Kaupunki aikoo periä sadevesistä hulevesimaksua

Ensi keskiviikkona Kaupunkiympäristölautakunnan käsittelyssä:

Kaupunkiympäristölautakunta
https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=3&docid=332617
23778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kerättyä rahaa voi käyttää vain hulevesijärjestelmän kuluihin, ei uutena verona kaupungin (omistajayhtiön) pohjattomaan kassaan. Onko jo esitetty laskelmat mitä kuluja rahalla aiotaan kattaa ?

Äänestä

Eikö se ollut siellä pöytäkirjoissa.
Tämä kun saadaan aikaseksi voidaan alkaa periä lumenaurausmaksua, katujen hiekoitusmaksua, hiekkojen imulakaisumaksua, katuvalojen korjausmaksua, lamppujen vaihtomaksua, katujen kunnostusmaksua, jne jne jne

Äänestä

Koiranpaskavero Seinäjoelle tarvittaisiin

Äänestä
  • Kannatetaan eherottomasti kyllä

    Äänestä

eikö se hulevesiverotus/laskutus torjuttu jo viime syksynä? Ei sitä tule!

Äänestä

Ai Jumalaltako?

Äänestä

Asennetaanko ne hulevesimittarit ränniin vai minne?

Äänestä

Taloyhtiöiden täytyy asentaa jokaiseen ränniin tonnin hintainen etäluettava mittari sekä kustantaa siihen 4G-nettiyhteys.

Äänestä

Seinäjoella kehitellään juu tätäkin puolta, rupee olemaan kaupungin tuotoisinta hommaa sakotulojen lisäksi, mihkä tuon rahankaas vielä joutuukaan

hevoset hirnuu

Äänestä
  • kyllä huomaa että on oikeen junttila joka kaupungissa on huulevesimaksuja käytössä ja se on ihan helppo vesilaitoksen jätevesijuoksutuksen jako per asukas mukaan laskee,eri tietty kerros ja omakoti.

    Äänestä

Sakottaminen ei tuota tarpeeksi, pitää sitten sateestakin ns. sakottaa asukeja

Äänestä
  • Semmosta se on tiuha asutus ja muutvaivat päälle

    Äänestä

  • Ilimakos kaupunki oikein palkas se taivahan kuuhoilijan, joo peijakas tienatakseen
    - pyytelemään oikeen vettä

    Äänestä

  • Suuremmat sakot, rangaistukset huumeista, erilaisiata nuuskista, ilkivallasta, varkauksista, väkivallasta, rikollisuudesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suuremmat sakot, rangaistukset huumeista, erilaisiata nuuskista, ilkivallasta, varkauksista, väkivallasta, rikollisuudesta.

    Ei käy ne sakkorahat menöö valtiolle eivät ole tangomarkkinoiden käytössä

    Äänestä

Jo rupes tangot kannathamhan kun hulevesimaksuja ohojathan markkinoolle

Äänestä
  • eikös kaupunlaiset oo niin rossannu että rahaa on vaikka repiä...

    Äänestä

"Käsittely:
Mika Soivio (Kokoomus) teki ehdotuksen, ettei hulevesimaksua peritä erikseen vaan sisällytetään
katurakentamisen budjettiin. Ehdotus raukesi kannattamattomana.

Kaupunkiympäristöjohtajan (Juha Takamaa) ehdotus:
Kaupunkiympäristölautakunta esittää kaupunginhallitukselle ja edelleen
kaupunginvaltuustolle valmistelutekstissä olevan taulukon (Taulukko 2) mukaisen
hulevesimaksun taksan hyväksymistä ja sen käyttöönottoa 1.1.2021 alkaen.

Päätös:
Ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti."

https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=3&docid=334207

Lisää maksuja siis tulee mutta eikö nyt kuuluisi pienentää jätevesitaksaa samalla summalla koska ko. kulu on ennen sisältynyt siihen ja nyt kerätään vain LISÄÄ RAHAA entisten maksujen LISÄKSI eli maksetaan samasta asiasta TUPLATEN.

Äänestä
  • huulevesimaksut on suhteelisen yleisiä kaupungeissa täällä tuntuu vaan kaikki uusi vievän pikkuisen kauemman ennen kuin mahtuu päähän

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    huulevesimaksut on suhteelisen yleisiä kaupungeissa täällä tuntuu vaan kaikki uusi vievän pikkuisen kauemman ennen kuin mahtuu päähän

    Kaupunki perii jo nyt hulevesimaksua jätevesitaksassaan ja jatkossa aikoo periä sitä kaksinkertaisesti. Pelkästä rahastuksesta kyse kun uusia maahanmuuttajiakin tulee tänä vuonna ja hediän elättämisensäkin lisää kaupunkim menoja 1-2 miljoonalla vuodessa ja hulevesien tuplamaksu tuo alle miljoonaan kassaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaupunki perii jo nyt hulevesimaksua jätevesitaksassaan ja jatkossa aikoo periä sitä kaksinkertaisesti. Pelkästä rahastuksesta kyse kun uusia maahanmuuttajiakin tulee tänä vuonna ja hediän elättämisensäkin lisää kaupunkim menoja 1-2 miljoonalla vuodessa ja hulevesien tuplamaksu tuo alle miljoonaan kassaan.

    huulevesi ja jätevesimaksu on 2 eri asiaa...mutta lakeuksilla olis jo vuosia pitäny periä peltovesimaksu kun nuo jemmarit saastuttaa ojien kautta vesistöt kaiken maailman myrkyillä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ensi keskiviikkona Kaupunkiympäristölautakunnan käsittelyssä:

Kaupunkiympäristölautakunta
https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=3&docid=332617

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu