Asumuseron todellinen aika

Anonyymi

Mietin tässä miten asiaa lailliselta puolelta käsitellään. 2 vuotta asumuseroa riittää siihen ettei avioerohakemukseen tarvitse käyttää harkinta-aikaa. Kun muutin pois mieheni luota, hän ei voinut jäädä silloiseen asuntoon vaan asui joitakin kuukausia kavereiden nurkissa ilman omaa osoitetta. Nyt jos haen avioeroa, niin tullaanko kuitenkin niin, että olemme asuneet erillään koko ajan, vai ei koska miehellä ei ole ollut omaa kämppää täysin kahta vuotta?

2

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Eroa hakiessa tulee osoittaa, että puolisot ovat asuneet eri osoitteissa kyseisen ajan esim. talokirjanotteella (isännöitsijältä) tai kotipaikkatodistuksella (maistraatista)."

      Sinä varmasti voit talokirjaotteella osoittaa asuneesi yksin ko. osoitteessa. Tai et ainakaan ole miehen kanssa asunnossa asunut. Eli ei tarvitse odotella.

      • Anonyymi

        Kiitos 😊 Ku mä löysin vaan että se pitää pystyä todistamaan, ja jäin miettii millä todistan ettei asunu mun luona sinä aikana ku sillä ei ollu omaa kämppää. Mutta noinhan sen saa tehtyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe