...tarvitse maksaa koskaan pois. Ja viime kädessä keskuspankki taikoo velkaongelmat pois." (kauppalehti 24.6) Siinä siis järjestelmä-romahduksen taikatemppu, jolla rikkaiden rikastuttaminen voi jatkua loputtomiin. (jatkuu)
"Rahaa saa lisää loputtomasti, eikä velkaa
9
246
Vastaukset
- Anonyymi
Kusettajat siis voivat suorittaa mittaviakin "transaktioita", joista viimevuosien suurin oli Talvivaara. Juoni menee niin, että otetaan "hankkeeseen" velkaa. Nostetaan velkarahalla huikeaa palkkaa, pelataan myös riskillä pörssipeliä. Kun rahat on pelattu, tulee valtio, ja pelastaa. Vain kusettajat pelastetaan, ei sopuleita, kusipiäitä eikä passkahousuja, muistakaa se aina:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14180933/pekka-peralle-talvivaarasta-20-miljoonaa-euroa
(jatkuu) - Anonyymi
Tänään, talvivaaran kaltaisia YLTIÖPÄISIÄ hankkeita on tornitalot helsingissä, valtaisat korttelirakennelmat luolineen tunneleineen yms kuten Tampereella. Näillä yltiöpäisillä hankkeilla, jotka rahoitetaan velalla, ylläpidetään suomalaisia rakennusliikkeitä ja riskin kantaa kuntalainen. Jos siis ihmettelet, että meillä on historian pahin järjestelmäromahdus päällä, ja silti homma käy kuumana, se pyörii tyhjästä tekaistulla rahalla. Suomikin on "italian tiellä" ja italialaiset tietävät suomen tie kannatta, suomalaiset maksaa... jos ylipäätään jonkun pitää jotain maksaa, se on auki vielä, kuten piikkikin (jatkuu)
- Anonyymi
1000 miljardia lisää velkaa kukaan ei vaan tiedä minne ne rahat menee.
- Anonyymi
Herrojen persiiseen.
- Anonyymi
Keskuspankki ei voi painaa tuotantoketjua.
Muistakaa se kun maitotilat yms. lopetetaan.- Anonyymi
Globaali talousromahdus tulee varmasti.
- Anonyymi
Maailmassa on ollut jo pitkään enemän velkaa kuin itse rahaa ja nyky rahajärjestelmä kun on luotu juuri tälläiseksi joskus se kupla toki puhkeaa eikä ole ihan pieni.
- Anonyymi
Poistivat Pirulaiset kommenteista kaikkein tärkeimmän eli sen, mikä koskee tavallista velalla leikkijää etenkin asuntopeluria, jotka lopulta kaiken rellestyksen kustantavat.
He eivät tietenkään saa velkaa tostavaan ja ehdoilla, ettei tarvitse maksaa takaisin vaan näiden kohdalla kaikki on täysin toisin kuin avauksessa:
JOKA SENTTI ON MAKSETTAVA TAKAISIN
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---
Asuntopuolella järjestelmään on luotu täkyjä, joita joku kutsuu aikapommiksi:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15294898/asuntojen-kaksi-hintajarjestelma-on-ansa-! - Anonyymi
>> Herrojen persiiseen.
Poppikoneessa oli eilen uutinen siitä, kuinka hankkeiden kustannusarviot eivät pidä lainkaan paikkaansa. Esimerkiksi oli otettu nk "turuntauti" eli 5 milj euron kävelysiltä turussa. Ratapihan ylittävän sillän alkuperäinen hintalappu oli muuttunut 5 miljoonasta 20 miljoonaan. Eikä pitäisi olla rakentajalle kummoinenkaan tehtävä suorittaa.
Kun finlandiatalon seinälaatat taas uusitaan, ei senkään kustannusarvio tule pitämään paikkaansa, vaikka laattojen uusimisesta on jo runsaastin kokemusta.
Em. toimintaa kutsutaan "julkissektoriin KUPPAAMISEKSI". Siksi yritykset on kokoomukselle niin tärkeitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14610947Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623856Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393763Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003441Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,933262Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151237Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt154915Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889