tuskaisa ero

Anonyymi

Minut jätettiin viisi vuotta sitten, n.15 vuoden liitto takana ja toinen halusi minusta eroon.
Hajosin totaalisesti, alussa itkin päivisin ja unissani, sitten vain unissani ja sitä teen vieläkin.
En selviä itkemättä hänen tapaamisestaan tai hänen äänensä kuulemisesta vieläkään.
Pidän pokan hänen nähtensä mutta jälkeenpäin itken.
Aluksi pelkäsin kaikkea, en ollut tottunut seisomaan omilla jaloillani enää niin pitkän ajan jälkeen.
Pelkäsin vesivahinkoa,tulipaloa tms.kaikkea.
Se meni onneksi ohi puolessa vuodessa.
Ruokahalu lähti kokonaan aluksi.
Hänellä on uusi, se sattuu.
Tiedän ettei hän ole sopiva minulle, arvomailma ei kohtaa.
Silti sattuu vieläkin.
Olen todennäköisesti yksin loppuelämäni sillä sellaista ihmistä jonka haluaisin ei ole helppo löytää, enkä tarkoita ulkonäköä.
Voimia eronneelle!

10

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienosti kuvaat eroa ja eroon liittyviä tunteita. Raju kokemus ollut! Itse olen pitkässä suhteessa ja miettinyt, että jos päättyisi, varmaan kokisin sen luita ja ytimiä myöten. Meillä oli tauko toisen tahdosta ja sinä aikana sitä huomasi kuinka paljon toinen tuo sellaista näkymätöntä turvaa arkeen. Just nuo tulipalo yms pelot virisi pintaan. Ehkä sitä oli seisonut liian kevyesti omilla jaloilla. Nyt olen sitten opetellut sitä.
      Jos joskus ero tulisi, tuskin edes osaisin tai jaksaisin alkaa uuteen. Koskaan. Sitähän ei voi tietää... sinunkaan kohdalla miten käy. Paljot vuodet yhdessä, sinänsä suuri satsaus ja tuossa 15 vuodessa ehtii pitkälle ja syvälle toisen ihmisen kanssa. Jäljet se jättää. Mutta oivallinen kasvunpaikka varmaankin.

      • Anonyymi

        Kiitos kauniista sanoistasi.
        Kyllä se ravisteli ja kalvoi sisintä myöten, vieläkään en pysty silmiin häntä katsomaan.
        Alkuun en kestänyt kenenkään kosketusta, halausta edes, koska tuntui että kaikki voimat meni itsensä koossa pitämiseen .
        Olisin romahtanut itkemään vaikka ventovieraan olkaa vasten jos joku olisi minua niinä aikoina halannut . Vieläkin tulee kyyneleet kun kirjoitan.
        En ymmärrä miten joillekin erot tuntuvat olevan niin helppoja.


    • nyt vaan uusien harrastusten kimppuun

      • Anonyymi

        Samaa mieltä! Liian moni jää rypemään niihin negatiivisiin fioliksiin vuosikausiksi. Eteenpäin sanoi mummo lumessa- kaikille löytyy joku ja eikun onnea etsimään!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä! Liian moni jää rypemään niihin negatiivisiin fioliksiin vuosikausiksi. Eteenpäin sanoi mummo lumessa- kaikille löytyy joku ja eikun onnea etsimään!

        ensin kuitenkin pitää olla tyytyväinen itseensä/itsekseen oloon


    • Anonyymi

      Itsehän alkoholisoiduin.. aika pahasti jo muutaman kuukauden suhteista...
      Sitten ajattelin että jos olen näin huono tässä nais hommassa... niin sitten kenties pullo.

      "se hassu setä".. se ääliö jolla ei ollu paita housun sisällä.. jne.
      Se on joko tai. Eikä vastaani ole tullut yhden ainutta naista joka olisin voinut, tai olisin voinut kestää.
      Seurassa tyhmyys jne.

      Tarpeeksi kun etsii niin aina jotain joskus löytyy.
      välillä pitää silti miettiä mitä tekee.

    • Anonyymi

      nämä on semmossia että aina tarvitaan kaks.

    • Anonyymi

      Suhde 15 ja erosta 5 eli 20 vuotta. Olisiko aika sinulle? Eron tuska on pahasta olosta huolimatta ihmisen terveimpiä tunteita, siinä irroitetaan köysiä laiturista että alus voi purjehtia kohti omaa onnea. Kuullostaa että osa arjen tavallisista asioista on sinulle kulminoitunut häneen ja hän tekee, etkä ole itse oman elämäsi haltija. Ota riskejä, tee omia valintoja, vaihda asuntoa, koti, taloa, kaupunkia ja vaikka maata. Uutta voi valloittaa itseään kuunnellen.... ;)

      Ja "on todennäköistä etten uutta löydä.." Mitä?! Oletko jo päättänyt koko Universiumin puolesta tuon ja sen takia olet sokea kun se todellinen oikea kävelee vastaan? Mitä hulluutta! Olet kaivannut turvallisuutta ja saanut sitä ihmisen kanssa olemisesta johon liitit tai koit rakkautta. Turvallisuus lähtee omasta itsestä, ja toisille meistä vaikea löytää, toisille vaikea palauttaa ja toiset hukassa jo sen kanssa mitä se edes on. Rakkaus on paljon muutakin, ja nimenomaan muuta!

      Kuullostaa että muutos sattuu ja se tuttuus, ei elämän rakkauden menetys. Voin olla toki väärässä. Mutta tässä tilanteessa a) tyyny popparit bridgetjones 3ltr kuoharia b) fuck this shit, mä olen paras itseni ja löydän jotain mitä en edes osaa kuvitella sekä otan a) kohdan vain fiiliksen vuoksi :)

    • Anonyymi

      On hyvin tavallista, että erossa tulee pintaan kaikki menneen ajan, lapsuudesta asti, tiedostetut tai tiedostamattomat kipukohdat, epävarmuudet, pelot (hylkääminen), traumat, jännittäminen, ahdistus sun muut. Noin sinullekin on käynyt. Sinun olisi hyvä ymmärtää, ettet itke entisen miehesi vuoksi, vaan itsesi vuoksi. Suret ja säälit itseäsi. Elit 15v suhteessa elämääsi toisen kautta. Eron myötä lähti mies ja kadotit itsesi. Oletko hakenut apua? Ei ole normaalia suruun kiinni viideksi vuodeksi. Miksi ylipäänsä näet miestä?

      • Anonyymi

        " Ei ole normaalia suruun kiinni viideksi vuodeksi""
        -Ehkei sinulle, jos et olekaan sellainen ihminen arvoiltasi jolle tavoite on yksi puoliso per ihmiselämä kuten minä olen.
        Ei surulle voi laittaa normaalia enimmäisaikaa, jokainen on niin erilainen.
        Toiset surevat jotain loppuelämänsä ja toisevat unohtavat asian viikossa, ihminen saa tuntea tunteitaan juuri kuten ne tulevat.

        Suremisessakin on vaihtelua meillä kaikilla, aktiivinen suru on ohi mutta ajoittain surun tunteita tulee.
        Olen kyllä ihastunut jo myös uuteen ihmiseen jota en koskaan omakseni saa.

        P.s. Olette kyllä ihan väärässä pohdinnoissanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      423
      2827
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      18
      2394
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      125
      2185
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      120
      1857
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      242
      1580
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1230
    7. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      205
      1229
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1183
    9. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1168
    10. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1080
    Aihe