Cosmos: Kaikki elämästä

Anonyymi

NG näyttää uudelleen tuon mahtavan sarjan, Neil Tyson asiantuntijana ja kertojana.

Tänään kerrottiin mm. miten törkeästi kirkko kohteli Brunoa, Kopernikusta ja Galileita totuuden kertomisesta, kun ei se totuus kirkkoa miellyttänyt. Usko pantiin osiasioiden edelle.

Bruno oli pappi ja teologian tohtori, joka uskoi, että ääretön jumala loi myös äärettömän maailmankaikkeuden. Miksipä kaikkeen pystyvä loisi jotain niin rajallista kuin sen ajan maailmankuva. Bruno poltettiin roviolla.

Hänellähän ei kyllä ollut visionsa, arvauksensa, kuten Tyson sanoi, tueksi todisteita, mutta sattui olemaan oikeassa. Kopernikus ja varsinkin Galilei sitten esittivät vastaansanomattomia todisteita. Paitsi että tosiuskovat vastustavat todistettuakin.

Tyson havainnollisti hyvin maailmanlaikkeuden laajuutta, se on lähes käsittämättämän laaja, niin laaja, että ei meinaa mennä jakeluun fiksummallekaan, saati pyhän kirjansa taruihin fiksoituneelle tosiuskovaiselle.

Jos maailman kaikkeuden ikä esitetään yhtenä kalenterivuotena, niin ihmisen kirjoitettu historia alkoi 31. joulukuuta klo 23.59:46, ja Jeesuksen väitetty syntymä tapahtui klo 23:59:55.

Katsokaa sarjaa, ja oppikaa. Liikaa vaadittu tosiuskovaisilta? Suomen kouluissa opetus tästä aiheesta surkean suppeaa. Ainakin, kun itse koulua kävin. Toivottavasti nyt ovat asiat edes vähän paremmin.

3

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno ja katsomisen arvoinen sarja vaikka uudestaankin.

      • Anonyymi

        Jep. Sattumalta huomasin, että ohjelma oli juuri alkanut enkä voinut olla jatkamatta katsomista kun kerran aloitin, veti väkisin mukaansa. Vaikka ei ollut tarkoitus katsoa loppuun. Hienoa havainnollistamista.

        T: Aloittaja


    • Olen jo pitkään suositellut aloittamaan vähän helpommasta mutta samaan aiheeseen liittyvästä: Joka lauantaisesta avara luonnosta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      622
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe