Miksi persujen kannatus putosi 18%tiin?

Onko persujen vihapoliriikka tullut tiensä päähän?Ovatko ihmiset kyllästyneet jatkuviin maalituksiin?
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tärinämassapostaaja persu on nyt vihainen

Äänestä
  • On syytä ollakin kun äänestäjäkansa pettä persupuolueen!

    Äänestä

Kansa kyllästyy noin tyhmiin ihmisiin. Eikait sirkuspellen esitys jaksa naurattaakaan loputtomasti.

Äänestä
  • Mikä kansa? Muistaakseni persut saivat ääniä yli puolelta miljoonalta kansalaiselta edellisissä vaaleissa.

    Vai viittaatko mahdollisesti pk-seudun asukkaisiin? Olisi ollut toivottavaa, että Uudenmaan sulku olisi kestänyt vähintään ikuisuuden.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä kansa? Muistaakseni persut saivat ääniä yli puolelta miljoonalta kansalaiselta edellisissä vaaleissa.

    Vai viittaatko mahdollisesti pk-seudun asukkaisiin? Olisi ollut toivottavaa, että Uudenmaan sulku olisi kestänyt vähintään ikuisuuden.

    Suomalaisia on 5,5 miljoonaa. Eikö ne 5 miljoonaa ole kansa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomalaisia on 5,5 miljoonaa. Eikö ne 5 miljoonaa ole kansa?

    Ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä kansa? Muistaakseni persut saivat ääniä yli puolelta miljoonalta kansalaiselta edellisissä vaaleissa.

    Vai viittaatko mahdollisesti pk-seudun asukkaisiin? Olisi ollut toivottavaa, että Uudenmaan sulku olisi kestänyt vähintään ikuisuuden.

    Persujen kannatus on romahtanut

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persujen kannatus on romahtanut

    18%+on+enemmän+kuin+viime+vaaleissa.+Mikä+on+romahtanut?

    Äänestä

Perussuomalaisilla ei ole oikeutta jakaa rahaa rikkaille.

Äänestä

Koronavirukseen kuolleista suurin osa on persukannattajia, joten heidän määränsä on vähentynyt. Samasta syystä persut pelkäävät ulkomaalaisia.

Äänestä

Pitää+muistaa,+että+18%+on+enemmän+kuin+vihreillä+ja+vasemmistoliitolla+yhteensä.

Äänestä
  • Mihin hävisi ne persuapinan hehkuttamat miljoona äänestäjää?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mihin hävisi ne persuapinan hehkuttamat miljoona äänestäjää?

    Viime+eduskuntavaalit+17,5%,++perussuomalaisten+äänimäärä+oli+538+805.+Laske+siitä+paljonko+tekee+18%.

    Äänestä

Moni varmaan miettinyt vakavasti haluavatko tukea Ano Turtiaisia ym älykköjä.

Äänestä
  • Tuo henkilo kävi tukihillopurkilla hakemassa 70 000e rahaa kasvomaskien valmistusta varten,luikurin pöytälaatikko firma on ollut toiminnassa viimeksi 2016, niin ne rikolliset tuomitut huijaa

    Äänestä

Näkee selvästi punavihreiden olevan sellaisessa jollassa, että kohta kuuluu vain hurlumpsis. Siihen asti kuuluu vain kauhea harakoitten räkätys ja käkätys, eikä kukaan tajua vilkaistakkaan minkälainen hornan kirnu on edessä.

Äänestä
  • Palstapersun kirkuna on musiikkia korvilleni

    Äänestä

Vasemmistoliiton Misha Dellinger on poliisitutkinnassa

Äänestä

Persut syyttää eläkeläisiä



Kannatuksensa laskusta. Olemme tyhmiä lampaita. Kuitenkin täysjärkisiä. En voi kannattaa puoluetta, jos tavio vaatii ravintoloita auki, joku muu tiukempia rajoituksia kuin on ollut. Puhuvat asiattomia naishallituksesta, joka on asiallista väkeä. Ps peloittelee, on hysteerinen koronan kanssa, vaikka tilanne on vakaa ja keskittynyt uudellmaalle. Lapsetkin huoletta voivat mennä kouluihin kunnissa joissa ei ole yhtään koronaa.

Äänestä

Melkoinen osa persujen kannattajista on ollut ulkomaille veroja paenneita juoppoja, jotka nyt laittoivat mahansa kottikärriin ja työnsivät sen koti-Suomeen. Siinä porukassa on nyt tapahtunut kääntymystä ja he ajattelevat, että verojen vastineeksi saatava terveydenhoito onkin ehkä ihan maksamisen arvoinen asia.

Niin kuin se tietysti onkin ja sosiaalidemokratian ydinajatus siten aivan oikea.

Maahanmuuttokysymys jää edelleen jakamaan kansaa, joskin se, että halitus sulki rajat, madalsi kynnystä siirtää kannatusta perussuomalaisista demareille.

Edelleen unelmahallitus olisi PS, Vas ja SDP, ehkä muutama järkevämpi kepu, kuten Väyrynen, siinä mukana. Maahanmuuttokysymys on se, joka estää tuon toteutumisen, kuten Anderson sen totesi. Jäsenistössä molemmin puolin on tietenkin kovaakin vastustusta ja antipatiaa, mutta maan kannalta sekä järkevä nationalismi että sosiaalipolitiikka ovat ne kulmakivet,, joille tulevaisuus pitäisi rakentaa. Siksi sen rakentajiksi pitäisi valita juuri nuo puolueet.

1907-80-lukujen menestys, jonka turvin koko nykyaikainen hyvinvointiyhteiskuntamme rakennettiin, perusui sekin antagonististen voimien, SDP:n ja Kepun yhteistyölle. Niin myrskyisää kuin se ajoittain olikin, varsinkin maatalouskysymyksen osalta, se oli myös täysin ylivoimaisen hedelmällistä: se ei jakanut kansaa, vaan hyödytti kaikkia ja edisti tärkeitä asioita, vaikka kaikki eivät olleet niistä samaa mieltä.

Tuota aikaa on myöhemmin nimitetty halventavasti konsensukseksi, ilmeisesti kai siksi, ettei riidelty tarpeeksi, eikä kumpikaan osapuoli saavuttanut tavoittelemaansa yliotetta toisesta. Maan kehityskelle ja ihmisten hyvinvoinnille se oli suuri menestystarina, ja luultavsti juuri tuosta mainitusta syystä.

Menneisyydessämme ei ole hävettävää, kuten ehkä Virolla tai muilla Itä-Euroopan mailla kenties on. Me emme ole osallistuneet kansanmurhiin, emmekä ole olleet edes avoimesti niille hurraamassa, vaikka niin nyt valheellisesti joskus väitetään. Sen sijaan me puolustimme maatamme ja rakensimme sitä koko sodan jälkeisen ajan tavalla, josta on syytä olla ylpeä. Siinä ei ole yhtään mitään, ei hippuakaan mitään nolostuttavaa, mutta tulevaisuudessamme sitä voi olla sitäkin enemmän, ellemme ota enemmän oppia menneisyydestä.

Perussuomalaiset ja etnonationalistit tulisi ehdottomasti ottaa mukaan hallituksiin. Ja tehdä se ennen kuin he tulevat sinne pääministeripuolueena. SDP ja Vas tarvitaan ilman muuta, että maa säilyy edes jotenkin elinkelpoisena ihmisille ja yhdessä nationalistien kanssa juuri nämä voivat estää meitä muuttumasta Pohjolan Intiaksi. Keskustaa, tai niitä rippeitä, mitä siitä Sipilän jäljiltä on jäljellä, tarvitaan puolustamaan maaseutua, sillä ilman sitä ei itsenäistä Suomea ole olemassa. Jos mökä... megatrendihörhöjen unelma toteutuu ja he tosiaan onnistuvat hävittämään maasta maatalouden ja autioittamaan kaiken parin kolmen suuren viruksille suotuisan asutuskeskittymän ulkopuolelal, me muutumme väistämättä Venezuelaksi. Venezuela on erinomainen esimerkki siitä, että uusliberalistinen ja markkinaoikeistolainen pyrkiminen äärimmäiseen halvoista hinnoista hyötymiseen integroimalla koko talous pienintä soluaan myöten maailmantalouteen johtaa väistämättä talodelliseen katastrofiin ja äärivasemmiston valtaannousuun ja jos jokus tosiaan kuvittelee, että eihän se nyt voi tapahtua Suomessa, niin avatkoon historiankirjat vuoden 1918 kohdalta. Tarina on täsmälleen sama: täysin Venäjään integroitu talous, joka oli riippuvainen elintarvikkeiden tuonnista, jonka Ukrainan menettäminen Saksalle romahdutti. Venezuelassa Yhdysvaltoihin integroituneen talouden romahdutti energiakriisiä seuranneet energiansäästötoimet ja öljynhinnanlasku, jonka jälkeen vielä jopa kohtuullisen suuret öljytulot eivät "menestyneen" yläluokan ökyelämän ylläpitämisen ohella enää riittäneetkään kunnolla ruuan tuontiin. Tapahtumakulut ovat hämmästyttävän samanlaiset, vaikka ajallistakin eroa on useita kymmeniä vuosia, ja maantieteellistä välimatkaa myös huomattavasti ilmastolllisesta erosta puhumattakaan.

Lehtiset ja Volaset voivat kirjoitella punaisista kiihottajista. Kiihottajat eivät edes 1918 saaneet mukaansa likikään kaikkia sosiaalidemokraatteja ja aivan varmaa on, että ilman suuria teollisuuskaupunkejamme koetelleita nälänhätiä ja siihen perustunutta äärivasemmiston harrastamaa kiihotusta "kulakkeja" eli nälästä kärsimättömiä itse ruokansa kasvattaneita talonpoikia kohtaan, kapinan kannattajia ei olisi löytynyt tarpeeksi sen toteuttamiseksi.

Tuo ei ole mikään uusi tieto. On kummallista, miksi Lehtinen ja Volanen, joista jälkimmäinen aikoinaan oli kova YYA-mies, nyt sitäkin kovempi takinkääntäjä, yrittävät kääntää totuuden ylösalaisin. Kaipa EU:n integraatioprojekti ei kestä tuotakaan tosiasiaa, siksi se pitää yrittää korvata valheella.

Äänestä
  • Jos nationalistit tosiaan ovat nationalisteja, he eivät tuotakaan valhetta niele. Jos sosialistimme tosiaan ovat demokraatteja, kuten tähän saakka ovat henkeen ja vereen olleet, he tukevat totuutta, eivät valhetta. He pystivät tekemään jaon keskuudessaan 1918, heidän tulee pystyä siihen nytkin ja Marinin valinta viittaa siihen, että ovat osanneet valita oikein nytkin.

    Äänestä

Joko+pikkupersu+teki+juurisyy+analyysin+miksi+kannatus+putosi+18%tiin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko persujen vihapoliriikka tullut tiensä päähän?Ovatko ihmiset kyllästyneet jatkuviin maalituksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu