. Vapaa-ajattelijoiksi itseään kutsuvilla ihmisillä asuu sisällään loputon viha, jota he pyhittävät mitä naurettavammilla tekosyillä ja uhriutumisilla. He haluavat lyödä ja alistaa, toteuttaa sisintä julmuuttaan, sitä typerää petoa, joka huutaa heidän sisällään omaa voimattomuuttaan, ja päästäkseen tekemään sen he vetoavat "oikeudenmukaisuuteen" ja "tasa-arvoisuuteen". Heidän saadessa vähääkään valtaa paljastuu heidän todellinen luonteensa ja tavoitteensa.
Nuo ihmiset eivät tuo mukanaan mitään hyvää minnekään. Katajanokka oli heille oikein sopiva säilytyspaikka aikoinaan. Vahinko, ettei se enää ole siinä käytössä.
Yrität tuputtaa ajatusta, että evl kirkon valtiokirkkoasema ja uskonnonopetuksen pakollisuus olisivat jonkinlainen suoja maailman pahuutta vastaan. Ei se niin mene. Humanismi ja sekularismi ovat vaihtoehto.
Tätä asiaa ja jatkotoimia kannattaa pohtia toukokuussakin. Mitä tekee Helsingin seudun vapaa-ajattelijat?
Aloite lukion opetussuunnitelmien käsittelijöille. Ohje skipata uskonnoliset tilaisuudet. Voivathan seurakunnat silti ja sitten tarjota niitä iltapäivään, iltaan, aamuun , yöhön... Vapasti.
Kasvatuksen jackoilutuksen lautakunta. Sitouttamattomuus.
Vuonna 2019 Helsingin evlut kirkon kasteosuus oli 35,5 prosenttia. Tulevaisuus näyttää erittäin valoisalta.
Luterilaiset lapset on kohta vähemmistössä päiväkodissa ja koulussa. Nyt pitää alkaa panostamaan uskonnontuputuksen poistamiseen päiväkodeissa ja kouluissa. Asialla alkaa olla kiire. Jo istuvalta hallitukselta pitäisi vaatia toimia epäkohtien korjaamiseksi.
Kouluissa kestää vielä vuosia, koska kirkosta eronneet eivät ole erottaneet taannoin kastattamiaa lapsiaan.
Helsingissä+50%+kasteosuus+alitettiin+vuonna+2012+(49,5%).+Helsingissä+viime+vuonna+koulun+aloittanut+ikäluokka+oli+ensimmäinen+jossa+evlut+kirkkoon+kuuluvat+olivat+vähemmistössä.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/helsinki-luterilaisen-kasteen-suosio-putosi-alle-puoleen/
Ikäluokassa+0-14+jäsenten+osuus+lienee+siis+juuri+nyt+teknisesti+rikkonut+50+%+rajan.
(Todellisuudessa+on+kuitenkin+pienimpiä+vauvoja,+joista+osa+on+vakaa+tarkoitus+kastaa+ja+ehkä+kastepäiväkin+jo+päätetty.+Sikäli+oikeampi+luku+voi+olla+esim.+50,2+prosenttia.)
Nämä tiedot ovat esimerkiksi historiaa harasstaville hyvin mielnkiinntoisia. Tulkintaa kaipaavia. Mitä tekijöitä takana?
Jännän äärellä. Koska alittuu 50 prosentin raja?
Vaikuttaako siltä, että menee talveen tai kevääseen vuonna 2021? Kirkosta eroaminen on hieman pienempää kuin viime vuonna.
Tätä kannattaa seurata, koska Helsinki - niin kuin usein pääkaupungit - ovat edelläkävijöitä koko maan kehityksessä.
Hyvä että on ikäryhmäkohtainen erittely myös kaupunkikohtisesti. Mieleenkiiintoissssta
Missä+vaiheessa+noin+tarkkaa+tietoa+saa+vuoden+2020+lopun+tilanteesta?+Koska+menee+50+%+raja+rikki?
Valitettavasti nämä tilastot tulee vuoden viiveellä. Seuraavaksi keväällä saadaan 31.12.2019 tilastot. 31.12.2020 tilastot tulee vasta 2022 keväällä.
Onko mukaan laskettu monisukupuoliset ET-elämäntapaopin mukaisedti? Onko Vapariliitossa poikkeuskäsittely monisukupuolisille?
Nuo tilastot eivät luultavasti ole Vaparien tekemiä. Yleensä nuo tekee Tilastokeskus, Väestörekisterikeskus tai vastaava virasto. Vaparit ei ole valtion virasto, joten he tuskin pystyvät tekemään tällaisia tilastoja itse. Ei ainakaan rekistereistä, koska heillä ei tuollaisia rekisterejä ole.
Mutta toki olet oikeassa, jos tarkkoja ollaan. Suurin osa kansallisista rekistereistä pystyy käsittelemään tosin vain kahta sukupuolta....
Lisään... Tai sitten kyseessä on jopa kirkon antamat tilastot jäsenmääristä.
Eipä alittunut 50 prosenttia 31.12.2020. mutta tammikuussa 2021 ilmeisesti alittui.
Kyllä tammikuussa. alittui. Tältä pohjalta on syytä esittää kaupungin kasvatukselle ja koulutukselle kiva pieni vinkki. Keskittyminen uskonnollisesti sitouttamattomaan toimintaan.
Olisi todellakin korkea aika. Ilman prosenttejakin.
Kaupungin tietokeskuksen lukemis jäämme odottamaan.
Kyllä kyllä, mutta entäs nyt?
Päivitystä, please, päivitystä.
Mitenköhän tämä sarja jatkuu? Jännää.
Siis vasta vuosi sitten, tammikuussa 2021 alittui 50 prosentin raja.
Miten kehitys kehittyy vak jatkuuko entiseen tahtiin?
Olisi kiintoisaa nähdä sarjojen jatkoja. Please.
Kyllä, kyllä. Mutta entäs nyt?
Kuka kaivais samat 31.12.2021?
Helsingin koulujen ja päiväkotien pitäisi heti alkaa kunnioittaa uskonnollista sitouttamattomuutta.
Aika isoja eroja alueiden (ja seurakuntien alueiden) välillä.
Tykkään numeroista.
Tietoja 2022 julkaistu.
Helsinkiläiset - jalostustalkoisiin!
Kyllä, kyllä, mutta entäs nyt.