Roikottaminen ja mahdollinen tekosyyn varjolla eroaminen?

Anonyymi

Heips.

Mielenkiinnosta kyselen taannoin itselleni tapahtunutta tapausta. Tapailtiin jonkin aikaa (3 kk) mimmin kanssa toiselta paikkakunnalta. Päivittäinen yhteydenpito todella tiivistä, viestejä, ääniviestejä, kuvia. Kaikin puolin hyvä fiilis ja tavatessa myös intohimoa molemmin puolin.

Sitten tapahtui seuraavaa; minusta tuntui, että viestien määrä vähenee, ne lyhenevät, kysymyksiin tapaamisista ja aikatauluista vähän niin, että "täytyy katsoa,", mutta ei palaa itse asiaan tai suoraan ehdota näkemistä. Toisella on muutto kesken, niin ajattelin, että ei halua olla liian tyrkky ja vaivata. Silti esim. arkiset asiat, valinnat kaupassa jne. edelleen jakoi hyvin kanssani.

Lopulta tämä pieni epätietoisuus kuitenkin johti siihen, että otin huonona päivänä vähän sarkastisesti esille, että kun tää nyt tuntuu hiipuvan niin olikohan tää (jo) tässä? Lopputulos, että se oli siinä,. Muutaman päivän viiveellä viesti, että "Olet ihana mies plää plää plää ja toivon sulle hyvää jatkoa." Muutaman päivän puristamisella saa ulos, että "ei ole enää romanttisessa mielessä kiinnostunut.

Mitä tässä tapahtui? Tuliko se perinteinen, että kolmas tuli kuvioihin JA ei ole munaa sanoa asiaa suoraan, vaan "hiivutetaan" ja päästään sitä kautta helpommin eroon. Musta se on jännää, että ei esim. haukkunut hulluksi yms., vaan tosiaan että se romanttinen puoli hävisi yhden illan sanaharkkaan epätietoisuudesta. Itse on tottunut siihen, että jos toinen kohtuudella sekoilee ja haluaa itse sudhetta jatkaa, niin yleensä vähän hätääntyy ja pyrkii saamaan tilanteen rauhoitttumaan. Jostakin luin sen minkä tiedänkin, että välinpitämättömyys ja empatia ("olet ihan kiva, mutta...") olisi tyypillisimpiä käytösmalleja tällaisessa, jossa on päättänyt jo lähteä...

Kommentteja? Paljon jäi varmaan kertomattakin.

-Kristian-

10

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lause ', romanttisuus häipyi yhden illan sanaharkkaan epätietoisuudesta', mitähän tuo lause sisältää, varmaan vastauksen.

      • Anonyymi

        Vastaus on siinä. Nainen kun ei epätietoisuutta kestä sekuntiakaan!


    • Anonyymi

      Et ole hänen tyyppiään. Kurjaahan se on että tuolla tavalla yhtäkkiä sitten loppui mut luulen että hän aikansa pähkäili asiaa itsekseen, tapaili/kirjoitteli kuitenkin vielä jos ei ollut varma. Onhan se nyt selvä ettei kannata jatkaa jos ei tunnetta ole :/

      • Anonyymi

        Tassa oli useanlaisia kuvioita pariin viikkoon, lopputulos kuten alussa. Romantiikan lisaksi saatiin "ahdistus" ja muuta holinaa. Oikeassa olitte.

        -Kristian-


    • noilla naisilla on monta ukkoa kierroksessa

      • Anonyymi

        Ap on ollut pelkkä häilyvä ja epävarma mies, naiset eivät katsele löysässä hirressä pitäjiä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ap on ollut pelkkä häilyvä ja epävarma mies, naiset eivät katsele löysässä hirressä pitäjiä.

        nykyään naiset ovat niitä häilyviä ja epävarmoja


      • Anonyymi
        timitys kirjoitti:

        nykyään naiset ovat niitä häilyviä ja epävarmoja

        Tuo kommentti ei kuitannut yhtään mitään. Sulla vain totuus iski päin kasvoja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuo kommentti ei kuitannut yhtään mitään. Sulla vain totuus iski päin kasvoja.

        totuus on se mitä sanoin. taisi tulla sinulle kova paikka.


    • Anonyymi

      Juups. Tuollaistahan se juuri on kun ei ole munaskuukkeleita olla rehellinen ja pitää siinä sivussa ehkä toista "varalla" jos vaikka pillua ei muualta lohkeekaan niin on yks hömppä siinä jos tuloo hellyydenpuute taikka pillun puutetta. Sit ku löytyy se kiinnostava pillu, kierrellään ja kaarrellaan ja yhteydenpito hiipuu. Kokemuksen karvaalla rintaäänellä totean, arvostakaa itseänne ja potkikaa perseelle tuollasii ihmisii ja unohtakaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      43
      4985
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3676
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3463
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2818
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      87
      2702
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2660
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      18
      1791
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1606
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1468
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe