Jarrupaine päällä

Ihmeellisesti alkoi jarrut laahaamaan päällä, jokaisella jarrun painalluksella poljin koveni lisää, ihan kuin olisi ilmannut jarruja. Muutaman kilometrin jälkeen ei auto liikkunut koska jarrut olivat päällä vaikka polkimeen ei koskenut.
Ainoa fiksaus oli jarruvalokytkimen vaihto.
3119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jarrupoljin oli säädetty väärin. Jarrupolkimen täytyy päästä nousemaan ylös asti, ja lisäksi on oltava varmuusvara. Yleensä autoissa tuo vara on muutama milli, mutta huoltokirjasta löytyy tarkka arvo. Säätö tosiaan tehdään yleensä jarruvalokatkaisijaa säätämällä, lisäksi yleensä toinen säätö on myös poljinsylinterin varressa.

Äänestä

Jarruletkut mädäntyneet sisältäpäin, jarruneste ei pääse virtaamaan takaisinpäin jolloin jarrut jäävät päälle laahaamaan.

Äänestä
  • Jarruletkun hajonnut sisäkerros toimii takaiskuventtiilin tavoin, neste pääsee virtaamaan yhteen suuntaan muttei enää takaisinpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikaeli2 kirjoitti:

Ihmeellisesti alkoi jarrut laahaamaan päällä, jokaisella jarrun painalluksella poljin koveni lisää, ihan kuin olisi ilmannut jarruja. Muutaman kilometrin jälkeen ei auto liikkunut koska jarrut olivat päällä vaikka polkimeen ei koskenut.
Ainoa fiksaus oli jarruvalokytkimen vaihto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu