Pillereiden lopetus ja oudot kivut

Lopetin pillereiden käytön melkein kuukausi sitten lähes viiden vuoden käytön jälkeen. Muutama päivä sitten mulle ilmaantui "outoja" oireita eli rintoja aristaa ja alavatsaa vihloo. Kysyisinkin että onko muilla ollut tällaisia vaivoja pillerien lopettamisen jälkeen. Eli liittyvätkö nämä vaivat pillereiden lopettamiseen vai täytyykö alkaa miettimään raskauden mahdollisuutta. Pillereiden jälkeen käytetty kortsuja ( ei ole mennyt rikki eikä luisunut paikoiltaan). Milloin vois varmasti raskaustestistä saada varman vastauksen? Ilmeisesti pilsujen lopettamisen jälkeen kuukautiskierto saattaa heitellä aika tavalla... Milloin siis raskaustestin aika?
1320624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Moi!! Mullakin on kohta kuukausi pillereiden lopettamisesta vierähtänyt ja alavatsa on ollut ihmeen kipee.. myöskin rintoja aristanut (varsinkin nännit!!) luulisin että siihen liittyy nämä vaivat.. Voihan sitä aina raskaustestin tehdä jos on epävarma ;)

Äänestä

Mäkin lopetin pillereiden syömisen muutama kuukausi sitten noin 5 vuoden syömisen jälkeen. Mullakin on ollut vastaavanlaisia oireita, alavatsaa vihlonut ja rinnat ovat ihmeen arat (mitä mulla ei ole ollut ikinä!). Raskaana en ole, testi on tehty ja kuukautisetkin tulivat vähän sen jälkeen. :)

Välillä vihloo enemmän ja välillä vähemmän. Samoin rintojen kanssa. Ei ole ollut vielä niin monia kuukautisia pillereiden syönnin lopettamisen jälkeen, että osaisin sanoa, riippuvatko kiput kuukautiskierrosta. Mahdollisesti. Etenkin vatsallani nukkuessa rinnat aristavat. Ikinä ennen ei ole tällaista ollut.

Onko muita kohtalotovereita, jotka osaisivat kertoa näistä oudoista kivuista enemmän?

Äänestä

Lopetin pillerit kuukausi sitten n.5 vuoden käytön jälkeen. Nännit ovat olleet arat ja alavatsaa vihloo (vasta n.3 päivää). Mutta positiivisenä asiana elämänlaatu parantunut muuten, olo on energisempi ja mieli pirteämpi.

Minkälaisia muita kokemuksia pillereiden lopettamisesta, positiivisia ja negatiivisia puolia???

Onko ollut vaikutusta esim. painoon, ihoon, urheilusuorituksiin???

Äänestä

Minäkin aikoinaan ajattelin testata taukoa ja olin siis syömättä pilsuja yhden kierron ajan.Meinasin kuolla!sattui mahaan niin sairaasti..pilsujen aikana ei oo mitään kipuja koskaan. Alunperin aloin syömään pillereitä epäsäännöllisten menkkojen takia, ja kun lopetin kuukaudeksi pillerit niin kappas, kierto oli taas tyyliin 40 päivää. joten toiste en taukoa pidä ellei ole pakko. Ja viimeistään silloin kun lapsia hankin.
Mutta nuo kivut johtuu vaan ihan siitä että hormonit heittelee:)

Äänestä

Mullakin oli outoja vatsakipuja lopetettuani e-pillerit. Runsasta turvotuksen tunnetta ja epämääräisiä kipuja. Pelkäsin raskautta, mutta enpä kuitenkaan raskaana ollut. Nuo kivut osuivat juuri pillereiden lopettamisen jälkeiseen aikaan, että tod.näk. siitä johtuivat. Nyt muutaman kuukauden jälkeen kivut ovat jo poissa. Pillereiden lopettamisen jälkeen iho on alkanut kukkimaan jonkin verran. Sinänsä tylsä asia, kun ennen pillereiden syömisen aloittmista ei ole ollut iho-ongelmia...mitä nyt joskus teinivuosina vähän. No, eipä mua kuitenkaan haittaa, kun olo on muuten parempi. Mulle lopetuspäätös oli ainakin paras ratkaisu = )

Äänestä
  • Pillereiden lopettamiseen liittyvissä kovissa vatsakivuissa kannattaa ottaa huomioon myös endometrioosin mahdollisuus. Mikään pieni tasainen jäytämisen tunne tuskin on endoa, etenkään pahaa, mutta äkilliset kovat krampit, alavatsan nipistelyt ja ulostamiskivut ovat tyypillisiä endometrioosille. Joillainhan pillerit ehkäisevät endon kasvua, jolloin se voi villiintyä niiden lopettamisesta.

    Äänestä

  • Siili kirjoitti:

    Pillereiden lopettamiseen liittyvissä kovissa vatsakivuissa kannattaa ottaa huomioon myös endometrioosin mahdollisuus. Mikään pieni tasainen jäytämisen tunne tuskin on endoa, etenkään pahaa, mutta äkilliset kovat krampit, alavatsan nipistelyt ja ulostamiskivut ovat tyypillisiä endometrioosille. Joillainhan pillerit ehkäisevät endon kasvua, jolloin se voi villiintyä niiden lopettamisesta.

    Vatsakivut voivat johtua myös munasarjakystasta. Kipujen jatkuessa kannattanee mennä lääkäriin.

    Äänestä

Minäkin lopetin pillerit tasan kuukausi sitten. Olin syönyt Cilest-merkkisiä viiden vuoden ajan (välissä noin puolen vuoden tauko). Nyt en tunne kroppaani omaksi, kädet tärisevät ja mikä pahinta: olen henkisesti hajalla!

Olen yleensä ollut aktiivinen, ahkera, helposti innostuva ja iloinen. Olen suunnilleen ollut kokoajan jalat irti maan pinnasta, kova vauhti päällä. Nyt olen ihan maassa. En jaksa hoitaa asioita, väsyttää ja mielessä pyörii kaikkea masentavaa.

Juttelin tänään terveydenhoitajan kanssa. Hän kehotti varaamaan ajan lääkärille. On kuulemma mahdollista saada jotakin "hormonilääkitystä" (siis vähemmän ja harvemmin kuin pillereiden hormoniannos, mutta kuitenkin), jotta olo paranisi. Oireeni ovat terveydenhoitajan mukaan vieroitusoireita. Pillereitähän ei voi lopettaa vaiheittain, kuten esim. kahvin tai tupakan voi. Olenkin heti maanantaina varaamassa ajan lääkärille.

Onko kellään kokemusta tällaisesta? Onko pillereistä eroon pääseminen onnistunut "luonnollisesti"?

Äänestä

Minä lopetin pillereiden käytön 5viikkoa sitten syötyäni niitä 8vuotta. Tänään tein raskaustestin kun menkkoja ei kuulu ei näy!!! Negatiivista näytti! Parin päivän ajan vatsassa ollut "outo tunne" Ei kipu, mutta ei ihan normaali olotila! Menkka kivut ilman menkkoja?
Kuinkakohan kauan voin huoletta odotella niitä... vai joko pitäisi mennä lääkäriin? Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?

Äänestä
  • Ottakaas nyt ihan rauhallisesti.Kyllä ne menkat sieltä tulee kun on sen aika.Tietysti se voi heittää paljonkin kun kroppa alkaa taas toimia luonnollisesti.Itse olen lopettanut kertaalleen harmonetit ja oli alavatsakipuja useita päiviä.Menkat tuli sit joskus aikanaan.Nyt olen lopettanut nuvaringin käytön ja on turvotusta ja alavatsakipuja.Menkat tulee sit taas joskus kun kerkiävät.

    Äänestä

no puuh, mä täällä jo ihan paniikissa mietiskelin aborttia ku lopetin kans pillerit kuukausi sitte ja ihmeellinen tunne mahassa oli viime viikolla ja tänää nännejä alko aristaan ihmeellisesti, ihan erilailla ku menkkojen aikaan. eikä menkkoja kuulu eikä näy. tiesin kyllä et ne ei ehkä tuu heti mut.. huih ehdin jo säikähtää :) eli enpä juokse vielä aamulla apteekkiin vaan oottelen vielä rauhassa jonku aikaa.
kiitti.

Äänestä

Lopetin marraskuussa ehkäisyrenkaan käytön.Menkat tulivat pari ensimmäistä kuukautta normaalisti, sen jälkeen kierto olikin 56pvä!Alavatsaa vihloi niin paljon että jouduin vain makaamaan sohvalla.Rinnat myös turposivat ja olivat kipeät.Lääkärissä kävin kun luulin että on jokin tulehdus...Ehkäisyn lopetettua naama on ruvennut kukkimaan finneistä ihan kunnolla...nuorempana ei ole ollut mitään. :( Kai se tästä...kun hormoonit tasoittuvat...

Äänestä

Itse lopetin nuvaringin myös pari kuukautta sitten ja nyt noin viikko sitten alkoi kova alavatsan vihlontakipu. Koko alavatsa ja maha tuntuu jotenkin jännältä. Pelästyin itsekin että onko raskautta tai jokin tulehdus, mutta ei ainakaan pissatesteissä mitään näkynyt vielä. Toivottavasti menisi ohi nämä kivut ja olotila tasoittuisi. Jouduin jo sairaslomaakin hakemaan olotilani takia kun mahaan vihloi niin kovasti. Kaipa tämä tästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paranoid kirjoitti:

Lopetin pillereiden käytön melkein kuukausi sitten lähes viiden vuoden käytön jälkeen. Muutama päivä sitten mulle ilmaantui "outoja" oireita eli rintoja aristaa ja alavatsaa vihloo. Kysyisinkin että onko muilla ollut tällaisia vaivoja pillerien lopettamisen jälkeen. Eli liittyvätkö nämä vaivat pillereiden lopettamiseen vai täytyykö alkaa miettimään raskauden mahdollisuutta. Pillereiden jälkeen käytetty kortsuja ( ei ole mennyt rikki eikä luisunut paikoiltaan). Milloin vois varmasti raskaustestistä saada varman vastauksen? Ilmeisesti pilsujen lopettamisen jälkeen kuukautiskierto saattaa heitellä aika tavalla... Milloin siis raskaustestin aika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu