Minkähän vuoksi Isonvihan kauhut porvari

Anonyymi

kosti 1918 suomalaiselle työläis- ja torppariväestölle. Miten he tai heidän esivanhempansa olivat syyllisiä Isoonvihaan ja sen tapahtumiin. Ruotsin Kaarle XII loi tilanteen kun ei antanut puolustaa Suomea ja Venäjän valtio pani toimeen. Kuitenkin Ruotsi oli porvarille silloinkin kuten aina ylin ystävä.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene Pietarinpersu takaisin Venäjälle. Ainoat jotka Suomessa ovat suomalaisia alistaneet ovat venäläiset. Toistan venäläiset.

    • Anonyymi

      Jännää varmaan laittaa jokin lapsellinen aloitus ja kritisoida sitten itse ensimmäisenä omaa aloitustaan?

    • Anonyymi

      Sosialistiagitaattorit yllyttivät punikkejaan murhaterroriin joten
      pahimmat murhaajat vietiin saunan taakse

      • Anonyymi

        -----pahimmat murhaajat vietiin saunan taakse------

        Paljonhan niitä olikin kun Kansallisarkisto on listannut yli 40 000 saunan taa vietyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        -----pahimmat murhaajat vietiin saunan taakse------

        Paljonhan niitä olikin kun Kansallisarkisto on listannut yli 40 000 saunan taa vietyä.

        Kokonaistappioiksi joihin kuuluvat myös valkoiset. Missään tapauksessa 40 000 punaista ei kuollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokonaistappioiksi joihin kuuluvat myös valkoiset. Missään tapauksessa 40 000 punaista ei kuollut.

        Punaisis kuoli luoteihin taistelussa 5.000 ja teloitettiin oikeuden päätöksellä 7-8.000. Siinä kaikki. Muut kuolivat muistasyistä ilman tappamista!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Punaisis kuoli luoteihin taistelussa 5.000 ja teloitettiin oikeuden päätöksellä 7-8.000. Siinä kaikki. Muut kuolivat muistasyistä ilman tappamista!

        ------Muut kuolivat muistasyistä ilman tappamista!-----

        Oliko kyseessä ne kuuluisat yleiset syyt ?


    • Anonyymi

      Niihkö? Minun tietääkseni iso osa kansasta ei osallistunut koko sotaan. Urjalassa varmaan kostettiin punikkien potemaa kartanokateutta aika ankarasti.

    • Torppareita oli suunnilleen yhtä paljon kummallakin puolella. Suurin osa ei ollut kummallakaan puolella.

      Kannattaa muistaa, että "Täällä Pohjantähden alla" on romaani, kertomakirjallisuutta, ei historiadokumenttia.

    • Anonyymi

      Nyt kun historian on noussut muoti-ilmiöksi, on syytä luoda katse Suomea riistäneisiin Ruotsin kuninkaisiin ja aatelisiin, sitä kesti n. 800 vuotta. Sen jälkeen tuli Venäjän toimet. Me emme ole mitään velkaa yhtään kenellekään historian näkökannalta, päinvastoin on asia. Sen vuoksi on erittäin loukkaavaa ja rasistista, että Black liike uhkailee ja neuvoo meitä. Suomalaisilla ei ole mitään anteeksipyydettävää yhdeltäkään afrikkalaiselta tms.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4972
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1400
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1166
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      79
      1155
    Aihe