Opetusvirasto salamyynyt miljoonilla tavaraa

"Helsingin kaupungin omaisuutta myytiin salaa yhdeksän miljoonan edestä, korkea johtaja syytteeseen törkeästä petoksesta

Poliisi epäilee opetusviraston entisen työntekijän tilanneen kymmenen vuoden aikana miljoonien edestä elektroniikkaa, jota ei koskaan toimitettu virastoon."

Pääepäilty on opetusviraston turvallisuuspäällikkö

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006505074.html

Koska nää skandaalit loppuu? Koska mätä saadaan valtiolaitoksista lopullisesti ulos, ja todelliseen vastuuseen!
1854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Niin kauan kuin demareita maailmassa riittää tämä ei lopu.

Demarit tykkää hallinnoinnista ja johtokaavioista. Mitä enemmän yksittäiset ihmiset ovat riippuvaisia viranomaisista, sen lähempänä korruptio luuraa.
Uudessa sotessa ei ole sijaa potilaan vapaudelle valita lääkäriä, senkin tekee virkamies.

DDR-tyyppistä kerrontaa. Demarithan olivat suuria DDR-faneja aikana jolloin vassarien edeltäjät kansandemokrastit suuntasivat ihailunsa CCCP:hen:
-Suomessa ei ole juuri korruptiota.
-Suomessa elää maailman onnellisin kansa.
-Suojamaskeja riittää, sillä Suomi on hyvin varustautunut coronan aiheuttamaan kriisiin.
-Jos Suomi liittyy Natoon, suomalaiset joutuvat mukaan amerikkalaisten sotiin.

Äänestä
  • Linkki "tietoosi" tekijän puoluekannasta, kiitos.

    Äänestä

On kyl härski ukko tääki demari.

"Härskistä korruptiotapauksesta syytteet – Opetusviraston ex-pomon rikoshyödyksi epäillään useita miljoonia euroja"

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/harskista-korruptiotapauksesta-syytteet-opetusviraston-ex-pomon-rikoshyodyksi-epaillaan-useita-miljoonia-euroja/7817524#gs.6ev3lw

"Lasten ja nuorten opiskelut kärsineet varastelevan turvallisuuspäällikön vuoksi"

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mtv-uutiset-selvitti-helsingin-on-hankittava-viela-tuhansia-lappareita-peruskoulujen-oppilaille-taustalla-miljoonien-eurojen-epailty-korruptio/7190060#gs.6eva61

Äänestä
  • Koko uransa ajan puuhastellut tääkin ukko ihan omiaan ja peräti 10 vuotta päässy varastee yhteiskuntain omaisuutta, joista iso osa oli lasten ja nuorten koulunkäyntiin tarkoitettu laitehankintoja, eli läppäreiden muodos (kannettava tietokone)!

    Kuinka helkutissa tämmöstä annettiin taas tahallaan tapahtua?! Valvonta on pettäny ihan täysin. Koska sitä ei selkeästikkään ole edes ollut olemassa! Missä vastuu on kun sinne punaisella puolukirjalla nimitetään porukkaa! Ihan täysiä konnia!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koko uransa ajan puuhastellut tääkin ukko ihan omiaan ja peräti 10 vuotta päässy varastee yhteiskuntain omaisuutta, joista iso osa oli lasten ja nuorten koulunkäyntiin tarkoitettu laitehankintoja, eli läppäreiden muodos (kannettava tietokone)!

    Kuinka helkutissa tämmöstä annettiin taas tahallaan tapahtua?! Valvonta on pettäny ihan täysin. Koska sitä ei selkeästikkään ole edes ollut olemassa! Missä vastuu on kun sinne punaisella puolukirjalla nimitetään porukkaa! Ihan täysiä konnia!

    hannu suoniemi

    duckduckgo.com

    suom 24 poisti viestin

    Äänestä

Ihan JUST kuin vihreät taas tekemässä kauppoja valtion omaisuudella, kuin haavisto carunaa ja hassi maakauppoja.

Äänestä

Opetusministeriö ja opetusministeri eivät ole sanallakaan vaivaantuneet selittämään asiaa. Eivät edes pahoitelleet mitä ovat aiheuttaneet, vaikka itse ovat tuon punakirjaisen päästäneet turvallisuuspäälliköksi etenemään talon sisällä.

Äänestä
  • Myös pääministeri on vastuussa koska tekijä on demari. Sanna Marin on vastuuhenkilö puolueensa ja sen jäsenkirjalaisten toiminnalle. Voidaan siis ihan suoraan syyttää ja sanoa, lasten ja nuorten kouluopetuksen ja -oppimisen kärsineen demareiden takia!

    Äänestä

  • Valtiovalta ei ole vastuussa kaupungin hallinnon toimista.

    Äänestä

Tuon on täytynyt olla useamman tiedossa,
Olen pettynyt, todella pettynyt.

Valtion talous on hajotettu,
satanan unionistit ja komukat.

Äänestä

10 vuotta
käytti yhteistä kassaa tehdäkseen itselleen tiliä

ja kouluilla ei ollut varaa laitehankintoihin.

Paljonko valtion työntekijät varastaa työnantajalta?

Äänestä

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/harskista-korruptiotapauksesta-syytteet-opetusviraston-ex-pomon-rikoshyodyksi-epaillaan-useita-miljoonia-euroja/7817524

Härskistä korruptiotapauksesta syytteet – Opetusviraston ex-pomon rikoshyödyksi epäillään useita miljoonia euroja
1:24

MTV

Uutiset

Näin tietohallintopomon kerrotaan selitelleen tapahtumia työntekijöilleen.
Suosituimmat
NYT
PÄIVÄ
VIIKKO
Salkkareiden juonipaljastukset julki! Aseistettu Aaro tekee järkyttävän löydöksen mökistä – miten käy vangiksi joutuneille Evalle ja vauvalle?
Onko sinulla tämä vuodesta 2014 asti myyty autonostin? Lopeta käyttö välittömästi
Suomalaislapset palaavat kouluun – WHO varoitti päättäjiä vain kaksi päivää sitten: "Lasten koronan vakavuudesta ja taudin leviämisestä ei tiedetä vielä kaikkea"
Polkupyöräilijä loukkaantui vakavasti suojatiekolarissa ja kiidätettiin helikopterilla sairaalaan – poliisi pyytää havaintoja Mänttä-Vilppulassa sattuneesta turmasta
NÄYTÄ LISÄÄ
JULKAISTU 12.05.2020 12:53
Helsingin opetusviraston entinen tietohallintopäällikkö ja ex-turvallisuuspäällikkö Hannu Suoniemi joutuu oikeuteen miljoonien petosjutussa.

Aluesyyttäjä kertoi tiistaina nostaneensa syytteitä kaikkiaan kahdeksaa henkilöä vastaan.

Syyteet koskevat törkeää petosta ja rikoksella hankittuun omaisuuteen liittyvää törkeää rahanpesua. Suoniemeen kohdistuu syyte törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä. Teot ajoittuvat vuosille 2006–2016.

HANNU_SUONIEMI_1
Hannu Suoniemi.
– Suoniemi on pääepäilty, vahvistaa aluesyyttäjä Seita Heinström MTV:lle.

Syyttäjän mukaan vastaajat osin myöntävät ja osin kiistävät syyllisyytensä. MTV:n tietojen mukaan Suoniemi oli rikostutkinnassa kiistänyt rikokset.

Lue myös: Epäily: Ex-virastopomo teki miljoonatilin härskillä huijauksella – veti välistä kouluihin tilattuja koneita, rikoshyöty yhä kateissa
MTV Uutisille kommentoitiin aiemmin, että kyse on tiettävästi kaikkien aikojen suurimmasta korruptiotutkinnasta Helsingin poliisilaitoksen alueella.

Suoniemen epäillään saaneen miljoonien eurojen rikoshyödyn opetusviraston tietoteknisiin hankintoihin liittyen 2006–2016. Laitteet eivät koskaan päätyneet Opetusvirastoon eivätkä kouluille, vaan Suoniemen epäillään myyneen hankkimansa laitteet eteenpäin. Laitetilausten arvo on poliisin esitutkinnan mukaan ollut lähes yhdeksän miljoonaa euroa.

Tapaus on poikkeuksellisen laaja. Kyse on huomattavista rikosvahingoista ja pääepäilty Suoniemi on korkeassa asemassa ollut kaupungin virkamies. Opetusviraston mukaan Suoniemi oli tehnyt lukuisia alle 30 000 euron hankintoja kilpailuttamatta ja pilkkomalla niitä pieniin osiin.

Suoniemen epäilty toiminta laitetilausten parissa pystyi jatkumaan jopa kymmenen vuoden ajan niin, että kukaan ei puuttunut siihen. Hän sai potkut keväällä 2017, kun raskaat epäilyt tulivat ilmi.

2:00

MTV

Uutiset

Lue myös: MTV Uutiset selvitti: Helsingin on hankittava vielä tuhansia läppäreitä peruskoulujen oppilaille – taustalla miljoonien eurojen epäilty korruptio
Neljän esitutkinnassa epäiltyinä kuullun henkilön osalta syyttäjä on päättänyt jättää syytteen nostamatta.

Suoniemen juttu tulee esille Helsingin käräjäoikeudessa syksyllä tai mahdollisesti vasta ensi vuonna. Syynä on se, että syksyllä käsittelyyn on jo tulossa useita koronatilanteen takia nyt keskeytettyjä oikeudenkäyntejä.

Helsingin poliisin esitutkinnassa selvisi, että opetusvirastolle hankittuja it-laitteita oli löydetty myös viraston työntekijöiltä.

Tutkinnan mukaan muutama henkilö oli välittänyt Suoniemen opetusvirastolle tilaamat laitteet ostajille, jotka olivat eri puolilla Suomea asuvia yksityishenkilöitä.

Laitteet olivat tietokoneita ja muita it-laitteita, puhelimia ja viihde-elektroniikkaa. Ne oli tilattu useilta eri toimittajilta, joista kaikki eivät ole Helsingin kaupungin sopimustoimittajia.

Kokonaisuuteen liittyy lisäksi muita epäiltyjä törkeitä petoksia ja kavalluksia, joista epäillään yhteensä 16 henkilöä. Näiden osalta syyteharkinta on vielä kesken.

Lue myös: Miten tämä on mahdollista? Opetusviraston huijausvyyhti paisuu – jopa 9 miljoonan euron arvosta hankintoja

Äänestä

miksi näitä äänestetään AINA VAIN UUDESTAA NIINKUIN EI MUITA OLISI!

NYT ON LOPETETTAVA JOKAPUOLUEEN TUNARIT KYLMÄSTI KORTISTOON!

JOKA KERTA TYHMÄ PÄÄTÖS SYÖ SINUN LEIPÄÄSI .

KAIKKI UUSIKSI RAIKKAILLA EHDOKKAILLA.
saavatpahan maistaa omaa lääkettä.

Äänestä

Perusdemari.

Äänestä

Unkari oli oikeassa, Suomi on erittäin korruptoitunut maa, jokainen eri hallinnoissa ajaa vain omaa etuaan, ei kansalaisten, katso nyt vaikka Marinia ja sen hallituksen "tavoitteita", vihreillä aatteilla ajetaan mm bensavero ylös, kaduilta perheiden kaipaamat autot veks - siis tilalle iltaisin rumia ja autioituneita katuja. Värikkäät autot ja eläminen katoaa, ryömitään tunneleihin.

Äänestä

Demarikonna ollut "yllättäen" jälleen asialla.

Äänestä

Sisäinen valvonta on pettänyt pahasti. Tämä olisi pitänyt tulla esille heti alkuunsa.
Kaupungin sisäisestä tarkastuksesta vastaava virkamies ei ole ollut ajan tasalla. Hänen on pitänyt tehdä tarkastus hankinnoista vuosittain.
Ei ole onnistunut tässä.

Äänestä

Korruptio on syy Suomen surkeaan tilanteeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Helsingin kaupungin omaisuutta myytiin salaa yhdeksän miljoonan edestä, korkea johtaja syytteeseen törkeästä petoksesta

Poliisi epäilee opetusviraston entisen työntekijän tilanneen kymmenen vuoden aikana miljoonien edestä elektroniikkaa, jota ei koskaan toimitettu virastoon."

Pääepäilty on opetusviraston turvallisuuspäällikkö

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006505074.html

Koska nää skandaalit loppuu? Koska mätä saadaan valtiolaitoksista lopullisesti ulos, ja todelliseen vastuuseen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu