Mitä mieltä palstalaiset olette. Olisiko hengitys maski pidettävä päässä liikuttaessa yleisillä paikoilla? Kuulun riski ryhmään ja käytän kaulahuvia suojana ja pesen päivittäin.
Gallub: Hengitys maski pakolliseksi ?
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Maski pakolliseksi ja maskittomia näköön.
Juurikin näin.
Olen samaa mieltä kanssani.
Uimalasit päähän jottei tauti leviä silmäroiskeista.
Ollaan auttamattomasti myöhässä. Ne jotka olivat ajoissa säästivät miljoonia, miljardeja.
Miten Slovakia onnistui tukahduttamaan panepidemian todella nopeasti
Pakot ovat aina pakkoja ja viimeisiä keinoja. Ihmisten terveyden ja jopa talouden kannalta on kuitenkin monia tapoja säästää. Slovakiaan tuli maskipakko heti kun näkivät muiden maiden tartuntojen kehityksen maskipakon seurauksena. Katsomalla päivittäiset tartunnat on helppo arvioida koska maskipakko ja miljardien säästöt tuli.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/slovakia/
Jääräpäisyys maskien hyödyistä ja THL (valheellinen) selonteko tulivat ja tulevat vieläkin maksamaan Suomelle miljardeja vaikka kohtalaisen hyvin siitäkin huolimatta olemme onnistuneet.
Vielä enemmän säästettäisiin, jos annettaisiin kaikkien tehdä mitä huvittaa. Toki, jos on pakko ottaa maski käyttöön niin joku voisi tehdä maskeja, joissa lukee "Koronaa ei ole olemassa". Ihan vain haistattelun takia
Lisään... Tietenkin vielä parempi jos tuollaisia haistattelumaskeja tehtäisiin sarjatuotantona tuhansia kappaleita
Ei pakolliseksi eikä kielletyksi. Itse suosittelisin maskin käyttöä julkisissa liikenneväleissä. Suosittelisin - en pakottaisi.
Kampaajille ja partuteille voisi olla pakollinen.
Italiassa maskipakko tuli ensiksi kaupankassoille, partureille, linja-autokuskeille, lipunmyyjille jne. Kun huomasivat maskien tehon epidemian torjumisessa uusien tartuntojen lukujen valossa. Laitettiin se koskemaan koko kansaa. Italia aloitti jo kuukausia sitten maskien tuotannon ja jo kuukausia on ollut kirurginmaskeja myynnissä 60 sentin kappale hintaan. Tartunnat ovat tippuneet roimasti ja lapsenlapset tapaavat isovanhempiaan. Jos lääkäri pystyy hoitamaan korona potilaita sairaalassa pääsääntöisesti sairastumatta, miksi ihmiset eivät voisi tavata toisiaan, luultavasti terveitä omaisiaan hengitysmaskein?
Fiat maski 60 snt.
Ferrari maski 60 eur.
Kirurgitason maski 60 senttiä. Ns. kansan maski 16 senttiä.
Video, jota levitetään sosiaalisessa mediassa. Mitä tarvitset päivittäiseen desinfiointiin? Denaturoitu punainen alkoholi, suljinrasia ja kansi. "Säiliön sisään laitat vähän alkoholia, hyvin vähän - selittää apteekki." Naamio on kiinnitetty kanteen: naamio on siten litistetty kanteen, eikä se ole kosketuksessa sisällä olevan alkoholin kanssa. Haihduttamalla neste steriloi maskin kastelematta sitä. Operaation on kestettävä kaksi, enintään neljä tuntia: Ei enempää, koska se voi kastua höyryn kanssa. Huom. Naamio ei saa olla kosketuksessa nesteen kanssa.
https://www.laprovinciadicomo.it/videos/video/come-sanificare-una-mascherina_1045277_44/
On kyllä syytä seurata Saksan, Espanjan, Ranbskan ja muun maailman esimerkkiä tässä asiassa. Suun eteen laitettava maski on tehtävä pakolliseksi kaikissa joukkoliikennevälineissä myös Suomessa.
Maailmassa ei edelleenkään ole olemassa rokotetta Covidia vastaan. Menee ehkä vielä 1.5 vuotta, ennen kuin SAATTAA sellainen olla. Sinne saakka pitäisi olla liikennevälineissä kasvonaamiopakko SUomessakin.
Nämö kesän lämpimät, huolettomat ulkoilmailun kuukaudet ovat äkkiä kulutettu alta pois. Syyskuun sateet ja taudit ovat aivan nurkan takana jo.
Flunssa-aaltojakaan ei pystytä millään estämään, miten Covid-pärskeitä ja sen tauteja voitaisiin estää yhtään sen enempää.
Hyvä esimerkki, korona onkin vaarallisuudeltaan verrannollinen flunssaan. Lähinnä typerää hysteriaa naurettavimmillaan. Ja tietenkin voisin vain käyttää poolopaitaa ja laittaa nenän ja suun kauluksen sisään. Se riittäköön . Mitään typerää rättiä en suostu ostamaan tai käyttämään edes vaikka saisin sen ilmaiseksi. Paidan kaulus riittäköön.
Voisihan sellaista pitää, jos kaikki muutkin pitäisi. Mutta sitten pitää valtion sponsoroida. Esimerkiksi toimittaa kerran viikossa viikon tarpeet. Töihin mennessä yksi ja töistä tullessa yksi. Viikonloppumaskit päälle. Jotain 20 maskia per viikko. Minkä verran tulisi maksamaan?
Maskin desifointi maksaa 5-10 senttiä ja onnistuu todella vaivattomasti.
Video, jota levitetään sosiaalisessa mediassa. Mitä tarvitset päivittäiseen desinfiointiin? Denaturoitu punainen alkoholi, suljinrasia ja kansi. "Säiliön sisään laitat vähän alkoholia, hyvin vähän - selittää apteekki." Naamio on kiinnitetty kanteen: naamio on siten litistetty kanteen, eikä se ole kosketuksessa sisällä olevan alkoholin kanssa. Haihduttamalla neste steriloi maskin kastelematta sitä. Operaation on kestettävä kaksi, enintään neljä tuntia: Ei enempää, koska se voi kastua höyryn kanssa. Huom. Naamio ei saa olla kosketuksessa nesteen kanssa.
https://www.laprovinciadicomo.it/videos/video/come-sanificare-una-mascherina_1045277_44/
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16430465/laahaako-maskikeskustelu-yhta-hitaasti-kuin-suomen-armeija{
EHDOTTOMASTI
Ei ainakaan näillä hinnoilla.
Jos valtio perustaisi voittoa tavoittelemattoman yrityksen valmistamaan maskeja kansalaisille, niin sitten.
Voittoa voi ottaa sitten rajojen yli myydyistä maskeista.
Ainakin joukkoliikennevälineissä olisi syytä olla maskipakko, noin välttyisimme monelta murheelta.
Miltä murheelta? Tautia ei käytännössä ole missään, joten se on turhake. Ja maski näyttää vielä oksettavan rumalta sontaläjältä, mutta se onkin vain oma mielipiteeni...