Naisen kanssa voimaton

Anonyymi

Tuntuu, että joskus olen naisen kanssa voimaton. En tiedä, miksi hän ei voi sopia? Onko kyseessä nöyryyttäminen ? Tunnen itseni voimattomaksi. En keksi millään, että mistä löytyisivät ne taikasanat, jolla saisi sovun aikaiseksi.
Ostin hänelle kaksi Muumi kassia lahjaksi. Ensin hän oli hyvin kiitollinen Muumi kasseista, mutta sitten se painajainen repesi. Alkoi taas sama kiukuttelu alkoi.
En ymmärrä oikein tätä.
Sitten hän kehtasi vielä mitätöidä lahjani. Miksi tämä inhottava piirre esiintyy suomalaisilla naisilla monella?

6

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vittu, et oo tosissasi?😂 Oot kyllä loukannut tod.pahasti. Muumikassit taitaa olla liian köykästä kamaa lepyttelyyn. Rakkautta ja pahoillaan oloaan voi osoittaa muutenkin kuin kasseilla. Mieti nyt hyvä mies🤦

    • Anonyymi

      Tai sitten piirre esiintyy vain niillä naisilla, joita sinä tapaat. Jos vedät tietynlaisia ihmisiä puoleesi, tai haet myös tietyin kriteerein varustettua naista, niin kannattaisi varmasti miettiä myös sitä puolta. Et millään voi lähteä yleistämään. Onko sinulla tapana "ostaa" naisystäväsi, kun jotenkin tuli tuo materiaalihomma ja kiittämättömyys esille?

      Joillekin naisille todellakin merkitsee eniten lompakon paksuus ja se miten pääsee hyödyntämään toista parhaiten. Mutta on meitä iso joukko naisia, joilla on täysin erilaiset elämänarvot. Mieti itse millaista naista ja ennen kaikkea mistä haet. Esimerkkinä vaikkapa, että se turpeahuulinen irtoripsiprimadonna ei välttämättä hae kovin syvällistä suhdetta kenenkään kanssa. Kannattaa tutustua ensin treffaillen, ennen kuin muodostaa parisuhdetta. Silloin on mahdollisuus vielä perääntyä. Toista ihmistä kun ei voi lähteä muokkaamaan mieleisekseen. Järki käteen.

    • ei oikeat miehet nöyristele naista. nöyristely vaan saa aikaan sen, ettei nainen koskaan ala sinua kunnoittamaan ja sitten olet taas "voimaton"

      • Anonyymi

        Just niin, "timitys".. kiltit miehet antaa liian helpolla itsensä naisen vietäväksi ja sietää kiukuttelua..jokaisella meistä on ihmissuhteissa lapsen, aikuisen ja elämää kokeneen vanhuksen rooli. Usein aikuisella ilmenee lapsenomaista käytöstä joka voi olla kiukuttelua, huomionhakuisuutta tms. Naisellasi näköjään lapsellisuutta. Jos oot itse tehnyt ensin väärin , pyydä anteeks. Jos sovinto ei auta niin se ei ole sinusta kiinni.Mut jätä jatkossa ne muumituotteet kauppaan, kiukutelkoon ilman niitä tai ostakoon itse omilla rahoillaan.. Jos anteeksipyyntö ei auta, kysy siltä naiseltas että mikä muu sitä vois vaivata...muista ettet ole naisen kanssa itse voimaton, ajattelet vaan mahdollisesti kypsemmin kuin kiukutteleva kumppanisi. Voimia sulle ja kaikille parisuhteessa!


    • Anonyymi

      Ei olisi kannattanut kirjoittaa tänne. Paska palsta. Täällä on näköjään niin täydellistä tyyppiä. Tuntuu, että superihmiset eivät joudu pulmallisiin tilanteisiin. Mistä sen päältä tietää toisen ihmisen luonteen.
      Luulisi täältä saavan sympatiaa. Paskat. Tämän palatan nimi on Riidat ja sopiminen.
      Harvinaisia ihmisiä, kun ei riitele koskaan. Varmaan monella on ollut super-riitoja, joita ei sovita ihan päivässä. Miten niin muuten viemiseni oli heppoisia. Täältä tuli tosi neuvoja, minkälaisen miehen pitäisi olla.

    • Anonyymi

      Aloitappa alusta. Mistä saatte riitanne aikaiseksi?

      Ilmoita naiselle , silmiin katsoen (siis ei olohuoneen ovelle tai keittiön jääkapille vaan naiselle itselleen silmiin katsoen saadaksesi täydellisen yhteyden) ja rauhallisella äänellä:
      "Maija meidän elämämme on muuten niin kaunista ja rauhallista" (vai onko?, ellei, niin sitten: "Maija haluan jatkaa yhteistä taivaltamme rauhallisimmissa merkeissä")
      "Pyydän anteeksi jos/kun loukkasin sinua. Sinun sanavalinta ja käytöksesi eivät mitenkään puhu tilanteen parantamisen puolesta. Teen kaikkeni etten omalta puoleltani enää käyttäydy loukkaavasti. Sinun on tultava vastaan. Tämä homma ei toimi vain meistä toisen muutamalla käytästään. Meidän kummankin on tehtvä se".

      Ei muuta.

      Salli naiselle tilaisuus ajatella sanomaasi. Jos hän on kovin yksikertainen, sinun täytyy toistaa tuo vielä toisenkin kerran. Ja parantaa omaa loukkaavaa käytöstäsi.

      Ellei viesti/käytöksen muutos uppoa kummankaan korvien väliin, sitten taitanee olla parasta hankkia eri osoitteet.

      Riitely ja paha mieli syö aivan liian paljon energiaa. Energiaa joka täytyy käyttää itsensä henkiseen kehitykseen, uuden oppimiseen ja yhteiskunnan hyväksi.
      Jokainen pöivö on arvokkain lahja! Se kun on ohitse, sitä ei koskaan saa takasin!
      Miksi heittäisit tuon lahjan sioille?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe