Siis seurusteluun. Siis työtön mies ei mielenköyhä eikä velkainen köyhä vaan omillaan toimeentuleva?
Haluaako naiset köyhää miestä?
Anonyymi
3159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Hheh, ehkä. Jos osaat bailata. Kotona istuvaa perseaukista ei kukaan halua.
narumyyjä
köyhälle tavis miehelle naiset ei edes vastaa mutta korkeastikoulutetuille jännämiehille kyllä vastailevat ja ehdottavat seksiä ja seksitapaamisia
Korkeakoulutetut harvemmin ovat "jännämiehiä". Yleensä näitä palstan teorioiden mukaisia "jännämiehiä" ovat juurikin matalasti koulutetut, duunariammatissa olevat/ työttömät ja väkivaltaiset miehet.
No haluan tietysti .
Mutta mine ite en jaksais maksoo miteen ennee .
....
Rahasta on vuan pakko puhua jotakin
Tänään ainakin oon jo ihan väsynyt nukahdin tuossa äsken kun join siideriä puoli päivää.
Eihän tuo ole mikään ongelma. Jos mies on kova oman alansa ammattilainen ja ahkera tekemään, perustetaan sille oma yritys ja lähdetään markkinoimaan/ mainostamaan sen osaamista ja tietotaitoja suurelle asiakaskunnalle. Kirjanpito pystyyn ja ukko duuniin.
Tuon negatiivisen tilanteen voi helposti kääntää positiiviseksi. Jokainen vahva nainen tietää tämän.
Mikäli mies on laiska, vetelä ja saamaton sohvaperuna, en näkisi minkäänlaista yhteistä tulevaisuutta.
Onneksi oma mies on kova tekemään. Häntä ei tarvitse puskea eteenpäin, joskus jopa toppuuttelen ja pyydän hiljentämään vauhtia.
Tiedätkö paljonko yrityksen perustaminen maksaa. Sinä tietysty maksat sitten köyhän miehen yrityksen perustamisen kulut., Sanotaan nyt vaikka perus raksamies haluaa perustaa yrityksen, se tarvii pääomaa heti alkuunsa noin 50 tonnia ainakin. Raksamiehellä pitää olla auto, työkaluja, ja toimitila. Kai sulla nyt on 50 donaa heittää tuosta vaan köyhälle miehelle.
Nimen rekisteröiminen Patenti- ja rekisterihallituksen saitilla maksaa jonkin verran ja tarvittavien työkalujen hankinnan voi hoitaa osissa. Halutessaan uusi yritys voi anoa starttirahaa.
Tiedän tasan tarkkaan miten yritys perustetan ja miten pitää toimia. En puutu tähän asiaan tämän enempää.
On niitäkin tapauksia, jotka ovat aloittaneet täysin nollasta. Se on mahdollista, kunhan suunnittelee ja neuvottelee asiat erityisen tarkkaan.
Mainostaminen maksaa. Mainostamisen voi ulkoistaa myös ammattilaiselle, se vasta sitten maksaakin. Tietysti pienissä paikallislehdissä voi päästä edullisemmin itse ilmoittelemalla.
Ei sinusta tule raksamiestä enkä minä niin rikas ole että nuin paljoa pystyisinkään antamaan .
Minä estän että sinusta ei tule raksamiestä .
Mutta me voidaan suunnitellä yhdessä mite myö ruetaan tekömään
Vai voi olla kyllä että sinäkin teet koko ajan jotakin
Mine mänen etätöihin lehden myyntiin nyt
Kehutaan hyväksi kauppiaaksi jos tienoo paljon
Onko sinun mielestä mies naisen elättäjä tai suostuisitko vuosiksi tai vuosikymmeniksi miehen elätettäväksi esim. kotiäitinä tai muuten vain?
Sosiallisessa mediassa mainostaminen ei maksa muuta kuin vaivan. Mainostamisella tarkoitan lähinnä ilmoittamista tarjolla olevista palveluista ja yhteystiedot. Verkostoituminen kannattaa. Oman alansa taitajin ja tietäjiin kannattaa olla yhteydessä, se voi aina poikia uusia mahdollisuuksia.
En puhunut lehtimainonnasta mitään. Sitä tuskin edes tarvitaan, jos onnistuu saamaan sanan kulkemaan eteenpäin. Uskon vahvasti "viidakkorummun" voimaan.
Hyvä ammattimies kannattaa palkata aina, huonolla ei tee mitään.
Ilman luottamusta ei minun mielestäni ole töitä ainakaan minun kanssani!
Ei minun tapauksessani. Puhun vain omasta puolestani. Käyn ansiotyössä, samoin kuin kumppani.
Miksi kysyt? Haluaisitko minun vastaavan myöntävästi ja kehuvan eläväni jonkun siivellä?
Totta. Kaikki mahdolliset asiakkaat eivät kuitenkaan välttämättä lue sos. mediaa.
Monilla yksityisillä(kin) yrityksillä on omat sivut. Sitä kautta asiakkas voi helposti ottaa yhteyttä ja kertoa avun/ palvelujen tarpeesta.
Jos tarvitset rakentajaa ja kirvesmiestä, silloin ei haeta apua karjakkojen ja teurastajien sivustoilta.
Pointti on se, että sos.med. sivuja selataan usein, kun haetaan eri ammattikuntien edustajia ja ammattitaitoista Remontti Reiskaa.
En tarkoittanut sitä. On hyvä, että nainen käy töissä eikä vaadi miestä elättämään itseään. Sellaisiakin naisia on, jotka niin tekee. Jos miehelle on ok pitää elättiä, se on sitten miehen oma asia ja valinta.
Lähinnä mietin tuota, että niin voimakkaasti ajattelit, että miehen on ehdottomasti oltava töissä. Parisuhteessa voi olla aikoja, jolloin nainenkin voi joutua elättämään koko perhettä ja miestä, jos esim. miehelle tulee työttömyysjaksoja, jos mies sairastuu tai haluaa jäädä hoitamaan lapsia kotiin. Joskus puoliso voi sairastua pysyvästi ja silloin perhe jää kokonaan naisen elätettäväksi. Tietysti tukia voi saada tuossa tapauksessa sairastunutkin.
Totta. Vanhat ihmisetkin käyttää palveluja ja he eivät välttämättä käytä nettiä. Sen vuoksi kannattaa mainostaa myös lehdissä.
Mainitsin, etten jaksaisi katsella saamatonta sohvaperunaa. En sanonut, että pitää käydä töissä.
Voihan mies olla vaikka sijoittaja ja hoitaa asioitaan pelkästään netissä. Onhan noita ammatteja, joita voi hoitaa muutenkin. Elämässä pitää olla sisältöä ja tavoitteita.
Jossitella voidaan aina. Mikäli tulee vaikeita aikoja, yhdessä pusketaan niistä läpi. Toisiamme tukien ja kannustaen. Kohti valoisempia aikoja.
Totta. Päämääriä ja unelmia on hyvä olla kaikilla. Tavoitteet pitää kiinni elämässä.
Lehti-ilmoittelu on tietysti valinta, jos katsoo, että sen investointi kannattaa.
Vanhat ihmiset lukee paljon lehtiä ja etenkin ilmaisjakeluja. Niissä kannattaa ilmoittaa, jos mahdolliseen asiakaskuntaan kuuluu myös vanhoja.
Tuota tietysti kannattaa testata, mutta en jättäisi mainontaa yhden oljen varaan. Tunnetusti vanhempi väki ei tee nopeita päätoksiä.
Ehkä tuttavan ja naapurin suosittelema Remontti Reiska saa nopeammin tarjolla olevan työprojektin, koska työn laatu ja tyypin ammattitaito, sekä luotettavuus on jo tiedossa.
Ehkä jonkun sukankutomis firman voi perustaa nollasta mutta ei raksafirmaa tai vaikka kuljetusfirmaa. Pitää olla pääomaa ensin maksaa edes palkkaa jos palkkaa työntekijöitä. Autot maksaa, bensa maksaa, vakuutukset maksaa, työkalut maksaa näin äkkiseltään 10 000 euroa, Ei raksatöitä tehdä vasaralla ja sorkkaraudalla vaan tarvitaan kunnon työkaluja, joku sirkkelikin maksaa 2000 euroa helposti, ei riitä joku starttiraha joka on 400 euroa tai jotain.
Nollabudjetilla on vaikea perustaa firmaa. Mies voi tietysti käyttää sitä ainoaa kaluaan, mikä riippuu valmiina varastossa ja ilmoitella somessa palveluksista tuntiliksa 100€. Vai meniskö liian halvalla? Alkuun tutustumistarjouksena edullisesti tietysti ja kun kokemusta kertyy ja asiakaskunta vakiintuu, hinnoittelee uudelleen...Tässä!
Jos hän on kehitysmaalainen sitä voi näyttää kavereille eksotiikan vuoksi.
Nyt tuli tää korona juttu. Ihmiset velkaantuu vauhdilla jaköyhtyvät. Töitä ei helposti saa kun ulkomailta tulee halvempaa työntekijää raksalle ja marjanpoimintaan.
Köyhä tai rikas. Miten tilannettaan hallitsee. Siinä se.
Mikäs köyhä se on, jos rahaa on elättää itsensä. :)
Rikkaat on usein kusipäitä ja sellaista en halua. Mielummin sit köyhä muttei velkainen.
Jollei ole köyhä mieleltään, kontrolloi tekemisiään, on luottamuksen arvoinen, eikä ole luurankoja kaapissa. Osaa käyttäytyä toista kunnioittavasti, eikä ole moukka. Niin miksei?
=)