Ositus kun talon arvo puolittunut

Anonyymi

Tuntuu, että juristitkin tässä montaa mieltä.

Meillä siis ero jo voimassa ja vieläkin ositus tekemättä. Syynä talon arvon lasku 500 -> 250 teur ja sen myötä osituksen / tasingon määrityksen vaikeus.

Exä on käyttänyt taloon avio-oikeudesta vapaata perintörahaa. Nyt talon arvo vain hieman yli velka tuo perintöosuus, eli edellisestä talostamme saatu 250 000 eur ’hävinnyt’.

Saako siis exä koko tuon perintöosuuden itselleen ja minulle ei siten jää mitään? Ymmärrän perintösuojan, mutta silti tuntuu kohtuuttomalta ettei minulle jäisi mitään.

5

230

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitettavaa et talon arvo on puolittunut. Usein tuommoisessa tilanteessa ei asialle voi mitään.
      Ositus menee lakikuvioiden mukaan, tosin sopimalla voi vaikuttaa asiaan. Jos perinnöstä on avioehto niin eiköhän se kuulu puolisolle. Toisaalta jos hän on laittanut sen teidän yhteiseen taloon niin se on vain laskuoppia.

    • Anonyymi

      Ei kai kukaan voi olettaa saavan enempää kuin osuus jonka omistaa. Jos exä laittanut ostohetkellä 50% "omaa" rahaa ja velka on puoliksi niin silloin sinulla on 25% omistus joka on 50% velasta eli 125t.

      Exän osuus asunnon myyntihinnasta kauppojen jälkeen on täten 187,5t ja sinun 62,5t.

      Exäsi saa kuitattua oman velkansa puolikkaan perintöosuudestaan ja hänelle jää vielä 62,5t käteen (ymmärrän jos exää voi harmittaa, hänen perinnöstä suli juuri valtaosa pois). Sinulle taas jää sen verran velkaa pankkiin, eli asunnon arvon laskun johdosta osuutesi jää pakkasen puolelle. Toisaalta koska sinulla ei ollut omaisuutta kiinni asunnossa yhtä paljon kuten exällä, kokonaisuutena tappiosi on silti rahallisesti pienempi.

      Ja sitten millä meriiteillä pääsee töihin juristiksi jos ei osaa selvittää tätäkään asiaa?

      • Anonyymi

        Juuri näin. Kun arvon lasku on ollut tuota luokkaa, huima, voi olla onnellinen ettei jää enempää velkaa maksettavaksi. Samoin apn vaimo voi olla tyytyväinen, että rahaa jää vielä 62,5t eikä jää velkaa. Se on vähän miltä kannalta osaa asioita katsella.


    • Anonyymi

      Juristit on aina rahan puolella, vanha totuus ettei muita yhtä kieroja ole kun juristit, asianajajat, ja korken oikeus ja siitä alas päin. Jos ei itse pidä puoliaan niin ei sitä kukaan toinenkaan tee.

      • Anonyymi

        Juristitko muka vain rahan puolella? Soosoo.

        Jos ei eronnut pari saa sovituksi ositusta, niin se joko tehdään juristin avulla tai sitten sitä ei tehdä. Siinä vaihtoehdot.

        Anonyymi eilen 13:57 kirjoitti:
        "Ei kai kukaan voi olettaa saavan enempää kuin osuus jonka omistaa."

        Eli kun ap omistaa neljänneksen, ja siitäkin on neljänneksestä on velkaa jäljellä, niin tosiaan pakkasen puolelle menee. Niin voi käydä. Jokatapauksessa olisi "käynyt" vielä enemmän jos ap omistus olisi ollut 50%.

        Tämähän olisi nyt aivan helppo ositus. Viipyy juristien käsittelyssä pitkään ilmeisesti siksi, kun ap ei halua hyväksyä tosiasioita. Näin ne tosiasiat tulee sitten vieläkin enemmän maksamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe