Ei ihme, että atet karehtii Patmoksen rahoja 😃
VAPAA-AJATTELIJAIN LIITON TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2018 (16.6.2019)
Vuonna 2018 Vapaa-ajattelijain liitto ylsi toiseen perättäiseen ylijäämäiseen tilinpäätökseen. Tulos oli 4.610,98 euroa (2017: 431,45 eur). Vallassa olevat imagofasistit tehtailivat vuosina 2013-2016 kumulatiivista tappiota 79.838,44 euroa. Vuosien 2017-2018 ylijäämätahdilla tappio tulisi kurotuksi umpeen 31 vuodessa. ”
Ei ihme, että Pekut karehtii Patmoksen rahoja.
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti190616.html
VAPAA-AJATTELIJAIN LIITON TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2018 (16.6.2019)
Vuonna 2018 Vapaa-ajattelijain liitto ylsi toiseen perättäiseen ylijäämäiseen tilinpäätökseen. Tulos oli 4.610,98 euroa (2017: 431,45 eur). Vallassa olevat imagofasistit tehtailivat vuosina 2013-2016 kumulatiivista tappiota 79.838,44 euroa. Vuosien 2017-2018 ylijäämätahdilla tappio tulisi kurotuksi umpeen 31 vuodessa. ”
Ei ihme, että Pekut karehtii Patmoksen rahoja.
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti190616.html
Vastaukset 274
Vanhimmat
Ohhoh! Onpa pientä puuhaa ja hirveät velat.
Joo, pekujen pitäis varmaan tehdä jotain 😃
Hattu kiertään, vai maksaako hallitus?
Kai ne ovat hakeneet korona korvauksia 🤨
Oudolta kuulostaa.
Mihin moinen yhdistys on tuhlannut rahaa?
Rahaa EI TULE. Se on ongelma.
Parmos on eri maata.
Patmos on eri maata.
Siinä olet oikeassa, että Vapaa-ajattelijat ovat varsin pieni yhdistys. Koska ei se enää edes ateisteja juuri kiinnosta.
Vaparit eivät myöskään kerjää rahaa tyhjin lupauksin ja uhkailuin. Heidän sivuiltaan ei löydy lukuisia ”LAHJOITA”-nappeja.
Ihan sun omasta linkityksestäsi uskis, pieneksi yhdistykseksi upporikas:
"Sijoitus- ja rahoitustoiminta sujui selvästi edellisvuotta heikommin. Tuotot laskivat 8,9 prosenttia ja olivat 79.658,35 euroa. Mahdollisesti remontoitavia huoneistoja jouduttiin pitämään remontin ajan tyhjillään eikä vuokratuloja ei saatu."
"Tase 31.12.2018
Taseen pysyvissä vastaavissa aineelliset hyödykkeet ja sijoitukset pienenivät muutamilla sadoilla euroilla ja pysyvät vastaavat ovat yhteensä 618.603,25 euroa. Vaihtuvissa vastaavissa siirtosaamiset ovat sieventyneet 8.546,25 eurosta 4.653,82 euroon. Rahoitusasema on hyvä. Rahaa ja pankkisaamisia oli 62.803,25 euroa. Taseen loppusumma on 688.525,80 euroa.
Oma pääoma on yhteensä 669.487,30 euroa. Nämä ovat kirja-arvoja, tosiasiassa liitto on huomattavasti varakkaampi.
Lyhytaikaisia velkoja oli yhteensä 19.038,50 euroa (7.634,32 eur). Määrä on kuitenkin ihan kohtuullinen."
Ei tuossa näy miten rahaa on tullut.
Miljoonillakin voi tehdä tappiota.
"Vaparit eivät myöskään kerjää rahaa tyhjin lupauksin ja uhkailuin. Heidän sivuiltaan ei löydy lukuisia ”LAHJOITA”-nappeja."
Eli eivät oikein usko sanomaansa ... hmmmm
Korkkiruuvin logiikalla siis kerjäämisen, uhkailujen ja tyhjien lupausten määrä korreloi suoraan sanoman totuudellisuuteen.
Jotenkin en tästäkään ole enää yllättynyt.
Heh. Ne, jotka epätoivoisesti tarvitsevat rahaa, tekevät sen mahdollisimman helpoksi netissä. Kuten Patmos.
Eiköhän jokainen yhdistys usko "sanomaansa", ja niissä on samanhenkisiä ihmisiä.
"Korkkiruuvin logiikalla siis kerjäämisen, uhkailujen ja tyhjien lupausten määrä korreloi suoraan sanoman totuudellisuuteen."
Hyvin ymmärsit että jumalattomat eivät oikein luota järjestöjensä sanomaan, kun eivät vapaaehtoisesti anna varojaan, vaan näiden järjestöjen tulee PAKKO-ottaa ne väkisin ihmisten taskuista, minkä vassarit hallitsee ihan hyvin :))
Uskovat annamme varoistamme ihan vapaaehtoisesti, hyvästä sydämestä. Amen
Uskovaisille ei riitä edes kirkkovero vaan pitää kerjätä vielä kolehdilla, koska pyhällä hengellä eleleminen on kallista.
Et kai tosissas luule että nää palstan hihuttajat kuuluisi kirkkoon? Enimmäkseen ne on hellareita.
>näiden järjestöjen tulee PAKKO-ottaa ne väkisin ihmisten taskuista, minkä vassarit hallitsee ihan hyvin :))
Onko se näiden järjestöjen saatanallisuutta, jos valtio eli demokraattisesti valitun eduskunnan enemmistö haluaa antaa niille jotain toiminta-avustusta? Millä mekanismilla olisi näin?
Mikä sitten teitä ateisteja kiinnostaa?
Valita EV.lut kirkoon!
Mikä teitä atskuja sitten kiinnostaa?
Mikset kysy jos et tiedä?
Ihan samalla tavalla vapaa-ajattelijat tekevät sen netissä. Mutta kukaan ei silti anna heille.
En anna minäkään. En edes uskonnollisille toimijoille.
Juu ihan toisin kuin kirkko, joka on iso 'yhdistys', vaikka jäsenistön enemmistöä kirkon touhut eivät kiinnosta pätkääkään.
Paljonkohan vapareilla olisi jäseniä, jos enemmistö suomalaisista syntyisi vapareiden 'jäsenkirja kourassaan', kuten enemmistö kirkon jäsenistä kirkon jäsenkirja kädessään?
En ole ateisti, joten en osaa vastata.
”Juu ihan toisin kuin kirkko, joka on iso 'yhdistys'…”
Luterilainen sekä ortodoksikirkko ovat erityisasemassa niiden historian vuoksi. Ne molemmat ovat julkisoikeudellisia yhteisöjä, eli niiden toimintaa ja järjestelyjä säädetään lakien kautta. Yhdistykset eivät sellaisia ole.
Vapaat suunnat on pääosin yhdistysmuotoisia. Eli niitä voi verrata vaikkapa Vapaa-ajattelijat RY:hyn.
”Paljonkohan vapareilla olisi jäseniä, jos enemmistö suomalaisista syntyisi vapareiden 'jäsenkirja kourassaan…”…
No, voihan vanhemmat aina laittaa jäseneksi, eli osallistua aktiivisesti toimintaan ja ohjata lapsiaan tiettyyn aatemaailmaan?
Ajattelu katsos on niin vapaata, ettei siihen edes tarvita mitään yhdistystä.
Uskovaisten ajattelu on sen sijaan raamatun kansissa ja se on kaikilla samaa ja se kiinnostaa kaikkia uskovaisia, koska elämässä ei ole sisältöä niin se pitää hakea kirjasta.
Kirkolla on paljon fyrkkaa, koska tyhmiltä on helppo ottaa rahat pois. Kerätään veroja, myydään aneita ja kolehtia on netissä ja kirkossa. Tietääkö joku muita keinoja?
Kirkko ei tarvitse koronakorvauksia, koska rahat tulevat uskovaisten taskuista.
Päinvastoin. Eivät tarvitse mitään anekauppaa, kuten kirkko. Raha se uskoa vahvistaa uskovaisen mielestä varsinkin, kun se lähtee pois uskovaisen tililtä.
Itse erosin kirkosta, koska en tarvinnut sitä enää.
En viitsi panna rahaa turhuuteen.
No on olemassa niinkin tyhmiä ihmisiä, että luulevat vapaa-ajattelijoiden ja ateistien olevan sama asia.
Mitä teitä ateisteja kiinnostaa? Vastaa.
Mitä se sulle kuuluu?
No joo. En ole seurannut Vapaa-ajattelijoiden touhuja. Rahajutut ovat tässä vain esillä.
Älä sitten puutu asiaan.
Vaparit ei kaadu noihin alijäämävuosiin.
Silloin johdossa hääräsi persumaistyyilisiä rähisijöitä, jotka syyllistyivät uskovien henkilöparjaukseen.
Nyt vaparit on nousukiidossa. Lehti on uudistunut asialliseksi arvioimaan kaikkien uskontojen kepulimaisuutta todelliseen tietoon nähden. Asiallisen ja järkevän keskustelun avulla.
Liitto on edistänyt huomattavasti uskontovapaan valtiovallan rakentamista.
Vaparien nousukiito on ollut alamäkeä jo 20 vuotta.
Entä ne, jotka ottavat kovasti kantaa homouteen?
Pitää olla seurannut homojen touhuja?
Homojen touhujen seuraamisleta ei voi välttyä kun sitä syötetään väkisin joka paikassa.
Eli mitä tiedät? Minä en tiedä kovinkaan monen homon tai lesbon touhuista mitään.
Vapaa-ajattelijat ovat ateisteja.
Eli eivät ole vapaasti ajattelevia.
Miten niin?
Kun heissä ei ole kuin ateisteja.
Patmos on ainoa aidosti rippumaton suomalainen media.
”Ajattelu katsos on niin vapaata, ettei siihen edes tarvita mitään yhdistystä. ”
Ei todellakaan, mutta ihmiset nyt vain haluavat toimia yhdessä saman mielisten kanssa.
”Uskovaisten ajattelu on sen sijaan raamatun kansissa ja se on kaikilla samaa…”
:D Oletkohan sinä aikuinen vai vain liian heikot yleistiedot.
Mihin sitten uskot?
Miksi valittaisin, jos hölmiltä viedään rahat?
Olet niiiiin oikeassa!
Jumalaan ja Hänen poikaansa Jeesukseen.
Mitä se sinulta on pois?
Tämä nyt on kyllä niin paksua, ettei tule suolesta ulos.
Hyvä idea!
Ei ne kykene.
Yäk. Uskovaiset ajattelevat vain rahaa, ja kuinka saisivat sen huijattua vanhuksilta.
En luota yhteenkään uskovaiseen.
Hyvin ymmärsit että Jeesus niin mieluusti hyväksyi köyhän lesken ropon. Kerätkää aarteita taivaaseen missä koi eikä ruoste eikä inflaatio eikä talouslamat syö rahoja.
Jos sinua Korkkiruuvi todella yhä uhkaavat koit, ruoste ja inflaatio, se on viimeinen todiste siitä että et elä muiden kanssa samassa todellisuudessa. Nuo kaikki nimittäin ovat hyvin vähäisiä ongelmia nykymaailmassa.
En luottaisi ateisteihin he ovat kovin tuhlaavaisia ja velkaisia.
Ja itse en luottaisi uskovaisiin, kun osa näyttävät olevan kaltaisia valehtelijoita...
Itse olen ateisti. Säästäväinen, eikä yhtään velkaa.
Uskova on se, joka keksii valheita.
"Jos sinua Korkkiruuvi todella yhä uhkaavat koit, ruoste ja inflaatio, se on viimeinen todiste siitä että et elä muiden kanssa samassa todellisuudessa."
Iloitse sinäkin että uskovat ihmiset antavat vapaaehtoisesti varojaan ja näin keräävät aarteita taivaaseen, missä koi, ruoste ja inflaatio eivät näitä varoja syö. Amen
Matt. 6:20
Vaan kootkaa itsellenne aarteita taivaaseen, missä ei koi eikä ruoste raiskaa ja missä eivät varkaat murtaudu sisään eivätkä varasta.
Uskovaiset ovat valehtelijoiden lisäksi kiristäjiä ja rahaa pyydetään keinolla jos jollakin varmistamaan se taivaspaikka. Muuten voi joutua helvettiin, jos ei maksa jäsenmaksua.
Ei kai niillä sentään jäsenmaksuja ole. Lahjoita, lahjoita, lahjoita...
"Oletko jossain huumepöllyssä vai miksi tuntuu kuin höpisisit ihan keskenäsi? "
Ei sitä nyt noin tule suuttua jos asialliset argumentit loppuu!!
Rauhaa nyt maahan täpöllä!
En minä toki sinulle suutu siitä että asialliset argumenttisi ovat lopussa. Sehän on tapahtunut satoja kertoja aiemminkin.
Uskovaisetki näkyvät täällä vaivaa Patmoksen rahoista?
Pekut niistä vaivaa näkevät.
Toden totta.
Kiitos+muuten+vinkistä,+eipä+muuten+olisi+tälle+sivulle+tullut+mentyä.+
Linkki+siis+vei+Pääkaupunkiseudun+ateistit+ry:n+sivuille,+jossa+oli+artikkeli+”VAPAA-AJATTELIJAIN+LIITON+TILINPÄÄTÖS+VUODELTA+2018+(16.6.2019)”
Eli+yksi+jäsenyhdistys+kritisoi+emojärjestönsä+toimintaa.+Samalla+siinä+avataan+vuoden+2018+tilinpäätöstä+aika+avoimesti.
”Vastustajat+ovat+saaneetkin+riemuita+monta+vuotta+peräkkäin+sillä+jäsenmäärä+on+laskenut+joka+vuosi+vuodesta+2012+lukien.+Tätä+vastustajat+ovat+pitäneet+merkkinä+oikeassa+olemisestaan.+Liitto+oikeastaan+pitäisi+lopettaa,+niin+mätä+se+on,+he+sanovat.”
Eli+siellä+on+keskinäisiä+näkemyseroja+sekä+ilmeisesti+riitoja+meneillään.+Ei+mitään+uutta+siis.+
”Liittovaltuuston+(LV)+toiminnasta+kertovassa+kohdassa+ei+mainita+jäsenyhdistysten+Länsi-Uudenmaan+ateistit+ry+ja+Helsingin+yliopiston+vapaa-ajattelijayhdistys+Prometheus+ry:n+erottamista+yhdistyslain+ja+liiton+sääntöjen+vastaisesti+LV:n+kokouksessa+21.4.2018.”
Jäsenyhdistyksiä+on+vain+parikymmentä+joista+ilmeisesti+Helsingin+seudun+vapaa-ajattelijat+ry+on+suurin?
”HSVA+on+varakas+yhdistys,+joka+saa+paljon+pääomatulojakin,+eikä+sillä+ei+ole+tarvetta+saada+rahallista+tukea.”
”…HSVA:n+jäsenistö+kasvoi+vuoden+aikana+32+jäsenellä+(8,5+%).+”
Muut+kai+kituuttavat+sillä+aiemmin+valtion+apua+oli+saatu+20.000+euroa,+mutta+pariin+vuoteen+kai+ei+enää+sitäkään?+
Ateisteilla+on+sitten+pari+muutakin+järjestöä,+joissa+ateismi+on+se+yhdistävä+tekijä.+Näitä+ovat+Suomen+Ateistiyhdistys+ry,+Suomen+humanistiliitto+ja+Skepsis+ry.
Silti+taitaa+olla+että+valtaosa+ateisteista+ei+näihin+kuulu?
Jumalattomien ja uskovien organisaatioiden välillä on ainakin se ero, että jumalattomien organisaatiot PAKKO-ottavat rahat pois köyhiltä ja teetättävät nämä PAKKO-otot valtiolla. Julmaa touhua siis köyhien kustannuksella. Mitähän mieltä Robin Hood olisi tällaisistä köyhien riistoista?
Uskovat organisaatiot turvaavat tulonsa vapaaehtoisuuteen samaan tyyliin kuin Jeesus niin mieluusti hyväksyi köyhän lesken ropon, jonka tämä nainen vapaaehtoisesti antoi Jumalaansa kiittäen.
En ole huomannut.
Valtio ottaa minulta vain veroja. Ne menevät mihin menevät, kuten terveydenhuoltoon.
Kukin voi vapaasti antaa rahojaan mihin haluaa. Vaikka upporikkaalle saarnaajalle.
>Jumalattomien ja uskovien organisaatioiden välillä on ainakin se ero, että jumalattomien organisaatiot PAKKO-ottavat rahat pois köyhiltä ja teetättävät nämä PAKKO-otot valtiolla.
Kuules kun pienituloisimmat eli köyhät eivät täällä Suomessa maksa tuloveroa ollenkaan, vaan lähinnä vain välillisiä. Joten mitä niinku tarkoitat?
>Mitähän mieltä Robin Hood olisi tällaisistä köyhien riistoista?
Tiesin että uskot satuhahmoihin, mutta että jopa Robin Hoodiin?😮
"Kuules kun pienituloisimmat eli köyhät eivät täällä Suomessa maksa tuloveroa ollenkaan, vaan lähinnä vain välillisiä. Joten mitä niinku tarkoitat?"
Älä leiki tyhmää - myös pienituloiset maksavat ALV:ia koska alvi pitää maksaa aina :))
Jumalattomat organisaatiot PAKKO-ottavat köyhiltä rahoja ja käyttävät valtiota likaisen työn tekijänä kuten vuodit aikoinaan ryöstivät ja ruoskivat köyhiä ihmisiä. Julmaa touhua.
"Tiesin että uskot satuhahmoihin, mutta että jopa Robin Hoodiin?"
:-)
Eikö tohtori sen vertaa tiedä, että alvi on mainitsemani välillinen vero? Tietämyksesihän hipoo Sheikki Laakson vankkaa veroasiantuntemusta. 😁
Alvia muuten EI pidä maksaa aina. Pienehkömuotoinen palvelujen myynti on siitä vapaata. En nyt jaksa etsiä mikä tuo raja on tällä hetkellä, mutta jossain kymppitonnin lähellä se lienee vuodessa.
Ehkä ei ole tietoa miten veroja maksetaan jos ei ole koskaan ollut työelämässä ja tienannut itse omat rahansa.... Työttömyyskorvauksesta kun nuo verot otetaan automaattisesti.
"Eikö tohtori sen vertaa tiedä, että alvi on mainitsemani välillinen vero?"
Ymmärsithän sinä lopulta, että köyhiltä ja nälkäänäkeviltä ihmisiltä jumalattomat orginasaatiot PAKKO-ottavat veroa, vaikka ensin yritit vempuloida asialla.
"Alvi pitää maksaa aina" - - etkö tosiaan katsonut Putous-ohjelmaa talvella?
:-)
Mikä lienee jumalallinen organisaatio meillä päin? Ettei ole pakko ottaa veroa, vaan pärjää ilman mitään?
Miksi täällä kysyt?
Olipa typerä toteamus. Jokaisella todellakin on ihan oma vapaus omiin rahoihinsa.
En sitten tiedä mikä on jumalaton organisaatio, tai jumalallinen.
Vero ei ole vapaus omiin rahoihin.
Et tiedä paljoa muutakaan.
Tiedän. Että lauantaina 18.4. Espanjassa kuoli 565 ihmistä, ja tänään ilmoitettiin lukumäärä 301.
Se kiinnostaa nyt eniten.
PAT ei käsittääkseni ole jäsenjärjestö, vaan jonkin riidan takia jo kauan sitten eronnut pieni porukka, kaiketi enemmänkin yhden miehen show, joka omistanut koko elämänsä Vapaa-ajattelijain liiton nälvimiseen, mm. S24:ssä, huonoin perusteluin.
Muistuttaa uskovaisten touhua siinä mielessä. Riidan seurauksena perustetaan oma srk, yhdistys, ja sitten keskitytään heittämään lokaa edellisen päälle.
Tämä on minun käsitykseni. En ole kuitenkaan asiantuntija tässä asiassa.
”…on ainakin se ero, että jumalattomien organisaatiot PAKKO-ottavat rahat pois köyhiltä ja teetättävät nämä PAKKO-otot valtiolla.”
Tuota, yhdistysten jäsenmaksut ovat vapaaehtoisia. Tosin, jos ei maksa, ei ole jäsenkään. Sama pätee hengellisiin yhdistyksiin.
”…jumalattomat+orginasaatiot+PAKKO-ottavat+veroa…”
Mistähän+sinä+tuon+ALV:n+tähän+tempaisit?+
Arvonlisäveroa+maksavat+yrittäjät+tietyistä+tuotteista+tai+palveluista+määrätyn+%+mukaan.+Miten+se+liittyy+tähän+keskusteluun?
"Riidan seurauksena perustetaan oma srk, yhdistys, ja sitten keskitytään heittämään lokaa edellisen päälle."
Ikävä kyllä tämä pitää toisinaan paikkansa.
Mitä vapaaehtoisuutta se muka sitten on??????
Ei kai nyt yrittäjät maksa arvonlisäveroa
Ostaja maksaa sen, koska ALV lisätään hintaan.
Espanjassa on tullut yllätyksiä, kun veroa ei ole aina ollut hinnassa. Se on lisätty jälkeenpäin, eli hinta on sen verran korkeampi kuin on ilmoitettu.
Tavallaan pitää oppia itse katsomaan onko vero hinnassa vai eikö.
Totta on, että ALV lisätään hintaan. Yrittäjä sitten maksaa sen ja saa palautuksia.
”Tavallaan pitää oppia itse katsomaan onko vero hinnassa vai eikö.”
Suomessa laki velvoittaa ilmoittamaan sen selkeästi.
Ostaja maksaa ALV:,n sen verran korkeammalla hinnalla.
Myyjä maksaa sen verottajalle, ja siitä palautusta.
Eniten maksaa ostaja?
Mitä sinä olet perustanut 😃❓
Yrittäjä tilittää avl valtiolle 🤓
Mikset kerro koronastasi facessa 🤔❓
Sinä maksat omaisuusveroa. Ainoana suomalaisena. 🤣
Usko ei toimi ilman rahaa.
Olen kertonut kiinnostuneille henkilökohtaisesti.Ja täällä, kun sairaus varmistui.
Nyt on kaikki hyvin, eikä tässä kaupungissa ole enää kukaan kuollut koronaan.
Ostaja maksaa kuitenkin sen pakolla.
Vai on usko rahasta kiinni ja sinulla ei ole kumpaakaan 🤔
Jatketaan keskistelua koronastasi facessa kun kerrot siellä asiasta.
Vai on usko rahasta kiinni ja sinulla ei ole kumpaakaan 🤔
Jatketaan keskistelua koronastasi facessa kun kerrot siellä asiasta.
Voi olla ostamattakin ja maksamatta 😃
Miksi laitat rahaa uskoon?
Mihin kumpaakaan minulla ei ole rahaa?
Elätän kahta perhettä, ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Olen parantunut jo, enkä tiedä miksi siitä enää pitää kertoa. No, ei siihen kyllä estettäkään ole. Ollut mikä ollut. Voihan toki menneistäkin kertoa
Et voi ostaa juuri mitään maksamatta veroa. Sähkökin katkeaisi.
Jatketaan sinun facebookissasi, kysy siellä 😃
Mutta voi olla ostamatta jos ei halua alvia maksaa 😃
Et uskalla kommentoida sinne mitään.
Puhu vain aloituksesta!!
Ettei olisi niin, että valtaosa ateisteista kuuluu evlut-kirkkoon.
Hiljaista on ollut.
Kommentointia vain niiltä, jotka olen tuntenut, ja yksi britti, joka on muutenkin aktiivinen Facebookissa.
Uskovainen on hiljaa.
Uskopistevaisen sijoitustoiminta on erikoislaatuista. Hän on näet kertonut ostaneensa käteisellä useita sijoitusasuntoja eikä tee niistä kertomansa mukaan muita vähennyksiä kuin vain ja ainoastaan vastikkeet.
Tuuriakin on ollut, ei ole koskaan kuulema ollut muita ylimääräisiä kuluja kuin yksi hajonnut liesi. Asunnot olleet kai uudehkoja ja huippukuntoisia ostettaessa.
Hieman tarkennusta, toki vähensin kaikki kulut mutta remontteja en teettänyt 😃
Kannattaa katsoa mitä ostaa ja milloin myy.
"Ne on maksettu kerran eikä niistä ole lainaa. En minä niistä enää ilmoita kuin tulot."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15713627/onko-aito-avioliitto-tervetullut-prideen-omilla-tunnuksillaan--kun-kerran-on
Sijoitustoimintasi on perin juurin eriskummallista, järjen vastaista ja todella typerää mikäli sinulla on ollut ostaa käteisellä useita sijoitusasuntoja.
Jos minulla olisi ollut vaikkapa 500 000 käteistä irtorahaa sijoittaa asuntoihin olisihan minulla muutakin ilmoitettavaa verottajalle kuin vain vuokratulot ja joku hella. 😂
Sinulle varmaan eriskummalista, minulle ei 🤓
Niinpä.
Jep 👌
”Eniten maksaa ostaja?”
Kyllä, sillä hintaan on laskettu monia kuluja, sekä myös voitto jokaiselle portaalle.
Enkä kyllä edelleenkään ymmärrä, miten tämä liittyy ketjun aiheeseen.
Luuletko oikeasti että kukaan uskoo näitä sinun juttujasi? Eihän sinulla näytä olevan edes perusjuttuja hallussa esim. sijoittamisesta ja silti luulet että tuo sinun valehtelu menee lävitse :D
Tiedän, että uskoo 😃
No se on ihan sen uskojan omaa typeryyttä. Mutta siltikään sinulla ei näytä olevan hajuakaan sijoittamisesta.
Ei se ole tyhmyyttä, että uskoo asioita joita SINÄ et usko 😃
No jos olet sijoittanut niin kuin kerrot, olet toiminut typerästi. Mutta et ole, koska et näytä oikeasti tietävän mitä vaikeuksia tulee jos sijoittaa käteisellä.
Minulla on ihan riittävästi rahaa 😃
Niin minullakin, koska olen ne sijoittanut järkevästi. Eikä tämä koronakaan niinhin vaikuttanut pahasti, kun siirsin painoarvoa toisaalle.
Mutta se että on rahaa, ei tarkoita sitä että niitä osaisi sijoittaa järkevästi. Mutta sinä olet jo kertonut ihan itse että et osaa sijoittaa.
Älä sitten kitise muiden rahoista!
Olen oikein tyytyväinen sijoituksiini 🤓
Olen oikein tyytyväinen sijoituksiini 🤓
Minua on enemmän ihmetyttänyt miten sinulla voi olla "hyvä liksa". Omituista.
Liksaa maksettaan tulosten mukaan. Sinunkin olisi kannattanut hankkia kunnon ammatti 😃
No eipä sinusta helposti uskoisi.
Minua ei ole koskaan kiinnostanut mikään ", kunnon ammatti". Olin itselleni mukavassa työssä. Sieltä on säilynyt hyvä ystävä.
Et sinä voi uskoa minusta mitään koska et tunne minua 😃
ps. minulla nimeomaan on mukava työ ja se on minulle todella tärkeä vaikka siitä maksetaan hyvin 🤓
No kun täällä kirjoittelet, niin en saa sellaista kuvaa, että olisit voinut menestyä elämässä.
Olet aina ollut Iaiska ja haIunnut mennä siitä missä aita on mataIin.
Olet myös heikkoIahjainen.
Tottakai uskalla 😃 miksen uskaltaisi ❓
Perustele toki kuvasi 😄
No kun näytät keskittyvän sättimään ja pidät tosiasioita valheena ja näytät pitävän valheita totena.
Olen saanut sinusta tollon kuvan.
Alat taas syyttää mutta ilmeisesti et kykene laittamaan taaskaan yhtään esimerkkiä siitä, että olen sättinyt tai pitänyt valhetta totena 😃
Mikä voi olla tollompaa kuin syyttää ilman yhtään todistetta❓
En kun kävin Tapiolan Food Market Herkussa ostoksilla 😃
No pari päivää osoitit, että uskot ainoastaan omia ajatuksiasi. Totuus ei edes kiinnosta.
Laita se esimerkki 😃
Ja missä olen kitissyt. muiden rahoista? Ja eihän kenenkään tarvitse kitistä tuon uskovaisen mielikuvitusrahoista :D
Jos hän on olisi oikesti sijoittanut käteisellä, olisi hän idiootti, eikä tiedä sijoittamisesta mitään.
Älä jaksa kitistä!
En tiedä kuinka sinun pääsi toimii. Yritän.
Et uskonut, että minulla oli koronavirus, vaan uskoit vain omat ajatuksesi.
Et jostain kumman syystä pidä valehtelijaksi ja rumaksi sanomista solvauksena, vaan toteamuksensa.
Sinulla ei ole ollut koronaa koska sitä ei ole lääkäri todennut 😃
Mutta jos itse niin vakaasti uskot niin mikset mene vapaaehtoisena auttamaan koronaa sairastavia koska sinulla on immuniteetti ❓
Ihan samat sanat❗️
Kävitkö Hèsessä jo??
Kerroin jo aikaisemmin, että kävin Tapiolan Food Market Herkussa 😃
Mistä sinä ruokasi ostat❓
Sinä et tiedä yhtään mitään.
Sairaalaan on kielletty menemästä. Vain jos on suuressa vaarassa voi mennä ja päästä testiin.
Mistä kuvittelet että minulla on immuniteetti? Virus voi aina tulla ja tappaa.
Viruksen aiheuttamat oireet ovat joko lieviä tai vakavia. Me pääsimme lopulta aika helpolla, vaikka paraneminen kesti lähes kuukauden kuten muillakin.
Missä minä sanoin, että pitäisi mennä sairaalaan 😟❓
Et siis usko edes itsekään sairastaneesi koronaa kun alat nyt kinata immuniteetistä 😂
Mikähän on sinun työ josta maksetaan hyvin? Ja joka sallii roikkua tällä aamusta iltaan? Sinullahan ei selvästikään ole takana juuri opintoja ja yleissivistyksesi puute on aivan selviö, olet kovin tietämätön asioista, jotka ovat ihan sitä yleissivistystä, eivät siis korkeakoulutettujen pääomaa. Mitään korkeakoulu- tai yliopistotutkintoahan sinulla ei missään nimessä ole.
Sijoitustarinasikin on uskomaton, siinä ei ole oikein mitään järkeä nimittäin.
Minulle riittää normaali kahdeksan tunnin työpäivä ja viikonloput yleensä vapaat 😃
Miten sinulla on kun täällä sitten aamusta iltaan roikut ❓
Olet kertonut maksavasi omaisuusveroa. Se oli kyllä nimeltään varallisuusvero vuodesta 1974 vuoteen 2006 jolloin siitä luovuttiin. Sinä kuitenkin kerroit maksavasi sitä edelleen.
Tuo jo kertoo sinun juttujesi olevan palturia. Ei kukaan varakas voi olla tietämätön varallisuusveron lakkauttamisesta ellei ole pahoin dementoitunut (ja holhouksessa). Kai sen käsität?
Sinun kaikki juttusi ovat palturia vaikka emme käsitteillä saivartelekaan.
Loppuiko taas argumentit uskis?
En ymmärrä sinua yhtään.
On mentävä sairaalaan, jos aikoo saada lääkärin lausunnon onko koronavirus. Mutta sairaalaan ei sen takia saa mennä.
Ymmärryskysi on niin heikko, että on mahdotonta nähdä sinun saanen hyvän työn.
Onhan teillä vaikka kuinka monta koronaklinikkaa missä näytteitä otetaan 🤓
Sinulla ei taida olla edes sen vertaa espanjankielen taitoa, että pystyt terveydestäsi huolehtiin.
Nyt tiedät sitten. Minä en ole Hesan kanta-asiakas mutta sinä ilmeisesti olet kun sellaisenkin tiesit olevan 🥤🍔🍟 mikäs siinä sitten 😃
Tiesit kyllä, turhaan vaIehtelet😀
Minä en käy Hèsessä toisin kuin sinä, roskaruoan ystävä😂🍔🍟🌭🍕🥪🌮🍿🍰🧁🥧🍭🍦🥤🥛🍪🍩🌰
Ei se siitä kiinni jää. En tosin tiedä mistään koronaklinikasta.
Mutta en kertaakaan ajatellut mennä sairaalaan, vaan kuolla kotona. Sairaalaan kuollaan, joten mitä turhaa.
Se seuraava viikko oli ratkaiseva; joko paranee tai tilanne pahenee ja kuolee. Meillä sairaus jatkui samanlaisena, mutta alkoi sitten hellittää. Lähes kuukausi meni.
Sinä olet olevinasi kaikentietävä.
Mites Hesen miehen päivä on sujunut😆
En tiennyt mutta olen toki käynyt siellä. Mitä ihmeellistä siinä on kun jaksat jahaa sitä viikko tolkulla 🤔❓
Älä jaksa 😃 ei sinulla mitään koronaa ole ollut.
Onhan se ihmeellistä ettei sinulle kotiruoka maistu😂
Mitähän tyydytystä saat tuosta sepittelystäsi 🤔❓
Vai huomiotaniko vain kaipaat taas ❓
Siinä se tuli!
Uskot vain omia ajatuksia. Sinulle ei saa päähän menemään tosiasioita.
Kukaan ei enään usko sinun tekevän mitään kovin merkittävää työtä.
Me keskustelemme. Mutta mitä sinä siinä teet 😃❓
Minä uskon sinun koronajuttusi heti kun esität siitä dokumentin 😃
Työnanjatani on kanssasi täysin eri mieltä, ja se riiittää.
Suruksesi en ole 😂
Taitaa olla sinulle ihan vieras sana 😄
Taitaa olla sinulle ihan vieras sana 😄
Taitaa olla sinulle ihan vieras sana 😄
Tietenkin olet😂
Et tajua mitään.
Sairaalalaitos on käskenyt pysymään kotona ja että kotona paranee. Niin meille kävikin. Ja sinä peräät todistusta!
Sairaalat ovat täynnä hoidettavia. Ja silti lähes kaikki paranevat ilman sairaalassa käyntiä.
Sinulla on takuulla nollatason työ, jossa ei tarvitse ottaa asioista selvää. Se kun on sinun mottosi ihan.
Sinä et tajua mitään 😃 ketään ei kielletä hakemasta apua jos on sairas. Mitenkäs ne sairaalat sitten ovat täyttyneet jos kaikkien pitäisi olla kotonaan 🤔❓
Minulla on hyvä ja mielenkiintoinen työ. Olen hyvin innostunut ja motivoitunut siitä.
Koska haluaa jankata.
Et ole ottanut tästäkään asiasta selvää.
On kielletty menemästä sairaalaan pelkän testin takia. Jos ei kotona parane ja tilanne heikkenee, on mentävä sairaalaan.
Minä ja tuhannet muut ovat parantuneet koronasta kotonaan viimeistään kuukauden kuluttua.
Mutta kohta olet taas esittämässä omat ajatuksesi koronavirus-asiasta. Etkö millään ota tietoa vastaan? Mikä ihmeen työ sinulla oikein on?
Olenko sanonut, että testeihin pitäisi mennä sairaalaan 😃❓
Et sinä ole parantunut kun et ole koskaan sairastanutkaan koronaa. Et edes luota olevasi immuuni.
Minun työni ei kuulu sinulle sen tarkemmin, joten älä suotta päätäsi vaivaa.
"Minulle riittää normaali kahdeksan tunnin työpäivä ja viikonloput yleensä vapaat 😃
Miten sinulla on kun täällä sitten aamusta iltaan roikut ❓"
Aikoinaan väitit että olet töissä johtasopimuksella (et tosin tiennyt mitä se tarkoittaa) ja väitit silloin että sinulla on vapaat työajat jotka mahdollistavvat sinun jatkuvan roikkumisen tällä palstalla.
Nyt omien puheidesi mukaan näyttää että luotto sinuun on mennyt ja joudut tekemään kahdeksan tuntista päivää ja joskus vielä jopa viikonloppusin.
Kehtaatko kertoa miksi menetit työnantajasi luottamuksen?
Aivan, saan tehtyä työni hyvin pitkälti kahdeksassa tunnissa/päivä eli 40 viikko työtuntia.
Jos ihminen ei saa töitään tehtyä kahdessa tunnissa, hän on valinnut liian vaikean tehtävän itselleen 😃
Joten mistä tällä kertaa yrität minua syyttää ❓
No itselläni työsopimus velvoittaa tekemään neljä tuntia päivässä ma-pe. Tosin yleensä teen kuusituntisia päiviä ja saan yleensä tehtyä kaiken mitä on ollutkin suunnitellussa putkessa. Ja viikonloppuisin ei tarvitse koskaan tehdä töitä.
Tämä alkaa vähän kuulostaa että olet joku pikkupomo. Ainakin asenne on oikea :D
"Joten mistä tällä kertaa yrität minua syyttää ❓"
En minä syytä mistään, olen vain kiinnostunut siitä miksi työnantajasi on menettänyt sinuun luottamuksen, koska selvästi sopimustasi on huononnettu.
Jokainen järkevä ihminen määrittelee itselleen työajan ja osaa myös delegoida.
Se on sinun työsi ja sinun tapasi tehdä sitä 😃
Minulla on ihan sama sopimus kuin ennenkin ja voin sanoa, että jos työnantajani menettäisi luottamuksensa minulla ei olisi enää sitä paikkaa.
Kuten sanoin, saan itse rytmittää työni ja vapaa-aikani.
Juuri näin. Jos 8 h ei riitä jossain on vikaa 😃
Ei kuullosta kovin hyvin rytmityltä jos kahdeksan tuntia ei riitä, vaan joudut vielä tekemään töitä viikonloppusinkin...
Mistä sinulle riittää aika roikkua täällä koko ajan?
Kyllä se 8 tuntia riittää mutta päivät voivat vaihdella 😃
Kyllä se 8 tuntia riittää mutta päivät voivat vaihdella 😃
Itse olet täällä koko ajan, minä en 😃 häiritsenkö sinua jotenkin❓
Tämän tiesin.
Heittelet omia ajatuksia vailla mitään tietoa todellisuudesta.
Sano kaikki tuo sadoilletuhansille muille parantuneille.
Mutta vain koronan kokeneet tietävät mitä se on. Sinä et tiedä siitä mitään. Minä tiedän.
Eli olet vuorotöissä. Aika kummallinen työsopimus sinulla :D
Parantuneet tilastoidaan kuten sairastuneetkin. Kaikki muu on omaa luuloa 😃
Sinä et ole missään tilastoissa.
En ole vuorotöissä vaan minulla on vapaa työaika 😃
Kyllähän sinä notkut täällä vähintään sen 8 h joka päivä. usein enemmänkin. Anoviestisi ovat nekin tunnistettavissa. "Elämäsi" on täällä eikä sinulla työtä ole.
Uskopistevainen valehtelee minkä ehtii. Tarinat ovat satumaisia. 😆
En todellakaan, mutta sinä ilmeisesti teet niin 😃
En niin, eikä tuhannet muutkaan.
Luuletko typerästi, että vain tilastoidut flunssapotilaat ovat sairaita? Että kotona olleet ja parantuneet ovat olleet sairaita vain omissa luuloissaan?
Ei sinun jutuissa ole mitään järkeä.
Sinulla on omituinen tapa. Pidät totuutena vain omia ajatuksiasi. Se lienee narsismia.
Ensin väität että kahdeksan tuntia riittää hyvin, mutta silti joudut tekemään töitä viikonloppuisin. Kuulostaa siltä että et ole kovinkaan hyvä hallitsemaan työaikojasi. Tai sitten sinulla on todella huoono työsopimus, jos joudut tekemään töitä viiikonloppusin.
Ilman diagnoosia olet vain omien luulojesi varassa 😃
Sinäkö et pidä omia ajatuksiasi totuutena 🤔❓
Mutta nimittelemisesi on lapsellisen lisäksi myös avuttomuuttasi.
Kyllä 8 tuntia/päivä riittää keskimäärin oikein hyvin mutta viikonpäivistä en puhunut mitään😃 jos tulee matka tai joku tapaaminen tai muu aikaan sidottu asia viikonlopulle toki se hoidetaan ja pidetään sitten viikolla vapaata.
Eikä viikonloopuna työn tekeminen eikä mikään muukaan päivä ole minulle joutumista.
Palsta-räyhiksen tarinat ovat mielikuvitusta, sen palsta-elämää ja sitä millainen haluaisi olla: menestynyt vaativassa työssä ja sijoitushai. Ei ole kumpaakaan vaan kouluttamaton ja lahkolaisuuteen hurahtanut. Tyypillistä Patmoksen ja OM:n porukkaa.
En pidä ajatuksia muuta kuin mielipiteenä.
Diagnoosi koronassa on moneen kertaan kerrotut oireet. Omaolo.fi ilmoitti meillä olevan koronan. Ei sitä varmaan kukaan terve lähde testaamaan.
Itse olin ensin epävarma, koska minulla oli ripuli, joka ei ollut koronan oire. Vasta myöhemmin ripuli lisättiin koronan oireeksi. Eli kaikki oireet olivat.
Olen seurannut uutisia koronasta koko ajan. Eli tiedän siitä hyvin paljon.
Et pysty minua huijaamaan.
MieIipitèitä maaiImaan mahtuu.
Sinulla oli ihan tavallisen influenssan oireet, ei muuta 😃
Sinä siinä itseäsi huijaat.
Oletko idiootti?
Kun minulla ei ollut yhtään uskovan merkkiä, niin en ollut uskova.
Kun minulla oli kaikki koronaviruksen oireet, niin minulla ei ollut koronavirusta?
Ei sinun päässä ole mitään logiikkaa. Ei mitään. Miten pärjäät elämässä?
Sinä ainakin olet, heh.
Onko Hese vai grillipäivä?
Et ole koko aikaa täällä. Välillä käyt Hesessä ja ostamassa grillivermeitä.
Hyvä, mikäs siinä sitten muita närästää.
usko_vaista kun on hyvin vaikeaa uskoa.
Hän heittelee täällä mitä kummallista tahansa, eikä ota jutuistaan mitään vastuuta.
Sinulla ei ole kykyä ymmärtää kuin omia aivopierujasi.
Tämän päivän El Mundo.
"Massiivinen testi sairaalassa paljasti, että tartunnan saaneita on kaksi kertaa enemmän kuin virallisissa tilastoissa".
Eli koronavirus on, vaikka ei olisi käynyt testaamassa.
Heh, mutta sinulla oli vain flunssa.
Älä valehtele!
Ei kylläkään. Oli jonkin verran nuhaa, mutta henkeen otti kauan, ja kuumetta uusi ylivoimainen ennätys: 10 päivää. En ole sellaista ennen kokenut.
Eli Mundo myös tämän: "Pandemian yhteydessä palkatun lääkärin palkkalaskelma: 1046€/kk."
Flunssahan tuo oli.
Ihan selvästi.
No sitten minulla oli ensimmäinen flunssa elämässäni.
Ihan uusi kokemus.
Ja siitä piti tehdä noin iso numero?
Tällä usko_vainen on pontevasti pitänyt esillä näkemystään.
Ja minä esitän mikä tauti koronavirus on.
Tässä kaupungissa on nyt kuollut 49 ihmistä.
"dokumentin"
Minkälaisen dokumentin haluat Torren tekevän, jonkun Madventures-tyyppisenkö?
Ei niitä kukaan usko, mutta noista hänen höpinöistä saa hyvät naurut, joten jatkakoon höpötyksiään.
Ei todellakaan ole.
Sinulla oIi ihan normi fIunssa.
Haet itseIIesi jälleen vain lisää huomiota.
No minulla oli sitten elämäni ensimmäinen normiflunssa.
Nyt olisikin hyvä tietää mitä ne ennen olleet taudit olivat, kun tämä oli vasta flunssa.
Ja mitä huomiota on kertoa mitä tämän maan lehti on kirjoittanut?
Ahaa. Tuo Iehti on siis muka tehnyt jutun sinusta?
"Aikoinaan väitit että olet töissä johtasopimuksella..."
Noinko on väittänyt? Uskis johtajasopimuksella töissä? 😂
On niitä juttuja koronasta. Vaikka kuinka paljon.
Nyt ihmettelen lukua Torreviejan sairaalasta. Että todettuja tartuntoja on 403 ja kuolleita 49. Lisäksi tartunnat ja kuolemat ovat tällä viikolla lisääntyneet tavallista enemmän.
On pakko olla niin, että vain harva on mennyt sairaalaan koronatestiin. Emme mekään menneet.
No kun näkyi, että tauti kestää neljä viikkoa, niin odotimme sitä. Ja paranimme kun neljä viikkoa oli kulunut.
NormifIunssa sinulla ja siitä tuollainen haloo.
Sinulla on omituiset normiflunssat.
Minä koin tämän ensimmäisen kerran nyt 62 vuotiaana.
Nyt Espanjassa on sitten kotikissakin saanut koronaviruksen.
Heh, normifIunssa sinulla oli ja sillä hyvä.
Eikö sinulla ole ollenkaan järkeä päässä?
Etkö tajua mikä on normiflunssa?
No, tollona olen sinua koko ajan pitänyt.
Luin juuri kuinka Anna Hanski on kärsinyt koronasta jo 1.5 kk kotona. Myös hän etsi tietoa koronaviruksesta netistä.
Hänet on testattu.
Ja kun tässä maassa on koronaan kuollut 26 000 ihmistä.
Olet hakoteillä, kun tauti on sinusta kaukana.
"No, tollona olen sinua koko ajan pitänyt."
Ja tästä huolimatta jankutat tuon t-y.p-e-r-y-k-s-e-n kanssa ketjusta ja pävästä toiseen.
Jankutus on torren toinen minä.
No ethän sinä ole kuollut ja miksi olisitkaan, sinulla oli vain pieni fIunssa.
Turha meuhkata toisten sairauksilla.
Ja mölinää.
Älä jankuta kun sinulla on vain flunssa.
Ymmärrän, koska itse olet aina saanut vain minimipalkkaa.
Mikähän järjestö oli velkaa satoja miljoonia pedofiilien uhreille?? Hmmm... no kappas sehän oli kirkko.
Uskovainen on niin sairaanloisen kiinnostunut jonkun TOISEN RAHA-ASIOISTA, että unohtaa käydä kirkossa, kun pitää netissä penkoa toisten tilejä !!!! Noh, ainahan nämä "uskonnot" ovat olleet pelkää valehtelua ja peitetoimintaa huijauksille. Niitä pönkitetään tuomalla jonkun muiden rahakuviot väkisin esiin kaivamalla. Siinäpä taas sitä uskovaista kerrakseen.
Onko aihe sinulle noin arka?
Puhu vain aloituksesta!
Ei ole, koska en ole pappi enkä uskovainen. Aihe ei ole todellakaan arka kirjoittajalle, mitä et tajunnut, vaikka se räväytettiin silmillesi. Ai niin, ajattelu on ulkoistettu satuolennolle niin ei se enää luista.
Tämä oli nimenomaan aloitukseen, mutta lainaus ei tullut mukaan.
Rakas Ystäväni: ainakin minulle on täysin merkityksetöntä, vaikka koko Vapaa-ajattelijoiden pulju menisi konkurssiin. Olen muutamaan otteeseen keskusteltuani siinä osaassa tätä Ihanaa Suomi24:ää huomannut, että he ovat asenteissaan joiltakin osin yhtä mustavalkoisia kuin uskovaiset opponenttinsakin. Siksi minua ei kiinnosta, miten heillä menee.
Kuinka et ole huomannut keskustelevasi aivan samojen parin kolmen mustavalkoihmisen kanssa koko uskonto-ketjujen alueella? Nimimerkit näennäisesti vaan vaihtuvat, mutta jankkaus ei muuksi muutu parissakymmenessä palstavuodessa.
Tämä osiohan on yhtä suurta "vapaata ajattelusta" -hurmosta :D
Tyypit vaan kyttäävät ja kyyläävät toistensa rahoja ja seksielämää.
👍
Vaivauduit kuitenkin vastaamaan 😃
Eihän tuohon paljoa sinultakaan vaadittu ;D
Mites sujuu päivän eksytykset? Montako sielua olet napannut tänään?
👍
Niinpä tuo taas teki, vaikka ei kiinnostakaan.....
Ja sinä luotat linkin tekstiin, koska sen sanoma sopii sinun pirtaasi. Oletko tutustunut koko tilinpäätökseen, ja onko sinulla asiantuntemusta sellaisia lukea? Se ei nimittäin ole ihan yksinkertaista, päin vastoin.
Tilinpäätökset ovat kuin Raamattu, sopivasti poimimalla ja nyppimällä yksittäisiä lukuja tai lauseita, jakeita saa asiat näyttämään siltä kuin haluaa.
Katkeroituneen miehen yhdenmiehen show, tuon linkin kirjoitus. On suoltanut niitä jo vuosikausia. Huonoin perusteluin. Yhtä 'luotettava' ja 'anteeksiantavainen' kuin sinä aitouskova.
"Katkeroituneen miehen yhdenmiehen show, tuon linkin kirjoitus. On suoltanut niitä jo vuosikausia."
Sellaiselta se minustakin kuulosti.
Sellaiselta SINÄ kuulostat.
Olet änkyräatte.
Hyvä sana.
Otetaan käyttöön.
Saa käyttää.
Onko tämä avaus jonkinlainen oman uskon pönkitys vai peräti todiste jumalan olemassaolosta, jonka uskovainen on löytänyt tonkimalla uskonnollensa erittäin tärkeitä vieraiden raha-asioita?
Kirkolla on paljon uskovaisten antamaa rahaa, koska kirkossa tiedetään, että valuuttana tuonpuoleisessa on euro ja siellä voi sitten hiippakunnan vaihdoksen jälkeen saa rahansa takaisin lainana edullisella korolla.
Ei ole.
SAIRAALLOISEN kiinnostunut hän on toisten mielipiteistä, rahoista ja uskon asioista.
Ihan kuin ei voisi elää omaa elämäänsä kuin muiden kautta. Siis muiden kirjoittajien ja omien 14 peukutusprofiiliensa kautta.
Onneksi hänelle voi valehdella ja kertoa satuja täällä ihan huoletta, koska hän jos kuka uskoo ihan kaiken. Eikä se ole edes mitään syntiä se valehtelu, koska kyseessä on syyntakeeton henkilö, jolle ei tarvitsekaan kertoa tosiasioita. Kyllä Jeesus hänelle ne sitten oikaisee, jos tarvis on.
👍
En tiä veloista mutta muistan kun kerran Melleri antoi ymmärtää et ihan kohtsillään tästä on tulossa seurakunnan ylösotto ja sen seurauksena patmoksen tavikset alkoivat ottaa pirusti velkaa koska eihän sitä kuitenkaan tarvitse pois maksaa kun kohta tästä kuitenkin ponkastaan taevaaseen.
No tästä suivaantuneena Melleri antoi ymmärtää että voipi olla pääsy ylösottoon sitkeessä moisen itsekkyyden vuoksi.
Tavikset alkoivat valittaa että Meller väittää vain velattomien pääsevän taivaaseen ja Mellerille tuli sitten kiire taas peruuttaa ja sanoa ettei hän tässä nyt ihan sitäkään tarkoittanut.
Ei voi mitään :D :D Voisin hyvin kuvitella, että näin asia on mennyt.
Onneksi sinun kuvitelmasi on kevyiksi havaittu 😃
Onneksi sinun kuvitelmasi on kevyiksi havaittu 😃
Amen!
Olen samaa mieltä.
Sanot ihmisestä, joka on kaikkein asiallisin tällä palstalla.
Ja sinä soIvaaja.
En kai solvannut?
Amen!
huonolta näyttää ateistien talous.
Todella huonolta.
Jep, varsinkin henkinen pääoma
Huomaa että tuo on aika pieni järjestö, johon kuuluu ehkä kourallinen ateisteja.
Miksi sitten kulut ovat niin suuret?
No, sitä pitänee kysyä noilta eri järjestöiltä ja etenkin tuossa aloituksessa mainitulta yhdeltä järjestöltä.