Yksinäisyys

Anonyymi

Nyt tuntuu jotenkin pahalta olla niin yksin.Huonojen kokemuksien vuoksi on vaikea luottaa ihmisiin ja ympäristöön.Pelkoa on kertynyt paljon.Miten voi olla niin vaikeaa olla vain oma itsensä ja iloita siitä..? Tuntuu että aina suojaudun varmistaakseni ettei kukaan satuta ja pelko hallitsee.En usko olevani hyvän arvoinen.
Onko kokemuksia?

5

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoin huonoja kokemuksia, pelkotiloja aika paljon. Semmoinen tämä maailma on, paha on vaan olemassa.

      • Anonyymi

        Jostain se viha ym.johtuu, en itse ymmärrä miksi asiat aina ajautuvat huonoon. Tottakai nämä kokemukset säilyvät muistissa, ajan myötä sitä nk."kovettuu".

        Minä kiinnostuin teologiasta ja löysin lukemisen kautta paljon jotka selittävät tätä maailmaa.

        Herkät ihmiset kärsivät eniten valitettavasti.


    • Anonyymi

      Huonoja kokemuksia meille kertyy jokaiselle. Niihin ei pidä juuttua. Hyviäkin kokemuksia on varmasti myös jokaisella. Kannattaa perustaa enemmän niille hyville kokemuksille tai ihan vaan niille tavallisille, joita tulee vastaan koko ajan.

      Lisäksi vielä, kokemus on oma kokemus. Ei muuta. Eikä sille pidä antaa sen suurempaa valtaa itsen ylitse.
      Normaali varovaisuus ihmisten kanssa on tietysti aina paikallaan.

    • Anonyymi

      No mietipä saako esim. vankilassa olla oma itsensä? Ei varmasti. On pakko ylläpitää tietynlaista kovaa kuorta. Sama ilmiö on lievempänä normimaailmassakin. Jos on julkisilla paikoilla aivan rento oma itsensä, niin kyllä äkkiä saattaa joutua tietynlaisten psykopaattien uhriksi, koska he huomaavat että tämä yksilö on täysin varomaton. Maailma ei anna ihmisen olla oma itsensä.

      Koin kerran vapautumisen siitä että pitäisi tehdä jotain tai olla jotain. Olin kävelyllä metsässä ja hyvin väsynyt kaikin puolin. En tiennyt minne enää mennä. Ajattelin että miksi aina pitää yrittää jotain tehdä ja olla jotain? Miksei voi vain olla? Sitten aurinko alkoi paistaa hyvin kirkkaasti ja koin suurta onnea. Tajusin että kaikki tämä yrittäminen on syntymisen jälkeen minulle ulkopuoleltani kasattuja asioita. Jopa oma nimi on ulkopuolelta tullut, annettu ja opetettu ja samoin siihen liittyvä tarina, jota joka päivä kerromme itsellemme. Harmi ettei olotila kestänyt puolta tuntia kauempaa, mutta kokemus oli spontaani ja hiljensi minut täysin.

      • Anonyymi

        Oikeastaan, mitä vanhempi ihminen on ja samoin mitä enemmän hän osoittaa yhteiskunnalle, että elää ottaen muut huomioon ja elää yhteiskuntaa rakentaen, sitä enemmän hän saa anteeksi omituisuuksiaan ja "olla oma itsensä"...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3485
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      131
      2445
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1937
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      8
      1547
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      74
      1526
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1330
    7. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      64
      1194
    8. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      67
      1160
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      54
      1136
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      63
      1069
    Aihe