Okei, eli haluisin tietää, et mitä sukua mun iskän siskon lapsen lapsi on mulle. Ku oon vähän ihastunut siihen tai sillee, enkä tiiä et ollaanko mitää sukua ees nii... Voitteko kertoo et onks normaaallii jos oltaisiin yhes 😅 🥺
Mitä sukua?.....
6
81
Vastaukset
- Anonyymi
1. Serkku yksi ohi.
Ihan laillista, mutta en suosittelisi. Samankaltainen geenibooli voi aiheuttaa erilaisia vajavaisuuksia, mutaatioita ja suurempana riskinä sairastua suvussa oleviin yleisiin sairauksia kuten sydänvika, diabetes.... Jne.
Ennen vanhaan ja pienillä paikkakunnilla oli aika tavallista noinkin läheiset sukulaisuussuhteet aviopareilla. En kuitenkaan itse edes harkitsisi.
En kirjoittele tänne, mutta nyt kun kerrankin löytyi mielenkiintoinen aloitus. 👍- kynä.M
Vaara, että olisi sama peittyvästi periytyvä tautigeeni kummastakin haarasta on äärimmäisen pieni. Mahdollisuus ei ole paljon suurempi kuin suomalaisessa tautigeenistössä muutenkaan. Ei ole mitään syytä kieltäytyä seurustelusta serkun lapsen kanssa.
- kynä.M
Asiaa voi puida myös matemaattisesti.
Mahdollisuus, että omaa piilevästi periytyvän tautigeenin on sinänsä pieni. Jos sitä ei ole itsellä, ei siis haittaa, vaikka se olisi toisella. Mahdollisuus, että sisaruksella olisi sama tautigeeni, on neljäsosa tästä mahdollisuudesta. Mahdollisuus, että serkulla olisi sama geeni on kuudestoistaosa tästä. Mahdollisuus, että serkun lapsella olisi tämä geeni, on neljäsosa tästä.
Puolison (serkun lapsen) mahdollisuus myös periä sama piilevästi periytyvä tautigeeni, on (1/ 16) x (1/4 ) = 1/64, mutta mahdollisuus on edelleen tavattoman pieni. Mahdollisuus, että serkun lapsenlapsellakin vielä olisi tämä geeni, eli hänen sairastumisensa yhdessä sinulta perityn geenin kanssa tapahtuisi, on edelleen puolet edellisestä, ja että sinun sittiösolusi sisältäisi tautigeenin, edelleen puolet edellisestä, eli siis koko rimpsu (1/64) x (1/2) x (1/2) = 1/256, eli kohonnut riski on 0,4 %.
Ja tämä kaikki VAIN jos sinut tiedetään tautigeenin kantajaksi. Jos ei tiedetä, mahdollisuutesi olla kantaja on pieni.
Käytännössä nämä mahdollisuudet eivät aiheuta mitään toimia, ja sen takia avioliitto jo serkusten välillä, jossa on pienenpieni mahdollisuus, on turvallinen myös lapsensaantia ajatellen, joten eduskuntakin on sen säätänyt sallituksi.
Todelliset perinnölliset riskit ovat moninmoninkertaiset sukulaisavioliittoon verrattuna. Esimerkiksi alkoholistimiehen pojista tulee 40 % alkoholisteja (!). Jos molemmat vanhemmat ovat alkoholisteja, peräti 90 % lapsista tulee alkoholisteja (!). Näistä seikoista ei monikaan osaa olla huolestunut.
Sen sijaan sukulaisavioliiton lapsensaannin miniminiriskistä ollaan totisen peloissaan. Syy ei lienekään asiallinen perinnöllisyystutkimus, vaan kansan keskuudessa edelleen elävän moraalisen hurmahenkisyyden jäänteet.- Anonyymi
Käytännössä kuitenkin, varsinkin jos on pieneltä paikkakunnalta, geenien läheisyyttä vahvistaa se, jos henkilöt ovat useaa eri kautta sukulaisia.
Käytännössä olen myös tuttujen piirissä havainnut serkkuavioliittojen negatiivisia vaikutuksia (kuurous, mykkyys...)
(Minulla ei ole onneksi siittiösoluja lainkaan (nainen) . Eikä em. ongelmia. 😅 - kynä.M
Anonyymi kirjoitti:
Käytännössä kuitenkin, varsinkin jos on pieneltä paikkakunnalta, geenien läheisyyttä vahvistaa se, jos henkilöt ovat useaa eri kautta sukulaisia.
Käytännössä olen myös tuttujen piirissä havainnut serkkuavioliittojen negatiivisia vaikutuksia (kuurous, mykkyys...)
(Minulla ei ole onneksi siittiösoluja lainkaan (nainen) . Eikä em. ongelmia. 😅<<Minulla ei ole onneksi siittiösoluja lainkaan (nainen) . Eikä em. ongelmia. 😅<<
Naisella ovat munasolut, joissa tautigeenin todennäköisyys on täsmälleen sama kuin miehen siittiösoluissa. - kynä.M
kynä.M kirjoitti:
<<Minulla ei ole onneksi siittiösoluja lainkaan (nainen) . Eikä em. ongelmia. 😅<<
Naisella ovat munasolut, joissa tautigeenin todennäköisyys on täsmälleen sama kuin miehen siittiösoluissa.En tunne kuurouden ja mykkyyden geneettistä etiologiaa. Jos ne periytyvät piilevästi eli resessiivisesti, edellinen laskelma pitää paikkansa, jos dominoivasti, laskelma on toinen. Piilevästi periytyviä olen kuullut olevan AGU-sairauden eli aspartusglukosuremian, INCL:n eli infantiilisen neuronaalisen seroidi-lipofuskinoosin ja Sallan taudin.
Aikoinaan menetin kiinnostukseni ruumiinavaukseen, kun Ruotsista oli tilattu tutkimus INCL-potilaista. Suomessa oli muutama harva INCL-potilas. Vainaja piti avata heti lämpimänä ja näytteet laittaa nestemäiseen typpeen. Päivystin typpipullon kanssa ja pelkäsin koko ajan, että tärvelen harvinaiset hermonäytteet, jotka oli vielä purettava erittäin vaikeasti selkänikamien sisältä. Lopetin koko ruumiinavaushomman.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomalainen_tautiperintö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6638059Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672322Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332261- 1471827
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281346Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511247Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141222Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.63885Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65860Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7788