Rkp kielipoliittinen rasismi ja rotuoppi

Anonyymi

Viherpunaiselle "anrirasistille tiedoksi.

"Syyt ”sortopolitiikkaan” ovat syvällä RKP:n historian rotuopissa ja rasismissa ja ne elävät yhä tuoreina.

Ruotsalainen kansanpuolue pitää oppi-isänään suomenruotsalaista kielitutkija ja professori Axel Olof Freudenthalia (1836-1911).

Freudenthal oli svekomaani eli kiihkoruotsalaisuuden kannattaja ja johtohahmo. Hän piti suomenkielisten enemmistöä uhkana ja vaati suomenkielisiä vastaan radikaaleja toimia, kuten separatismia. Hänen rotuoppinsa mukaan rantaruotsalaiset ovat rodullisesti ylivertaisia suomalaisiin nähden, ovat eri ylempää rotua.

Freudenthalin oppeja ajamaan perustettiin Suomeen ”Ruotsalainen puolue” 1870. Freudenthal oli puolueen keskeinen henkilö. Vuonna 1906 puolue sai nykyisen nimensä, Ruotsalainen kansanpuolue, RKP.

RKP perusti 1937 Freudenthal-mitalin, jaettavaksi tunnustuksena hänen oppinsa ajamisessa. Tuoreimpia ovat 2006 jaetut viisi ja 2007 kaksi mitalia. Elisabeth Rehn on saanut kultaisen mitalin. Myös puheenjohtaja Carl Haglundille on tiedon mukaan esitetty mitalia. Perinne siis elää tuoreena.

Feudenthalin oppeja toteutettiin räikeästi myös viime sotien lähes puolen miljoonan Karjalan evakkojen asuttamisen yhteydessä. RKP:n eliitti vastusti jyrkästi asuttamista ruotsalaispitäjiin, ruotsalaisten ”pyhälle maalle”. Ruotsista pyydettyä ja saatua painostusapua ja maan hätätilannetta hyväksi käyttäen maanhankintalakiin 1945 otettiinkin rkp-eliitin vaatimuksesta erityinen ”ruotsalaispykälä” (§ 92). Sen avulla ruotsalaispitäjät säilyvät evakkojen asuttamiselta.

Pohjanmaan ruotsalaiset vaativat omaa ruotsinkielistä lääniä ja itsehallintoa. Uhattiin verokapinalla ja elintarvikelakolla. - Ilkka kirjoitti tästä 1.4.1945; samoin Pohjalainen 2.3.2009: ”Ruotsalaispykälä esti karjalaisten muuton rannikkokuntiin.”:

RKP:n rasismin ja rotuopin tuoreuden todistaa RKP:n Espoon valtuustoryhmän 2010 kiihkeä vastustus koulun kieliryhmien yhteisistä välitunneista!"

21

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus.

    • Anonyymi

      Paikkansa pitää.

    • Anonyymi

      Hurripuolue ei ole siis vieläkään päässyt eroon asenteistaan.

    • Anonyymi

      Rkp on suomalaisvastainen puolue.

    • Anonyymi

      Hys hys, ei näistä saa puhua.

    • Anonyymi

      Antisuomalainen puolue.

    • Anonyymi

      Enpä ole tuota tiennytkään tuosta puolueesta.

    • Anonyymi

      Historian tunnistamiseksi tarvittaisiin erillisiä ”totuus- ja sovitteluprosesseja. RKP:n pitäisi tunnistaa oma menneisyytensä ja pyytää anteeksi suomalaisilta niin kuin suomalaisetkin ovat tunnustaneet virheet saamelaisten kanssa.

      • Anonyymi

        Ruottalaiset ei kato anteeks pyytele.


    • Anonyymi

      On todellakin kummallista että tällainen puolue saa olla olemassa.Puolue joka ei ole irtisanoutunut menneestä,ei pyytänyt anteeksi,puolue joka on rakennettu rasismille ja syrjinnälle,eugeniikalle ym.ym.

      • Anonyymi

        Raha tuo valtaa.


    • Anonyymi

      Tätä sietää ihmetellä myös etelä-Afrikassa jossa apartheid lopetettiin.

    • Anonyymi

      Niitä Freudenthal-mitaleita ei ole enää ainakaan julkisesti jaettu, koska kerran siitä tuli vähän haloota, freukka kun oli puhdas rasisti.

    • Anonyymi

      Rkp on jopa pahempi kuin vihreät.

    • Anonyymi

      RKP on Suomen ratistisin puolue vihreiden ja SDP:n jälkeen. Haukkuvat ja vihaavat suomalaisuutta ja persuja, sekä keskustaa.

      • Anonyymi

        Kyllä se RKP on ykkönen,ja ovelin.Jokaisessa puolueessa on ruotsinkielinen osasto.He hakevat neuvonsa ja toimintaohjeensa folktinget'iltä ja eri puolueet sitten ajavat tavoitteita eteenpäin.Suomenkielisillä ei ole mitään tällaista järjestelmää.Suomenkielisillä ei ole yhtään omaa puoluetta joka ajaisi samalla tarmolla suomenkielisten etuja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se RKP on ykkönen,ja ovelin.Jokaisessa puolueessa on ruotsinkielinen osasto.He hakevat neuvonsa ja toimintaohjeensa folktinget'iltä ja eri puolueet sitten ajavat tavoitteita eteenpäin.Suomenkielisillä ei ole mitään tällaista järjestelmää.Suomenkielisillä ei ole yhtään omaa puoluetta joka ajaisi samalla tarmolla suomenkielisten etuja.

        Toi pitää hyvin paikkansa.


      • Anonyymi

        Rkp:n pahin vihan kohde on persut, koska ne kannattaa pakkoruotsin poistoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rkp:n pahin vihan kohde on persut, koska ne kannattaa pakkoruotsin poistoa.

        Kaikki jotka kannattaa pakkoruotsin poistoa.


    • Anonyymi

      Mikäs se oli se valtakunnan pääsyyttäjä tms? Tässä olisi sille työsarkaa. Puhdistaa eduskunta rasismipesäkkeestä.

      • Anonyymi

        Rkp pitäis poistaa koko Eduskunnasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe