Mulla on ollut puoli vuotta aivan järkyttävä hiustenlähtö, ennen niin paksu tukka on muisto vain. Onko kellään e-pillerit laukaisseet hiustenlähdön?? Mietin vain voisiko olla yhteyttä kun tajusin juuri aloittaneeni pillereiden syönnin vähän ennen kuin hiustenlähtö alkoi... Merkki on Yasmin.
Mikäli johtuu pillereistä niin mitä asialle voi tehdä vai pitääkö pillereiden syönti lopettaa?
Mikäli johtuu pillereistä niin mitä asialle voi tehdä vai pitääkö pillereiden syönti lopettaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hormonit vaikuttavat hiuksiin. Itselläni tukka oheni molempien lasten raskausaikana ja imetysaikana taas kasvoi ja tuuhettui kohisten. Nyt kun on vaihdevuodet menossa (ilman hormoneja) tukka on jonkin verran ohentunut nuoruusajoista, ei sureta niin kuin nuorena.
Kysy lääkäriltäsi tätä hormoniasiaa.
Hiustenlähtöön on monia syitä. Hormonit, ruokavalio jne. Myös samanlainen "tauti", kuin miehillä aiheuttaa kaljuutta, voi aiheuttaa naisille kaljuutta. Paras tapa selvittää asia, on ottaa yhteys lääkäriin.
Kiitoksia teille molemmille vastauksista! Kuulostaisi loogisimmalta vaihtoehdolta että johtuu tosiaan hormoneista. Kannattaako hakeutua lääkärille sen takia vai nauraako lääkäri pihalle jos menen valittamaan että hiukset tippuu päästä...? Vai suostuuko lääkärit auttamaan tuollaisessa?
Mulla kävi nyt niin että 10v. jälkeen lopetin pillerit ja mikä hiusten lähteminen mulla on alkanut..toivottavasti tämä loppuu...huomenna menen parturiin ja käsken katsoa minun hiustyveä..onko jotain muutoksia viime kerrasta