Matkailuvaunun jääkaappi temppuilee. Välillä toimii ja välillä ei. Liekki päällä, niin lämpötila voi olla 0° ja valillä 15°.
9 vuotta vanha Dometic
Jääkaappi ongelma
11
478
Vastaukset
- Anonyymi
Jos vaunu on kunnolla vaaterissa niin perusasiat on kunnossa. Myös lauhdeilmalla pitää olla hyvä kierto eikä ulkolämpötila saa illa liian korkea. Helteellä jääkaappi menee "polvilleen" varsinkin jos jääkaapin takana lauhdeputkiston ympärillä ei kierrä ilma kunnolla. Lauhtumista voi auttaa pienellä 12 V laitetuulettimella, joka poistaa kuumaa ilmaa yläritilän kautta ulos.
Jos jääkaappi jäähtyy aina hyvin sähköllä käytettäessä, lauhdeilman kierto ja laite on ilmeisesti kunnossa. Jos ongelmat syntyy vain kaasulla, siellä voi olla likaa suuttimen päällä tai vaikkapa nokea.
Nämä absoptiokaapit alkaa myös lakkoilemaan kun ikää kertyy ja siihen ei auta yleensä muu kuin uuteen vaihto. Huollossa voivat tarkistaa onko kaappi jo "entinen" vai löytyykö sieltä muuta vikaa.- Anonyymi
Kannattaa tutkia sulakkeet, sieltä aloittaa vian etsintä. Minulla oli ongelmia asunto-osassa lieden ja jääkaapin kanssa, hapettuneet laattasulakkeet löytyi, vaikka ei silmin huomannut että olisi hapettumaa, varsinkin laattasulakkeiden kynsien pintaan tulee jonkinlainen kalvo, hiomapaperi tai uudet sulakkeet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa tutkia sulakkeet, sieltä aloittaa vian etsintä. Minulla oli ongelmia asunto-osassa lieden ja jääkaapin kanssa, hapettuneet laattasulakkeet löytyi, vaikka ei silmin huomannut että olisi hapettumaa, varsinkin laattasulakkeiden kynsien pintaan tulee jonkinlainen kalvo, hiomapaperi tai uudet sulakkeet.
Eipä nuo sähköt ja sulakkeet vaikuta mitenkään jääkaapin toimintaan kaasulla.
- Anonyymi
Taisi lähteä toimimaan. En saanut purettua/nuohottua pakoputkea. On niin typerästi kasattu. Jääkaappia pitäisi nostaa ylöspäin, jos meinaa saada polttimen irti jne... Pelkkä paineilma sai kelvata. En tiedä auttoiko.
Luin jutun että näitä ammonjakki kaappeja pitää välillä pyöritellä, kääntää ylösalaisin, jotta liemet ei jämähdä pohjaan. Vaatii kaapin irroittamisen.
Pääsin kuitenki kuminuijalla naputtelemaan hyvin putkistoja. Ajattelin että jos tämä saisi liemet liikkeelle.
Nämä ilmeisesti auttoivat. Nyt jääkaapin lämpötila 3°, 4h kuluttua ja ulkona 25°
Ilmeisesti jääkaappia pitäsi käyttää vain enemmän.- Anonyymi
Ehkäpä siellä oli roskia suuttimen päällä ja ne lähti paineilmalla puhallellen. Jos kaasu palaa kunnolla (sinisellä liekillä) se ei synnytä nokea, joten nuohousta ei yleensä tarvita.
Kyllähän tuota jääkaapin pyörittelyä on yritetty kikkakonstinan absoptiokaapeille, mutta ei niistä ole yleensä apua. Minulle on joskus sanottu huollossa ettei jääkaappia kannata rassailla jos se kylmenee asiallisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkäpä siellä oli roskia suuttimen päällä ja ne lähti paineilmalla puhallellen. Jos kaasu palaa kunnolla (sinisellä liekillä) se ei synnytä nokea, joten nuohousta ei yleensä tarvita.
Kyllähän tuota jääkaapin pyörittelyä on yritetty kikkakonstinan absoptiokaapeille, mutta ei niistä ole yleensä apua. Minulle on joskus sanottu huollossa ettei jääkaappia kannata rassailla jos se kylmenee asiallisesti.Kyllä se näyttää toimivan. Yön jälkeen 0°
Oli syy mikä tahansa, nyt toimii. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se näyttää toimivan. Yön jälkeen 0°
Oli syy mikä tahansa, nyt toimii.Laitoin vielä "Thetford ventilator kit", eli pieni puhallin termostaatilla, jäähdytysripojen alle.
Vaikutti aika kalliilta, puhallin, termostaatti ja pätkä johtoa ja pari liitintä 59€
Onko kokemusta näistä, lisä puhaltamista ? - Anonyymi
Tuo kaapin kääntö alaspäin helppoa kun ajaa vaunun kyljelleen lepikkoon
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo kaapin kääntö alaspäin helppoa kun ajaa vaunun kyljelleen lepikkoon
Se on vasta 90°. En tiedä riittääkö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitoin vielä "Thetford ventilator kit", eli pieni puhallin termostaatilla, jäähdytysripojen alle.
Vaikutti aika kalliilta, puhallin, termostaatti ja pätkä johtoa ja pari liitintä 59€
Onko kokemusta näistä, lisä puhaltamista ?Kyllä nuo puhaltimet auttaa ainakin osittain, mutta se kuuma ilma sielä ylhäältä pitää saada ulos.
Nuo puhaltimet ovat yleensä tietokoneiden pikkupuhaltimia joita saa halvalla elektroniikkaliikkeistä ja parhaimmillaan ilmaiseksi kun purkaa jonkun vanhan tietokoneen. Tuollainen valmis asennussarja on tietenkin helpompi kun mukana tulee kaikki tarvittava, jopa parhaissa termostaattikin.
- Anonyymi
Kyllähän se (absorptio)jääkaapin irrotus useampaan kertaan kyljelleen ja ylösalaisin kääntely tuntuisi auttavan. Kolme vanhaa kaappia olen saanut tuolla konstilla toimimaan, toki samalla tein vähän muutakin putsaushuoltoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575775Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "772983Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222238No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401985- 191848
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61569Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191181Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah751026