Toisen kuoleman toivominen

Anonyymi

En tietenkään oikeasti toivo,että mieheni kuolisi,mutta olen kertonut hänelle,että rukoilin Jumalalta(jos ei nyt hänen suoranaista kuolemaansa)mutta rukoilin Jumalalta,että Hän(siis Jumala)päättäisisi mieheni kohtalon.Joskus toisinaan olen ollutkin pettynyt,että mieheni onkin palannut kotiin mökki-ym.reissulta.Meidän avioliitto on ajautunut vaikeuksiin,kun lapset muutti pois kotoa,eivätkä he ole enää
"puskurina"välissämme. Muutaman kerran olen tokaissut miehelle riidan tuoksinnassa,että rakentaisisi itselleen "kiikun" tai menisi "jojoon"kun asiat eivät menneetkään kun hän olisi halunnut,monta kertaa tullut mietuttyä,onko hän narsisti ts.narsistisia piirteitä. Hän olkeasti aivan liian itserakas tehdäkseen itselleen mitään.
Kännissä kaikki on hyvin väliltämme ja kännissä jaksaa ainaa toitottaa kuinka tapasimme ym ymm,mutta kun selviää niin henkinen helvetti alkaa taas.Jatkuvaa valitusta,jatkuvaa jatkuvaa vinkumista.Joudun toisinaan ja aika usein taistelemaan itseni kanssa,etten iskisi häntä jollakin astalolla päähän.Erotakkaan ei oikein voi-hän kuitenkin laittanut aikaa ja rahaa tähän taloon ja tämä jouduttaisisi myymään pois.
Ero olisi epäluottamuslause häntä kohtaan.ja mistä tietää miten hän sitten pimahtaisisi.

12

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...ja aloittaja pitää miestään narsistina. Huh huh.
      Sympatiat miehen puolella.

      • Anonyymi

        Tiedätkö sinä oikeasti mitä narsismi on? Minä en tiedä itsekkään.Oon pohtinut tuota myös,mitä minä itse olenkin se narsisti.
        Voit nyt kertoa minulle ja kaikille muille ihan omin sanoin mitä narsismi,mitä narsismilla tarkoitetaan.(katso vaikka wikipediasta)


    • Anonyymi

      Kaikesta tulee nykyään riitaa,siis aivan kaikesta:kaupassa käymisestä/käymättömyydestä,auton paikasta pihalla.soittoista,tekstiviesteistä hänelle(tai soittamattomuudesta,kysymättömyydestä),sm luona vietetystä ajasta)liian kauan,liian aikaisin,väärä kauppa.
      Minun ja mieheni ei olis koskaan pitänyt mennä naimisiin eikä tehdä lapsia.Meidän liitto on ns,järkiliitto.mentiin naimisiin,koska aloin odottaa lasta.Ei olisi pitänyt.

      • Anonyymi

        jos oikeasti toivot toisen kuolemaa niin mene psykiatrille, tuollainen kuuluu ihan normaaliin vanhenemiseen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jos oikeasti toivot toisen kuolemaa niin mene psykiatrille, tuollainen kuuluu ihan normaaliin vanhenemiseen

        No ei siitä ole ollut mitään hyötyä ja olen ollut yhteydessä kriisikeskukseen,olen käynyt sairaalan päivistyksessä etc etc.Olen käynyt seurakunnan päivystävän papipn puheilla,olen rukoillut Jumalalta,että antaisi meidän koko perheen kuolla yhdessä(vaikka jostain syystä törmättäis rekkaa päin tsm,kunhan vaan kuollaan kaikki yhdessä).Yritän päästä kriisikeskukseen puhumaan kasvokkain näistä kuoleman ajatuksista-mutta mies ei antanut varata aikaa!Meillä oli just silloin joku juttu (hakemuksia tsm asioiden hoitoa)ettei se antanut.


    • Anonyymi

      Meidän aviolitto on tullut tiensä päähän:Olemme liian erilaisia,liian erilainen vuorokausi rytmi,liian erilainen tausta ym ym.(Näistä en avaudu sen enempää)
      Musta on alkanut tuntua,että mun mies itse asiassa on alkanut työntää mua"reelingin yli"eli oottaa vesikielellä,millo ratkean ja teen itelleni jotain. Ei tämä enää voi olla
      muuta,se odottaa millo tajuun itte häipyä,mieluiten tekemään itellini jotain,mutta se tietää etten vois ikinä jättää lapsia.

    • Anonyymi

      Siitäkin nousee iso haloo,jos en sattumalta näe,jos posteljooni jakaa postia."postia ei edes viitsitä hakea."No,jos olen keittiössä vaikka tiskaamassa."En voi yläkerrassa,koska se on "linnouttautumista"en voi olla kellarissa.Kaiken tekemisen pitää koko ajan"hyödyllistä"Jatkuvaa yksinpuhelua,jatkuvaa syyttämistä,syytteleyä,koko ajan kun sinä ett tee mitään,koko aja sinä sinä negatiivisessa mielessä,koko minä minä itseään ylistävään sävyyn. Joskus ja toisinaan aika usein tuntuu,että kuolema olisi paras ratkaisu ja joskus pelkään,kuinka kauan jaksan..etten todella tee itelleni jotain.

      • Anonyymi

        Siitäkin nousee iso haloo,jos en sattumalta näe,jos posteljooni jakaa postia."postia ei edes viitsitä hakea."No,jos olen keittiössä vaikka tiskaamassa."En voi yläkerrassa,koska se on "linnouttautumista"en voi olla kellarissa.Kaiken tekemisen pitää koko ajan"hyödyllistä"Jatkuvaa yksinpuhelua,jatkuvaa syyttämistä,syytteleyä,koko ajan kun sinä ett tee mitään,koko aja sinä sinä negatiivisessa mielessä,koko minä minä itseään ylistävään sävyyn. Joskus ja toisinaan aika usein tuntuu,että kuolema olisi paras ratkaisu ja joskus pelkään,kuinka kauan jaksan..etten todella tee itelleni jotain.

        Älä tee itsellesi mitään,olet arvokas ihminen ! Olet unohtanut itsesi,olet unohtanut toisen puolesta,mutta sinä olet oma,kaunis ihminen!!
        Rakasta itseäsi,Rakasta elämääsi..! Lähde pois hetkeksi edes ja kuuntele.
        Sinä olet antanut elämääsi toiselle ja jos ei arvosta,niin anna se itsellesi.
        Vain sinä olet se,ei hän!
        Elämäsi,se on sinun !


    • Anonyymi

      Kuoleman toivominen on väärin, eroa.. Talo on talo, se tänne kuitenkin jää.. Onko se talo sen arvoinen, että kannattaa lopettaa eläminen. Tai erotkaa ja asukaa eronneina mutta herranjestas Erotkaa..!!!!

    • Anonyymi

      Aloittaja, olet mieltäsi tosi sairas.
      Sinun pitäisi olla suljetulla osastolla hoidossa, ei liikkua vapaalla jalalla.
      Sinun miehesi pitäisi pyytää lääkäriä määräämään sinut pakkohoitoon.

      • Anonyymi

        Aloittaja, olet mieltäsi tosi sairas.
        Sinun pitäisi olla suljetulla osastolla hoidossa, ei liikkua vapaalla jalalla.
        Sinun miehesi pitäisi pyytää lääkäriä määräämään sinut pakkohoitoon.

        Väärin,tapauksia on paljon ! Itse,et tiedä mitä Suomessa tapahtuu.
        Olet jokin pottapää,kun komenttoit noin tai sitten ihan tyhmä.
        Suomessa on paljon paskaa,kun ollaan väkisin yhdessä.
        Oma äitini joskus 80 luvulla sanoi kanssa,Isälleni,kun humalassa tuli,että kuole perkele!
        Muistan sen hyvin ja kyllä vitutti nuorena kuulla moista.
        Että perheessä puhutaan noin,mutta se on totta,ei mielisairautta,kun asiat menee liian pitkälle.
        Kasvoin,tuli sukulaisia haastaa humalassa riitaa,mutta minä kasvoin vain aikuiseksi ja isoksi.
        Katsoin kun he painivat humalassa lapsuuden kodissani, päätin,että nyt se loppuu.
        Nostin molemmat ylös,toinen meni lasiovesta läpi ja toinen konttas nukkumaan.
        Poika joskus kasvaa ja on nykyään viisaampi.
        Viina on viisasten juoma,siksi juon vain olutta:)


    • Anonyymi

      Eikö nyt vois vaan hommata itselle oman asunnon, ja aloittaa itsenäisen elämän. Voiko yksin eläminen olla tuota pahempaa, ehkä jotain läheisriippuvuutta mukana kun tuollaiset perhehelvetit jatkuvat vuodesta toiseen. Vai onko se omakotitalo niin tärkeä statussymboli, että sen nojalla kestetään ihan mitä vaan? Löytyyhän niitä sitten esimerkkitapauksia, kun tuollaiset loppuu ihan perhesurmiin, tuhopolttoihin yms. Kannattaa lähteä ajoissa tuollaisista olosuhteista, ovat lapsillekin helvetillisiä tilanteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      665
      8071
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2330
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2270
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1843
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1364
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1248
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1234
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      901
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      861
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      794
    Aihe