Kuulin black metal -laulun, jossa ylistettiin ja kutsuttiin Saatanaa herraksi. Aloin pohtia, ovatko laulun tekijät ja esittäjät oikeasti Saatanaa herranaan pitäviä, jolloin laulu olisi tunnustuksellista, vai onko kyseessä pelkkä raju taide, jonka ilmaukset kuuluvat vain omaan fiktiiviseen maailmaansa.
Miten asia yleensä mahtaa olla? Entä onko joku black metal -muusikko koskaan suoraan puhunut asiasta omalta osaltaan jossain haastattelussa tms.? Vai onko asia tabu black metal -piireissä: "uskon asiat ovat yksityisasioita"?
"Saatanan pitämisellä herranaan" tarkoitan kumpaa vain, teististä satanismia tai ei-teististä satanismia.
Kysymys black metalista ja tunnustuksellisuudesta
6
682
Vastaukset
- Anonyymi
Kai noita löytyy kumpaakin sorttia.
- Anonyymi
Niin se varmaan on, että niitä oikeitakin satanisteja black metal -piireissä on. Tuntuu niin omituiselta, että sellainen ajatusmaailma ja elämäntyyli vetoaa joihinkin ihmisiin.
t. aloittaja
- Anonyymi
Kevyttä kamaa Jumalan Teatterin Performansiin ;)
- Anonyymi
Kyllä, siinä sitä vasta rikottiin rajoja :D Varmaan yleisössä oltiin hämmentyneitä, kun ihmiskakkaa alkoi mätkähdellä naamalle.
t. aloittaja
- Anonyymi
Kyllä black metal ideologiassa nämä satanistiset kaljamahaiset sotaherrat soittavat ylivertaista musiikkiaan sielunvihollisen ylistykseksi. Tämä obeesi eliitti asettaa itsensä ansaitusti tavisten yläpuolelle - onhan heillä salattua tietoa mm. halvimpien kaljamerkkien ja lihapiirakoiden myyntipaikoista. Diabetes on pieni hinta ylemmyydestä joka on black metal eliitin synnyinoikeus.
- Anonyymi
Spedejä ne on. Kuten muutkin hevarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595660Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1904609En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k553617- 513571
- 823338
- 113261
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah453125- 332810
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342371