Alkupalkka alle 12 euroa

Tarjottiin työtä rakennuksilla ja palkka on alle 12 euroa.
Tuttu on siellä töissä eikä kukaan saa siellä yli 14 euroa. Osa miehistä on ollut siellä yli 10 vuotta.

Kannattaako mennä jos ei muutakaan saa?
8217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos+pitää+kysyä,+niin+ei+kannata.+Jää+mielummin+peruspäivärahalle.+Näyttää+hyvältä+CV:ssä+myöhemmin+kun+olet+ollut+pitkäaikaistyötön.+Silloin+ei+kukaan+ota+sua+töihin+ilman+50%+palkkatukea.Mistä+näitä+idiootteja+sikiää?+Ai+niin+joo,+hyvinvointiyhteiskunnasta.

Äänestä
  • Ei ota kukaan töihin vaikka CV olisi täysin aukoton tai maximissaan kuukauden aukko. Aukko on vain tekosyy, että saadaan halvalla palkkatuettu töihin. Jopa ostetaan kilpailijalta ulos, että saadaan työtön palkkatuella töihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ota kukaan töihin vaikka CV olisi täysin aukoton tai maximissaan kuukauden aukko. Aukko on vain tekosyy, että saadaan halvalla palkkatuettu töihin. Jopa ostetaan kilpailijalta ulos, että saadaan työtön palkkatuella töihin.

    Jaa, niinkö? Kumma kyllä itse olen päässyt töihin vaikka pieniä aukkojakin on CV:ssä. Jopa ihan ilman palkkatukea. Kai mä oon sitten vaan niin helvetin hyvä. lel

    Äänestä

Se on tunnilta ei kk palkka...
Kirjaimellista työtä ei tehdä joka sekunti päivässä vaan tuumaillaan runsaasti, sekä kahvin juomisestakin kertyy palkkaa.
Työnantaja järjestää terveyspalvelut ja työvaatteet sekä kerrytät lomapalkkaa eli palkallista vapaata joka kuukausi kertyy jemmaan. Sairastuessa myös maksetaan työpäivän palkkaa eli hyvä vakuutus jotta tulot eivät keskeydy.

esim. 11.50€/t on kk tasolla 1978€ joten voittaa mennentullen kelan päivärahan ja on itsellä tietty määräämisoikeus. Työtön on määrättävissä monella tapaa, jopa asunnon suhteen joka ei itseä miellytä jne.

Äänestä
  • Mutta mutta...ota työ ja et siitä tykkääkään/rahat ei riitä/ vituttaa/selkä paskana? et pääse töistä pois , jollei tule parempi työpaikka, Ja tähän perustuu suomessa matalapalkkatyöt. Ihmiset ovat vankeina .

    Äänestä

Ammattimiehelle tuo on naurettavan pieni palkka. Jos ei alan koulutusta eikä työkokemusta, tuo on jo liian hyvä.

Äänestä
  • Työkokemuksella ei ole enää mitään väliä. Jos oikeasti on todella työkokemusta niin aletaan väittämään, että ei ole juuri sitä ja tätä kokemusta tai juuri tästä yksiköstä juuri tähän haetusta työpaikasta kokemusta ja että tekisitkö halvemmalla tai sivutetaan koko kokemus ja jos ei ole kokemusta niin sanotaan, että tekisitkö halvemmalla niin saisit kokemusta.

    Kokemusta tai ei, sillä ei ole enää väliä, pääasia, että saadaan halvalla.

    Äänestä

Et kai mennyt siihen duuniin kun kuulemma saman saa olemalla työtön!....
Työttömät kuulemma tienaa 12€/tunti minimissään ja kaikki edut päälle eli miksi menisit?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tarjottiin työtä rakennuksilla ja palkka on alle 12 euroa.
Tuttu on siellä töissä eikä kukaan saa siellä yli 14 euroa. Osa miehistä on ollut siellä yli 10 vuotta.

Kannattaako mennä jos ei muutakaan saa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu