Deep Purplesta

Anonyymi

Näin kuvan Deep Purplesta, jossa kaikilla bändin jäsenillä on lyhyet hiukset ja mustat vaatteet. He eivät näytä rock bändiltä, vaan mustiin pukeutuneelta mieskuorolta. Nuorena 1970-luvulla he olivat rockbändi, ja jokaisella oli omanlaisensa vaatteet. Mustiin pukeutuminen tekee kaikista samannäköisiä. Ei ole persoonallista, koska nyt on muotia olla mustissa. Ennen oli värikkäämpää ja mielenkiintoisempaa. Eihän se ulkonäkö ole pääasia, mutta kuitenkin merkitsee jotakin.

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulee mieleen noista mustista vaattesita lyhyestä tukasta Beatleksen alkuajat 1960-luvun alussa.

    • Anonyymi

      Mitäs mieltä olet Judas Priestistä? Pääsääntöisestihän nämä ovat pukeutuneet mustaan nahkaan (vaikka Tiptonilla onkin ollut joskus räikeänpunaisia kledjuja), mutta jos vertaat vaikka Old Grey Whistle Test -videoon, niin siellä onkin aikas erinäköinen pumppu. On toki pykälän verran värikkäämpää vaatetta ja omaa tyyliä, mutta onko tuo lookki kumminkaan rokimpi kuin nykyinen mustanpuhuva?

      • Monella bändillä tyyli on erilainen alussa ennen kuin he alkavat käyttää sitä tyyliä, josta tulevat laajemmin tunnetuksi. Esim. David Coverdalella oli Purplessa ja Whitesnaken alkuvuosina ruskea tukka ja lavapukeutuminen oli tyyliin farkut ja t-paita, mutta vielä suurempi yleisö (etenkin Usassa) oppi tuntemaan hänet nimenomaan vaaleasta tukasta ja kasari-glitteripukeutumisesta ja oppi tuntemaan Whitesnaken hard rock ja glamheavy tyylisistä kappaleista. On ihmisiä, etenkin Usassa, jotka ei edes tunne Whitesnaken bluesrockkauden kappaleita tai edes tiedä, että bändi on perustettu 1978 (Usassa monet oppi tuntemaan bändin vasta vuoden 1984 levystä "Slide it in" ja näin ollen luulevat, että se on bändin eka levy, jotkut jopa, että "1987" on enka levy). Eipä siis ihme, jos joillekin tulee yllätyksenä se, että Priest näytti joskus siltä niin kuin Old grey whistle test -ohjelmassa (veikkaan, että on ihmisiä, jotka luulee, että Priest pukeutui nahka-asuihin uransa alusta, tosin täytyy muistaa, etä bändin ura alkoi jo ennen Rob Halfordia ja myös silloin bändi näytti erilaiselta, oikeastaan aika tavallisen tyyliseltä pukeutumiseltaan, tuo Old grey whistle testin tyylikin oli siihen verrattuna aika iso käännös).


    • Anonyymi

      Olkoon vaikka alasti (kuten Flea joskus). Pääasia on kutenkin se, että itse musiikki on hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1325
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1210
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      383
      1172
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      863
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      781
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      760
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      372
      702
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      702
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      690
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      677
    Aihe