Reseptin iterointi ja lääkkeen noutoväli apteekista.

Anonyymi

Minulla on yksi lääke iteroidulla reseptillä.
Iter ter 20pv
Tuohan tarkoittaa, että resepti uusiutuu 3 kertaa automaattisesti ja voin hakea lääkkeet aina minimissään 20 päivän välein. Eli tällä reseptillä saan lääkkeet 60 päiväksi.
Nyt olen uusittanut lääkärillä samanlaisen iteroidun reseptin.
Kysymys kuuluukin voinko ostaa tuolla uudella reseptillä lääkkeet ennenkuin tuon entisen reseptin 20 päivän määräaika on kulunut. Siis ulottuuko tuo edellisen reseptin 20 päivän "sääntö" tähän uuden reseptin alkuun?
Enkä tarvitse mitään viisastelua lääkkeiden riittävyydestä. Yksinkertainen syy on, että saisin kerättyä pienen puskurin. Iteroidulla reseptillä, kun se on melko vaikeaa muuten.

2

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luultavasti vanha resepti on inaktivoitu, mutta se näkyy reseptikeskuksessa ja sen perusteella mahdollisesti tuo iterointilaskenta jatkuu uudellakin reseptillä alkuperäisen mukaan. Tämä siis maallikon pohdiskelua, joku farmaseutti antanee todellisen tiedon.

    • Anonyymi

      Vastaan omaan viestiini.
      Kävin tänään hakemassa tuolla uudella reseptillä lääkkeet. Sain ne, vaikka farmaseutti laskeskeli kalenterista ja sanoi ettei edellisellä reseptillä haetusta lääke-erästä ollut vielä kulunut 20 päivää ja lääkkeitä ei saa.
      Rupesin kyselemään tarkemmin, että miten se edellisen reseptin iterointi voi vaikuttaa tähän uuteen reseptiin. Änkytystä, että kun se on tarkoitus ettei lääkkeitä saa kuin 20 päivän välein. Lopulta sanoi, että kyllähän sinä tietysti nämä lääkkeet saat jos haluat.
      Onneksi jaksoin tivata, yleensä, kun en siihen kykene.
      Tuli mieleen terveyskeskuksen sairaanhoitajat, joilta en saa varattua nykyään edes lääkäriaikaa. Onneksi on tukihenkilö nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      150
      8703
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6161
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4521
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      47
      4103
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      71
      4037
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      95
      3604
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3444
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3345
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2146
    10. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      10
      2105
    Aihe