Pullotus housuissa

Maailman suurin vapaasti seisova monoliitti on peräisin Suomesta. Monoliitti tarkoittaa yhtenäistä kiveä. Kaksi kiveä on testiclitti jne. Se nostettiin pystyyn Pietariin 1832 ja on louhittu Virolahdella. 18 kuukautta hakkasi 275 rotevaa miestä kalliota pienemmäksi, yötä päivää, kolmessa vuorossa. Paaden kuljettamiseksi Pietariin jouduttiin Onni Vilkaksen bussista ottamaan matkustajien penkit pois. Paasi painoi 600 tonnia. Myös paikallinen Iisakin Kirkko on rakennettu Pyterlahden kivistä, joka siis sijaitsee Virolahdella, mutta se oli nopeampi keikka.
https://fi.wikisource.org/wiki/Maamme_kirja:_41._Graniiti-louhos_Pyterlahdessa

Mulla on nyt 150:n litran saavi täynnä kiljua ja huomenna alkaa pullotus. Voiko pullotuksen tehdä housut jalassa vai täytyykö ottaa pois ja riskeerata taudin saamisen suhteen? Eli kuseeko ämpäri - en haluaisi sokeroida housujani, koska sen jälkeen ei ole miellyttävä kulkea kylillä.

4

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi tehdä housuitta jos ei vieraille tarjoo. Hygienia. No kuka aikuinen nyt kiljuu tarjois vieraille jos ei ihan rapajuoppoja oo?

      Onko monoliitti yleensä musta ja pitkä ja kiiltävä sekä apinat pyörivät sen ympärillä?

    • Anonyymi

      J.Karjalainen teki hienon Pyterlahden. Nimi on persoonallinen. Hienot seudut siellä Virolahdella kesällä.
      Vaalimaalla olemma vaimon kanssa käyneet kahavilla. Mulkoilin nykyisen Putinilan upeita kuusipuita rajan ylitte. Nuo olliit ennen meän puolta, vaim'ihminen huomautti.

      • Nyt kun sanoit, niin todellakin kappaleessa Terve Sirkka, Lautamies, mainitaan Pyterlahden!

        Pitäs käydä joskus Vironlahdella, kun en oo käynyt.

        Tuosta keksin tämän Pyterlahden, kun julkaistiin viikolla tälläinen video maailman suurimmista yhtäjaksoisista kivistä:
        https://www.youtube.com/watch?v=Ao6KAXIUTRQ&t=772s


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7455
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3967
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3510
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      2793
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2652
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      43
      2465
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2391
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2279
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2218
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1962
    Aihe