On mielenkiintoista lukea yksinhuoltajien tukemisesta. Lesket erikseen, mutta suurin osa yksinhuoltajista on valinnut osansa.
Mies / nainen on löytänyt maailman ihanimman kumppanin. Muutaman hetken jälkeen ainakin naiset löytävät kumppanistaan vikoja, muutama aika lisää ja vikoja löytyy enemmänkin. Ärjyntä alkaa: Sinä olet aina ollut tuollainen. Miksipä valitsit rakkaaksesi juuri tuollaisen, joka on aina ollut samanlainen?
Sitten ns yksinhuoltajat pyytävät yhteiskunnalta apua elämiseensä? Ovat oman juonittelunsa takia menettäneet yhteisen perheensä ja toimeentulonsa. Siis oma valinta ja sitten pyydetään työtätekevältä väestöltä elatusta omiin omavaltaisiin toilailuihin.
Eivät he mitään tarvitse. Menkkööt töihin. Aamulla lehtiä jakamaan, päivällä varsinaisiin töihin ja illalla vaikkapa siivoamaan. Siinä sitä oppii.
Ihmettelen tuota yhteiskunnan piikkiin elämistä. Itse olen varmasti hoitanut leiviskäni, vaikka toki on ollut joskus vaikeaa ja tuskaistakin. Pienen pientä puutettakin ylellisyydestä, mutta ruokaa työllä on riittänyt. Vaatteet vähän "repaleisia".
Yksinhuoltajat
7
254
Vastaukset
sosiaalijärjestelmä on luotu hyödyttämään naisia
- Anonyymi
Ja maailmantalous rikkaita ja suurimmaksi osaksi miehiä.
Anonyymi kirjoitti:
Ja maailmantalous rikkaita ja suurimmaksi osaksi miehiä.
se on ihan uravalintakysymys naisilla
- Anonyymi
timitys kirjoitti:
se on ihan uravalintakysymys naisilla
Kovasti näin uskotellaan, että naisella olisi vapaus valita uransa ja menestyksensä. Ehkä itsekin uskot näin.
Ihmisluonnolle tyypillistä on demonisoida ja merkata sosiaaliluokka tai ihmistyyppi.
Ymmärrettävää sillä ryhmäytyminen helpottaa ihmisten siirtelyä tietokannoissa ja uskontokunnissa. Yksinhuoltajien joukkoja on hyödyllistä pitää siellä alakastissa.
Perheelliset pääsevät itae tavoitteisiinsa.
Aina pitää olla joku jolta ottaa että toiset saavat enemmän. Anonyymi kirjoitti:
Kovasti näin uskotellaan, että naisella olisi vapaus valita uransa ja menestyksensä. Ehkä itsekin uskot näin.
Ihmisluonnolle tyypillistä on demonisoida ja merkata sosiaaliluokka tai ihmistyyppi.
Ymmärrettävää sillä ryhmäytyminen helpottaa ihmisten siirtelyä tietokannoissa ja uskontokunnissa. Yksinhuoltajien joukkoja on hyödyllistä pitää siellä alakastissa.
Perheelliset pääsevät itae tavoitteisiinsa.
Aina pitää olla joku jolta ottaa että toiset saavat enemmän.jos hakeutuu julkiselle puolelle niin ei pääse rikastumaan sehän pitäisi olla selvää jos on kerta koulujakin käynyt.
- Anonyymi
Nuorempi sukupuoli ei enää niin lapsia haluakaan tehdä, ja se on ymmärrettävää. Erot on yleisempiä, riski erota lisää taakkaa hirmuisesti, jos on vielä lapsiakin. Ymmärrän ihan hyvin nuoria. Nyky-yhteiskunta vaatii satsaamaan itseensä, työuriin, vaihtuviin työpaikkouhin pätkätöineen. Ei kannata lasten hankinta ja lasten elämän pilaaminen.
- Anonyymi
Miksi vihaat yksinhuoltajia? Monet eivät todellakaan ole itse valinneet, että haluavat kasvattaa lapset yksin. Lesket ovat myös yksinhuoltajia.
Monet yksinhuoltajat käyvät töissä ja saavat tavallista palkkaa, ei silloin mitään tukia saa. Tulorajat on kaikille, olipa yksin tai kaksin.
Turha olla katkera ja kateellinen, kun ei tiedä asioiden oikeaa laitaa.
Varmasti jokainen haluaisi olla onnellinen ja kasvattaa lapset yhdessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va296569Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko735197Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas934805Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64629Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa694478Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä184058Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast544017Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1313920Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa
kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode213520Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi173337