Jenkit on lähinnä huonossa jamassa väkivaltansa, aseidensa ja huumeidensa, suurtyöttömyytensä ja totaaliköyhyytensä takia. Sitä rivien välissä eniten tuskaillaan. Ja tällaista kiihkoilua on ihan turha corona-aikana lietsoa enää enempää. Jenkit hoitakoot oman poteronsa ja muut omansa.
Tapaus George Floyd alkaa mennä kiihkoiluksi
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikä mene jakeluun että mellakoijat rikkoo paikkoja ja sivullisten yrittäjien ikkunoita tai töhrii seiniä. Mitäs ne on mellakoijille tehneet. Sen takia George Floyd-jutusta jääkin ilkeä jälkimaku suuhun, mikä voi jopa pahentaa asenteita ja piiloasenteita joitakin kohtaan.
Tiedotan.
USA:n toinen pääpuolue Demokraatit on siirtynyt rajusti vasemmalle Trumpin voiton jälkeen. Sen ainoa motiivi tehdä yleensä mitään liittyy Trumpin ja hänen hallintonsa kampittamiseen.
Demokraattisen Puolueen eliitti jopa lietsoo mellakoita, koska se laskee(väärin!) hyötyvänsä niistä poliittisesti. Ja koska se laskee( taas väärin!) pystyvänsä kontroloimaan tuota roskasakkia.
Huippuna vasuripoliitikojen johtamissa suurkaupungeissa ollaan ajamassa poliisilaitoksia alas poistamalla niiden rahoitus?! Sehän varmaan auttaa kaaoksen lopettamisessa?
Ai niin unohdin! Vasuripoliitikot haluavat kaaosta kuten muuten eräs Saatanakin...
Amerikassa ei ole vasuripoliitikkoja.
Amerikan demokraatit vastaavat suomen keskustan oikeistolinjaa.
Rebublikaanit kristillisten ja kokoomuksen oikeistolinjaa.
Eli sinä joka väität että jenkeissä olisi vasurilinja olet joko vähämielinen
tai muuten vain tyhmä?
"Hulluuteen on lääkkeet tyhmyyteen ei"!
Huhhuh mikä kommentti!? :-)
Tuollainen aivopieru pääsee vain vasurilta, joka saa kaiken "tietonsa" valta- eli valhemediasta.
Ei todellakaan maksa vaivaa alkaa keskustelemaan saatikka väittelemään sinun kanssasi.
Koska olet joko typerys tai valheellinen. Kumpikin ominaisuus estää mielekkään dialogin...
Oikeassa tuo kirjoittaja on, eivät demokraatit ole kovinkaan vasemmalla. Onhan siellä vasemmistolaisempiakin ryhmiä, jopa kommunisteja, mutta heidän määränsä on niin pieni, etteivät he näy ja vaalitavasta johtuen pienten on vaikea päästä vaikuttamaan mihinkään siinä maassa.
Tappaminen on rangaistava teko, joten kalterit kutsuvat ja ihan oikeutetusti!
USAssakin aletaan päästä rankaisemaan rasisteja, jotka eivät pysty sairaudessaan hallitsemaan itseään.
Juu juu juupasjuu, ainahan joku on rasisti, että pidetään kivasti pientä uhkaa päällä... ja syytä mellakoida kaupungista kaupunkiin, maasta toiseen... Aika pelottava osa George Floyd-porukkaa nyt vaan diilaa huumeita ja käyttää väkivaltaa ja aseita, siihen ei tarvita mitään erikseen haettua rasismia. Fakta. Poliisin on hoidettava työnsä, koska muuten Amerikan rikollisuus räjähtää käsiin. Tapoja toki on useita.
Tuosta ei nyt ole kysymys, oikeus tulee tuomitsemaan poliisin. Kyse on siitä, että välikohtaus antaa mustalle ja valkoiselle roskaväelle tekosyyn tehdä monenlaisia tihutöitä alkaen tapoista ja pahoinpitelyistä, ryöstelyistä ja täysin sivullisten omaisuuden tuhoista.
Ei tämä tällainen edesauta rotujen rauhanomaista ja tasa-arvoista rinnakkaiseloa, vaan ihan päinvastoin.
Olisipa mukavaa tietää kuinka monta poliisia on tapettu kostona tuon huumerikollisen kuoleman jälkeen ? Suomessakin on tapahtunut useita putkakuolemia joihin osallisena on ollut väkivaltainen poliisi, mutta nämä on aina paikattu uhrin omien sairauksien syyksi.
USA:ssa tapetaan poliiseja kuin eläimiä ja arvata saattaa, että varuillaan poliisitkin ovat ja vahinkoja sattuu tekevälle. Onko tiedossa etteikö tämäkin huumehörhö ollut itse rasistinen ja vihasi äärettömästi valkoisia ?
Fiksu ei vastusta poliisin pidätystä ja kun vielä lisää huumeiden käytön niin...
Kun on katsellut noita jenkkien telkkarisarjoja todellisten poliisien työstä, niin senhän näkee selvästi että poliisit pelkää jokaista. Kun jotakin henkilöä ollaan pidättämässä tai autoa pysäyttämässä, poliisi selvästi pelokkaana huutelee kauempaa ase ojossa. Tämä on seurausta sille että lähes jokainen kantaa siellä asetta niin poliisin on yritettävä ehtiä ensin ja pidätystilanteessakin pidettävä henkilö tiukassa hallinnassa ettei hän pysty vetämään todennäköistä käsiasetta esiin.
Suomessa ei sentään ole jokaisella asetta mukana, mutta aika moni (varsinkin nuorisossa) kuljettaa mukanaan jotain teräasetta (linkkupuukkoa, mattoveistä tai vastaavaa) "itsesuojelun vuoksi".
Suomi on ollut metsästyksen maa kauan joten aseita, luvallisia ja luvattomia, on aika paljon maakunnissa ja perintönä isältä pojalle. Mutta kai ne koulut ja sivistys opettaa jotain nekin. Usassa harvat pääsee tasokouluihin.
Oliskohan jo aika keskustella siitä, mitä tää tapettu ukko teki että joutui poliisin kans tekemisiin. Nythän nää mustuaiset saa tehdä mitä tykkää . Ei niihin poliisit uskalla koskeakaan. Suomessakin huumekauppa alkaa kukoistamaan, kun ei ole pelkoa poliiseista.
Täsmälleen näin. Eli on taas puhallettu kokoon turha mellakka, johon vielä yhtyvät naivit maat toisensa perään. Veikkaanpa, että tummat tekee suurimman osan rikoksista Usassa, jossa väkivalta aseineen , jengit ja huumeet saa asiansa paremmin hoitaneet ja koulunsa käyneet vaihtamaan koko asuinpaikkaa. Tämäkin ilmiö saattaa tulla Suomeen, on nyt jo, mutta myös alueet vartioine, kameroine ja aitoineen.
ja vielä kun George Floyd kuoli sairaalassa huumeiden aiheuttamaan sydämmen vajaatoimintaan.
sitä suomen punikkimedia ei kerro
Ihan turhaa moskaa ihannoida rikollista ja surkutella kohtaloa, ukolla oli pitkä rikosrekisteri ja linna tuomioita.
Näitten ykkösasia on omavaltaisuus millä toimiva yhteiskunta tuhotaan keinoja kaihtamatta
Pienenä vertauksena, suomessa osoitetaan mieltä kun jenkeissä poliisin tekemä pidätys aiheuttaa kuoleman ja musta mies kohteena, moniko osoitti suomessa mieltä kun Oulussa paljastui raju raiskusrinki jonka kohteena nuoria alaikäisiä suomalsistyttöjä, nuorin oli 10v ja tekijöinä turvapaikanhakijoita, yritettiin pitää parhaan muka asia salassa ettei kansa hiilly, ei ollut mielenosoituksia ja jos osoitti syytettiin vihapuheesta, tuon sairaammaksi ei voi yhteiskunta muuttua.
Jos vastustat näitä tapauksia olet rasisti...