Miten työntekijänä voin toimia laiskureiden kanssa?

Anonyymi

Alkaa ottamaan pattiin kun laiskurit ei tajua että meillä on kiire.
Meillä toisella työpisteellä työskentelevät vanhemmat herrat kyllä sanovat nuoremmille laiskureille heti että peli ei vetele.
Itse taas olen 30 vuotias ja oman työpisteen laiskurit on saman ikäisiä joten natsat ei riitä sanomaan mitään. Tosin minulla on 10 vuoden työkokemus kun heillä taas puhutaan viikoista.

En käsitä miksei pomo potki niitä pihalle.

12

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mihin sitä sellainen tolkuton kiire on? Kiireellä ei synny kuin sutta ja sekundaa.

    • Anonyymi

      Jos olet kerran normaali työntekijä, niin tee omat työsi äläkä puutu toisten askoihin / töihin. Firmoissa on sitä varten johtajaia ja esimiehiä jotka puuttuvat tällaisiin epäkohtiin.

      • Anonyymi

        Aina on joukossa niitä ns. omasta mielestään parempia duunareita, jotka katsovat asiakseen lipoa pomoa sopivassa saumassa ja samalla pönkittää omaa statustaan, sellaisia sanotaan perseenuolijoiksi ja niitähän työmailla riittää pilvin pimein.

        Se syy on työnjohdossa ja ne on niitä laiskoja paskoja kun eivät organisoi töitä millään tavoin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aina on joukossa niitä ns. omasta mielestään parempia duunareita, jotka katsovat asiakseen lipoa pomoa sopivassa saumassa ja samalla pönkittää omaa statustaan, sellaisia sanotaan perseenuolijoiksi ja niitähän työmailla riittää pilvin pimein.

        Se syy on työnjohdossa ja ne on niitä laiskoja paskoja kun eivät organisoi töitä millään tavoin.

        Näin on.

        Tällaisia asioita varten on yrityksiin palkattu johtajia, jotka organisoivat työt ja katsovat, että työntekijät hoitavat työt asiaankuuluvasti.

        Ei ole työntekijöiden rooli alkuunkaan vahtia toisten työntekijöiden tekemisiä. Kun hoitaa oman tonttinsa puuttumatta toisten tekemisiin, niin pärjää pitkälle.


    • Anonyymi

      tulokkaat aikansa katsovat sitä jatkuvan hosumisen ja kiireen järjettömyyttä. Kukapa vähänkään tervepäinen samalla työpisteellä haluaa kykkiä lopun ikäänsä. Kiirekin johtuu monasti sitä että veivataan samalla tavalla vuodesta toiseen, On jämähdetty paikoilensa ihmisrattaaksi. Sellaisesta kymmenien vuosien työkokemuksesta ei ole paljoa iloa. Kipeä selkä ja ohut tilipussi. Juttuja pitää parrannella ja uusia niin että kiireet saadaan minimoitua. Ylensäkin tolkullinen ihminen vaihtaa työpaikkaa ja firmaa rittävän usein, Jopa ammattiakin. Tekemään uusia juttuja ja kohtaamaan uusia ihmisiä. Muutoin jää vallan toopeksi.

    • Anonyymi

      Mihin sinulla on siellä töissä kiire?

      Jätä muut rauhaan ja hoida omat hommasi. Luulis riittävän normi duunarille, että tekee omat työnsä ja saa palkan ajallaan. Ei siinä tarvitse muiden tekemisiä enään kytätä tai nuolla pomojen p*rsettä.

    • Anonyymi

      Synkkä ja pitkä yksinpuhelu tulee kun alkaa puhumaan työtehokkuudesta,

      Niinkuin ne puhumalla töitä tekevät täälläkin kirjoittelevat että jos on tehokas niin heti leimaavat mielisteliäksi ja perseennuolijaksi.

      Ne on juuri niitä jotka mieluummin näkevät enemmän vaivaa siihen, ettei tarvitse tehdä mitään kuin se, että ottaisivat ja tekisivät sen pikku homman mikä on jäänyt kun ei vaan viit, kun saa samanpalkan kuitenkin. Ja sitten toitotetaan perään, että töissä pitää olla kivaa. Ja kappas kun ei ole sitten kenelläkään ei edes sillä toitottajalla.
      Jos ei muuta niin vaihtaavat työpisteeseen missä varmasti jarruttavat koko linjastoa ja alkaa pulina ja torikokous taas välittömästi.
      Työnjohto kun ei voi mennä nykyisin sanomaankaan mitään kun heti ollaan syyttämässä ja uhkailemassa syrjinnästä tai simputtelusta. Pääasia on että saa olla ja päteä ja häiritä toisten työntekoa. Olistte te laiskurit edes poissa tieltä ja istukaa vaikka kahvilla tai tupakalla tai vessassa jos ei kiinnosta tehdä työpaikalla töitä. Piiloutukaan ja olkaa hiljaa.

      • Anonyymi

        No niinpä. Alkoi oikeasti vituttamaan nuo kun heti sanovat perseennuolijaksi jos haluaa tehdä hyvin sen mistä maksetaan.

        Kiitos sulle oivasta teksistä.


    • Anonyymi

      Ne sai potkut.
      Te olette kyllä aika säälittäviä kun puolustatte laiskureita. Töihin mennään tekemään niska limassa töitä. Se on työnantajan aikaa ja siitä maksetaan. Jos ei tee töitään niin se on varastamista.
      Taidatte olle jotain kelan asiakkaita kaikki.

      • Anonyymi

        Ja muuten. Ei ole koskaan tarvinnut nuolla kenenkään persettä eikä ole koskaan tarvinnut nöyristellä. Tehokkaan työntekijän ei tarvitse.
        Jaa miksi on kiire? Urakka on urakka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja muuten. Ei ole koskaan tarvinnut nuolla kenenkään persettä eikä ole koskaan tarvinnut nöyristellä. Tehokkaan työntekijän ei tarvitse.
        Jaa miksi on kiire? Urakka on urakka.

        Eikös siinä jatkuvassa nonstop urakassa kroppa hajoa säpäleiksi. Okei. Okei. Oletkin eri maata. Miten tuo mentaalilpuoli. Kondiksessa sekin ? Yöllä untenmailla nukkuessasi jatkat samaa keskeytymätöntä urakkaa. Työnantajasi on sinuun varmaan ylen tyytyväinen. Kerrankin löytyi ihminen jolla ei ole omaa tahtoa. Juurikin sopiva tähän yksinkertaiseen työhön. Uransa huipulla jo 10 vuotta.


    • Anonyymi

      Voiko huvittavampaa tyyppiä työelämästä enää löytyä kuin sellainen duunari joka kuvittelee olevansa jotenkin arvostetumpi kuin muut?

      Kun se ääliö sairastuu niin kenkää saa seuraavissa YT:ssä kuten muutkin tai joku ruumiinvamma estää sen urakkavauhdin niin se tyyppi on heti pahnan pohjimmainen ja kavereita ei varmasti löydy kun sitä saa mitä tilaa ja sitä niittää mitä kylvää.

      Kyllä se hanurin nuolija saa monesti mitä tilaakin. Karman laki ei siedä pahaa ihmistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe