Matkailuautossani on Trumatic kaasukäyttöinen lämminvesivaraaja. Aina kun lämmittimen pistää päälle boileri tiputtaa vähän vettä maahan ylivuotoletkusta.
Onko tämä normaalia?
Onko tämä normaalia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vesi laajenee lämmetessään joten pieni ylivuoto on mahdollista.
Jos ei tiputa enempää, niin en huolestuisi asiasta.
Paine siis nousee varaajassa ja tyhjennysventtiilin yhteydessä oleva ylipaineventtiili päästää liian paineen (veden) pois.
Vettä tulee kyllä reilusti, noin puoli litraa. Ei mielestäni ihan normaalia.
Sisätiloihin vettä ei tule.
Yhtään en laitetta tunne mutta onkohan siinä paisunta-astiaa. Yleensä kaikissa lämmittimissä se on. Vesi laajenee kun se lämpenee, ja vesi ei tunnetusti jousta kuten kaasut, siksi kalvo paisunta-astiassa hoitaa tuon tilavuuseron. Eli onko kalvo puhki. Ei vaikuta normaalilta jos noin paljon vuotaa yli.
Missään noissa Truman pytyissä ei ole mitään kalvoja. Toimintatapa on periaatteessa sama kuin vaikkapa kotona sähkökäyttöisessä lämminvesiboilerissa.
Ehkäpä tuossa aloittajan tapauksessa se ylipaineventtiili ei sulkeudu asianmukaisesti, olisikohan vanhuuttaan laiskistunut. Lirautteleekohan vielä vettä otettaessakin?