Cosmos: Kaikki elämästä

Anonyymi

NG näyttää uudelleen tuon mahtavan sarjan, Neil Tyson asiantuntijana ja kertojana.

Tänään kerrottiin mm. miten törkeästi kirkko kohteli Brunoa, Kopernikusta ja Galileita totuuden kertomisesta, kun ei se totuus kirkkoa miellyttänyt. Usko pantiin osiasioiden edelle.

Bruno oli pappi ja teologian tohtori, joka uskoi, että ääretön jumala loi myös äärettömän maailmankaikkeuden. Miksipä kaikkeen pystyvä loisi jotain niin rajallista kuin sen ajan maailmankuva. Bruno poltettiin roviolla.

Hänellähän ei kyllä ollut visionsa, arvauksensa, kuten Tyson sanoi, tueksi todisteita, mutta sattui olemaan oikeassa. Kopernikus ja varsinkin Galilei sitten esittivät vastaansanomattomia todisteita. Paitsi että tosiuskovat vastustavat todistettuakin.

Tyson havainnollisti hyvin maailmanlaikkeuden laajuutta, se on lähes käsittämättämän laaja, niin laaja, että ei meinaa mennä jakeluun fiksummallekaan, saati pyhän kirjansa taruihin fiksoituneelle tosiuskovaiselle.

Jos maailman kaikkeuden ikä esitetään yhtenä kalenterivuotena, niin ihmisen kirjoitettu historia alkoi 31. joulukuuta klo 23.59:46, ja Jeesuksen väitetty syntymä tapahtui klo 23:59:55.

Katsokaa sarjaa, ja oppikaa. Liikaa vaadittu tosiuskovaisilta? Suomen kouluissa opetus tästä aiheesta surkean suppeaa. Ainakin, kun itse koulua kävin. Toivottavasti nyt ovat asiat edes vähän paremmin.

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno ja katsomisen arvoinen sarja vaikka uudestaankin.

      • Anonyymi

        Jep. Sattumalta huomasin, että ohjelma oli juuri alkanut enkä voinut olla jatkamatta katsomista kun kerran aloitin, veti väkisin mukaansa. Vaikka ei ollut tarkoitus katsoa loppuun. Hienoa havainnollistamista.

        T: Aloittaja


    • Olen jo pitkään suositellut aloittamaan vähän helpommasta mutta samaan aiheeseen liittyvästä: Joka lauantaisesta avara luonnosta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7246
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5388
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      150
      3323
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      43
      2338
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    7. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1278
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe