Ikävä vieläkin kuollutta isääni

Anonyymi

Muutama vuosi jo pois menosta, yhtäkkiä iski järkyttävä ikävä. Elämä on kamalaa ilman sinua mutta aion elää täysillä silti. En ajattele isääni ikinä, en ilmeisesti pysty, vaikka hänen kuolemansa käsittelin.. Myös hänen puoliso kuollut. Ikävöin sitä että sain viettää heidän kanssa aikaansa, olivat ihana pari

Mutta isä kumpa et olisi lähtenyt niin aikaseen, itken silmät päästäni kun ikävä on..
Jos menen naimisiin et tapaa häntä etkä ole saattamassa minua alttarille. Itken kun en voi soittaa sinulle enää

4

130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun isä kuoli 18.11.2010.

      Ikävä on vieläkin myös minulla.

    • Anonyymi

      Mulla äiti kuoli muutama vuos takaperin, vieläkin ikävöin häntä. Nyt ikävöin vanhempaa veljeäni, jonka kuolema tuli yllättäen. Äidin poismenoa en pystynyt paljon suremaan kun hoidin toista omaistani silloin. Nyt tuntuu ettei surusta ja kyyneleistäni loppua tule, suren molempien poismenoa, sattuu aivan sairaan kovasti. Kummankin lähdöstä jouduin ilmoittelemaan lähipiirille ja ottanut molemmilla kerroilla voimille.

    • Anonyymi

      Voimia teille elämän tähän kaikkeen.
      Minulta kuoli isä 7.6.2020 aamulla kotona läheisten läsnä ollessa. Tämä tie on minulle uusi ja olen vieläkin jossain ihme horroksessa tms. En kykene töihin, itken paljon, en saa nukutuksi, ruokahalu on kadonnut ja välillä tulee tunne, ettei tämä voi olla edes totta. Eilen illalla toisen kerran kävin isän haudalla. Se oli jo peitetty ja kukkalaitteet oli laitettu nätisti päälle. Jotenkin siinä tuli sellainen rauha sydämeen, isällä on kaikki hyvin. Mutta, miten ihmeessä tästä itse selviää? Olin aina isän tyttö ja hän merkitsi minulle niin paljon.

      • Anonyymi

        Isän kuoleman jälkeen kodimme huoneet hiljaa pölyttyivät, äiti itki hiljaa keittiössä suuren surun keskellä.Seinätkin tihkuivat suurta menetystä.

        Tohvelit jäivät odottamaan käyttäjäänsä makuuhuoneen lattialle, samoin vaatteet naulakossa. Kaikki muuttui, totaalisesti.

        Niin päättyi lämpimän ja rakkaan kodimme tarina, kaikki muuttui syväksi suruksi ja kyyneleiksi.

        Usko,toivo ja rakkaus ovat tärkeimmät asiat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe