Toisen huomioiminen

Mitä mieltä olette jos sanon avopuolisolle että huomenna vapaa mennäänkö johkin yhdessä. Kun päivä koitti hän meni tyttärensä luo! Sitten sanoin että olen ylihuomenna pois töistä että voimme mennä yhdessä johkin ja parannella parisuhdetta. Taas se päivä koitti niin hän meni taas tyttärensä luo ja yhdessä kauppoihin. Onko tämä kunnollista parisuhdetta.

9

134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä mä ymmärrän jos olet lapsen kanssa mutta en voi ymmärtää miksi lapsi ei ole sun kanssa????? huoraaminen on sinulle tärkeämpää kuin hoitaa omaa lasta!!!!! enkö ole koko ajan sanonu että tyttö asuu sun kanssa eikä vieraiden kanssa!!!!!!!!!!sä tiedät että en koskaan hyväksy sitä että tytön annat asuu muualla!!!! sinä olet tytölle korvaamaton ja kaikista rakkain!! joten älä sano että mutkun exä päättää tytön asuin paikan!!tai että exän sukulaiset päättää tytön asiat!!! kun olen sanonut erittäin selvästi että SINÄ YKSIN PÄÄTÄT KAIKKI TYTÖN ASIAT!!! ja turhaan selität että valtio sitä valtio tätä!!!! muista että minä tunnen sinut IRL ja tiedän että osaat hoitaa lapsen siitä ei ole mitenkään kyse!!! ja ymmärtän sen että olet ollut lapsen kanssa jossain mutta miksi sitten et voi edes täällä nähdä minua tai muutenkaan IRL yhteyttä minuun!!!!! ja niin kuin sanoin että minuun voit luottaa kaikessa!!!

      • Anonyymi

        Kirjoituksessasi ei ole mitään järkeä eikä liity aloitukseen mitenkään.


    • Anonyymi

      Kyllä ärsyttää kun Annat muiden ihmisten sanella sulle että missä tyttö asuu!!!!!! eihän se sun exä saa ottaa mitään kantaa sun asioihin kun se on exä!!!!!! ja mun kanssa olet niin onko oikein että kuuntelet muiden ihmisten neuvoja??????se tyttö ei todellakaan asu muualla kuin sinun kanssasi!!!! heitä vittuun ne sun huora kaverit sun kotoonta ja ala hoitaa sun tyttöö

      • Anonyymi

        Älä koskaan tule sanoo että valtio päättää tytön asiat!!! silloin jos niin olet antanut valtion ymmärtää että joku muu kuin sinä päättää tytön asiat niin maatuskat tekevät hyvin selväksi niin valtiolle kuin sun exälle että vain sinulla on oikeus päättää kaikista tytön asiat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä koskaan tule sanoo että valtio päättää tytön asiat!!! silloin jos niin olet antanut valtion ymmärtää että joku muu kuin sinä päättää tytön asiat niin maatuskat tekevät hyvin selväksi niin valtiolle kuin sun exälle että vain sinulla on oikeus päättää kaikista tytön asiat

        Tämä ei ollut mitään vitsiä vaan taivaan tosi asia!!!!! kukaan muu kuin sinä ei saa päättää tytön asioita


    • Anonyymi

      Ei todellakaankuulu parisuhteeseen jättää avopuolisoa toiseksi

    • Anonyymi

      " sanon avopuolisolle että huomenna vapaa mennäänkö johkin yhdessä." ja sitten

      "olen ylihuomenna pois töistä että voimme mennä yhdessä johkin ja parannella parisuhdetta."

      Ei noin. Vaan kysyt avopuolisosi kantaa. Aloittamalla esimerkiksi "Minusta olisi kiva mennä yhdessä paikkaan XXX - kiinnostaisiko sellainen, huomenna on vapaapäivä?" Tuon paikan xxx olet tietysti miettinyt sopiiko se avopuolisolle. No jos hän sanoo "minusta olisi kiva lähteä kanssasi paikkaan xxx mutta huomenna menen tyttären kanssa yyy:hyn" Silloin kysyt "no koska sinulle sopisi?". Ja tätä rataa. Sovitaan yhdessä ajankohta ja mitä tehdään - mieluusti ainakin viikko etukäteen. Ja sitten mennään.

      Tosin nyt kun on kesä, ihmiset menee, eikä kaikilla välttämättä ole aikaa. On pakko priorisoida. Alennusmyynnit on usein tähän aikaan number 1.

      Tuo on vähän amatöörimaista sanoa mennäänkö parantamaan parisuhdetta. Ei minuakaan kiinnostaisi ei motivoisi. Saa yhteisen ajan kuulostamaan ikävältä, puurtamiselta.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Sovitaan.

        Usein miehillä on ongelmana, että kun vaimo ehdottelee ja pyytää jotain, mies ei innostu. Joo ei mennä eikä tehdä, ollaan vaan. On kiirettä ja kaikkea mahdollista muuta. Sitten nainen hommaa oman elämän. Alkaa tehdä ja mennä. Siinä mies herää kysymään lähdetäänkö ja vietetäänkö aikaa (nyt kun ei ole mitään muuta tekemistä ja kaveritkin on kesälomalla). Sitä aikaa pitäisi viettää juuri silloin kun mies haluaa. Ei silloin vaimo haluaa. Eli kun miehellä ei ole aikaa, vaimolla on. Kun vaimolla ei ole aikaa, miehellä on. Vuorovaikutus ja ajoitus ovat haasteellisia asioita.


    • Anonyymi

      No on kyllä erikoista. Meidän suhteessa oli miehen taholta tommoinen outo tilanne kolme vuotta sitten. Ei ollut kiinnostusta meidän yhteiseen ajanviettoon. Syy selvis sitten myöhemmin, oli ihastunut toiseen ja se sai etääntymään ja käyttäytymään välinpitämättömästi. Jälkikäteen kun asiasta puhuttiin, oli omasta mielestään käyttäytynyt parisuhteessa normaalisti mutta ihastuminen oli sekoittanut pään, ettei ollut kuullut tai muistanut milloin mulla on loma tai vapaapäivä vaikka siitä oli ollut puhetta.
      Aavistin tuolloin että jotain on meneillään ja odottelin että milloin ottaa asian puheeksi. No se ihastus meni ohi ja pää kirkastui...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10219
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      233
      5906
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5394
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      92
      5010
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      6
      2676
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2572
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2414
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2234
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      381
      2181
    Aihe