Kuulin black metal -laulun, jossa ylistettiin ja kutsuttiin Saatanaa herraksi. Aloin pohtia, ovatko laulun tekijät ja esittäjät oikeasti Saatanaa herranaan pitäviä, jolloin laulu olisi tunnustuksellista, vai onko kyseessä pelkkä raju taide, jonka ilmaukset kuuluvat vain omaan fiktiiviseen maailmaansa.
Miten asia yleensä mahtaa olla? Entä onko joku black metal -muusikko koskaan suoraan puhunut asiasta omalta osaltaan jossain haastattelussa tms.? Vai onko asia tabu black metal -piireissä: "uskon asiat ovat yksityisasioita"?
"Saatanan pitämisellä herranaan" tarkoitan kumpaa vain, teististä satanismia tai ei-teististä satanismia.
Kysymys black metalista ja tunnustuksellisuudesta
6
668
Vastaukset
- Anonyymi
Kai noita löytyy kumpaakin sorttia.
- Anonyymi
Niin se varmaan on, että niitä oikeitakin satanisteja black metal -piireissä on. Tuntuu niin omituiselta, että sellainen ajatusmaailma ja elämäntyyli vetoaa joihinkin ihmisiin.
t. aloittaja
- Anonyymi
Kevyttä kamaa Jumalan Teatterin Performansiin ;)
- Anonyymi
Kyllä, siinä sitä vasta rikottiin rajoja :D Varmaan yleisössä oltiin hämmentyneitä, kun ihmiskakkaa alkoi mätkähdellä naamalle.
t. aloittaja
- Anonyymi
Kyllä black metal ideologiassa nämä satanistiset kaljamahaiset sotaherrat soittavat ylivertaista musiikkiaan sielunvihollisen ylistykseksi. Tämä obeesi eliitti asettaa itsensä ansaitusti tavisten yläpuolelle - onhan heillä salattua tietoa mm. halvimpien kaljamerkkien ja lihapiirakoiden myyntipaikoista. Diabetes on pieni hinta ylemmyydestä joka on black metal eliitin synnyinoikeus.
- Anonyymi
Spedejä ne on. Kuten muutkin hevarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342