Eli mulla poistettiin vasemmalta molemmat viisaudenhampaat 3-4 viikkoa sitten (ylhäältä revittiin, alhaalta leikattiin ku ei ollut tullut pinnalle vielä), sain viikon antibioottikuurin ja hyvin näytti paranevan.. Pari viikkoo ollut jo ihan ok, paitsi joskus alkuvaiheessa tais tikit revetä alhaalta, en ole varma.. Mut kyllä se siitä sitten meni paikoilleen.. MUTTA NYT, vasen puoli on taas kipeä, enimmäkseen alhaalta, vähän turvonnut poski alahampaiden päälle ja sitten siellä takana on joku ihme "kuhmu" poskessa, joka nyt tuntuu olevan syy tähän kaikkeen.. Alan epäilemään vaikka mitä, jos se onkin suusyöpä..(?) ja luulen vaan että liittyy niihin hampaanpoistoihin.. Voisiko se olla tulehtunut, epäterveelliset elämäntavat kun ottaa huomioon.. Mistä sen tietää...!?
mistä se voi johtua
batman
3385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tulehdukselta kuulostaa. Mars tohtorille, jos häiritsee eikä parane kohtapuoliin.
Onko siis mahdollista että tulehdus paranisi itsellään..? Ei innostaisi mennä lääkäriin taas..Mitä voin tehdä että se mahdollinen tulehdus menisi ittellään pois?
Parin viikon päästä kuitenkin poistetaan viisurit toiselta puolelta, voinko odottaa siihen asti vai voiko tilanne pahentua... Ja voiko ne sitten poistaa niitä hampaita jos suussa on tulehdus? Ja kiitos nyt kun joku viitsii vastata..
Tulehduksen seurauksena voi olla kaksi ääripäätä tai mikä tahansa vaihtoehto siitä väliltä. Ääripäät ovat kuolema ja tulehduksen paraneminen itsestään. Sen mukaan kannattaa miettiä toimenpiteet. Ihmisiä on ihan oikeasti jopa kuollut hammasperäisiin tulehduksiin.