Alkupalkka alle 12 euroa

Anonyymi

Tarjottiin työtä rakennuksilla ja palkka on alle 12 euroa.
Tuttu on siellä töissä eikä kukaan saa siellä yli 14 euroa. Osa miehistä on ollut siellä yli 10 vuotta.

Kannattaako mennä jos ei muutakaan saa?

8

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pitää kysyä, niin ei kannata. Jää mielummin peruspäivärahalle. Näyttää hyvältä CV:ssä myöhemmin kun olet ollut pitkäaikaistyötön. Silloin ei kukaan ota sua töihin ilman 50% palkkatukea.

      Mistä näitä idiootteja sikiää? Ai niin joo, hyvinvointiyhteiskunnasta.

      • Anonyymi

        Ei ota kukaan töihin vaikka CV olisi täysin aukoton tai maximissaan kuukauden aukko. Aukko on vain tekosyy, että saadaan halvalla palkkatuettu töihin. Jopa ostetaan kilpailijalta ulos, että saadaan työtön palkkatuella töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ota kukaan töihin vaikka CV olisi täysin aukoton tai maximissaan kuukauden aukko. Aukko on vain tekosyy, että saadaan halvalla palkkatuettu töihin. Jopa ostetaan kilpailijalta ulos, että saadaan työtön palkkatuella töihin.

        Jaa, niinkö? Kumma kyllä itse olen päässyt töihin vaikka pieniä aukkojakin on CV:ssä. Jopa ihan ilman palkkatukea. Kai mä oon sitten vaan niin helvetin hyvä. lel


    • Anonyymi

      Se on tunnilta ei kk palkka...
      Kirjaimellista työtä ei tehdä joka sekunti päivässä vaan tuumaillaan runsaasti, sekä kahvin juomisestakin kertyy palkkaa.
      Työnantaja järjestää terveyspalvelut ja työvaatteet sekä kerrytät lomapalkkaa eli palkallista vapaata joka kuukausi kertyy jemmaan. Sairastuessa myös maksetaan työpäivän palkkaa eli hyvä vakuutus jotta tulot eivät keskeydy.

      esim. 11.50€/t on kk tasolla 1978€ joten voittaa mennentullen kelan päivärahan ja on itsellä tietty määräämisoikeus. Työtön on määrättävissä monella tapaa, jopa asunnon suhteen joka ei itseä miellytä jne.

      • Anonyymi

        Mutta mutta...ota työ ja et siitä tykkääkään/rahat ei riitä/ vituttaa/selkä paskana? et pääse töistä pois , jollei tule parempi työpaikka, Ja tähän perustuu suomessa matalapalkkatyöt. Ihmiset ovat vankeina .


    • Anonyymi

      Ammattimiehelle tuo on naurettavan pieni palkka. Jos ei alan koulutusta eikä työkokemusta, tuo on jo liian hyvä.

      • Anonyymi

        Työkokemuksella ei ole enää mitään väliä. Jos oikeasti on todella työkokemusta niin aletaan väittämään, että ei ole juuri sitä ja tätä kokemusta tai juuri tästä yksiköstä juuri tähän haetusta työpaikasta kokemusta ja että tekisitkö halvemmalla tai sivutetaan koko kokemus ja jos ei ole kokemusta niin sanotaan, että tekisitkö halvemmalla niin saisit kokemusta.

        Kokemusta tai ei, sillä ei ole enää väliä, pääasia, että saadaan halvalla.


    • Anonyymi

      Et kai mennyt siihen duuniin kun kuulemma saman saa olemalla työtön!....
      Työttömät kuulemma tienaa 12€/tunti minimissään ja kaikki edut päälle eli miksi menisit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe