https://yle.fi/uutiset/3-11332742
"Kaikenlainen käsillä tekeminen kiinnostaa: korona on lisännyt käsityötarvikkeiden ja moottorisahojen kysyntää.
– Kasvua on viime vuodesta noin 25 prosenttia. Se näkyy erityisesti mökkisahojen kohdalla"
Muistavatko moottorisahan ostajat ostaa myös asianmukaiset turva varusteet, kuten asianmukaiset turvajalkineet, joissa on viiltosuoja, metsurin turvahousut, joissa on viiltosuoja ja suojalasit/suojakypärä, jossa suojavisiiri.
Moottorisaha on senverran vaarallinen työkalu, että osaamattoman käsissä ja ilman turvavarusteita tulee pahaa jälkeä teräketjun osuessa vaikkapa jalkaan.
Silloin on myöhäistä laittaa turvavarusteita, kun vahinko on tapahtunut.
Meikäläinen osti uuden Stihl MS180 viime syksynä ja uudet kevyemmät turvahousut, uudet pauloitettavat turvakengät, metsurin puseron, työkäsineitä, metsurin mitta ym.
Halkaisin sahalla vajaan 60cm paksun mäntytukin ja hyvin painui saha puuhun, kuin kuuma vietsi voihin.
Onko ostettu moottorisahoja???
3
92
Vastaukset
Saha ja mies sitä on ennenkin riittänyt pieniin hommiin. Tuossa on metsurilla asu kohdillaan ja nykyäänhän sahatkin ovat leluja:
https://areena.yle.fi/1-2964695- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5d642d56-27dc-45cf-8111-c98c36652e14
Älä osta sahaa jollet osaa käyttää sitä. Itse kyllä osaan ja olen kaikenlaista tehnyt, piharemontteja olen tehnyt viimeiset kolme kesää ja kevätt ja syksylläkin. Piharemppaan kuuluu puiden kaatoa myös joten moottorisahaa tarvitaan. piharemonteissa tarvitaan aika paljon työkaluja, lapioo, kottikärryjä, haravaa, leikkuria ja kaikenlaista ja joskus joutuu kiviä kaivamaan ylös kun mummot haluaa nurmikkoa ja kivi tiellä niin se pitää kaivaa ylös.
Jos on liian iso kivi niin pitää hommata etanadynamiittiä ja ensiksi kunnon kivipora jolla porataan kiveen reikiä ja etanadunamiittia laitetaan siihen reikään ja sitten se halkaisee kiven pienemmäksi joten sitä on helpompi kaivaa ylös. Entisillä vedetään.
Vieläkin hengissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee823250Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362060Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691830Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2991376Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki341278Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911200- 1091196
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711090Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201084- 281061