Homma on näin että oon 14 vuotta ja tässä päätin tänään kertoa mun äidille siitä et seurustelen tytön kanssa ja itse olen siis myös tyttö. Äiti ei nyt siis ottanut asiaa aivan toivotulla tavalla ja aikoo puhua asiasta isäni kanssa vielä myöhemmin. Äiti nyt siis otti asian vähän sillee et oon viel iha muksu et kyl mä tuun viel järkiini mutta asia nyt on niin että "järkiini" en ole tulossa. Poittina oli että jos joku keksis jotai positiivista sanottavaa nii tulis tarpeen.
Tartteis vähä piristystä
Anonyymi
41<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Ei ole varmaa saako, mieshän ap on.
On ihan normaalia kuulua seksuaali- ja/tai sukupuolivähemmistöön. Itselläni läheisiä, jotka kuuluvat molempiin tai toiseen vähemmistöön. Kun oikein ajattelen, niin useat ihmiset lähelläni kuuluvat johonkin vähemmistöön - ovat esimerkiksi ruotsinkielisiä :)
Pride järjestetään syyskuussa... tule sinne.
kannattaisi hankkia tasapainoisempi lähipiiri.
Mr loukkaaja taas vedossa.
Olet kaikkein tasapainottomin itse. Mikä olet muita arvostelemaan?
Niinpä niin. Jos tai kun timitys ei keksi mitään hyvää ja asiallista sanottavaa, ei pidä kirjoittaa ollenkaan. Koska kirjoittaa vain ilkeyksiä kuten tässäkin aloituksessa, kaukana tasapainosta. Kuvittelee olevansa helvetin kova jätkä. Taitaa olla koulukiusaaja siirtynyt suomi24 palstalle.
haha. hyvä vitsi. meillä normaaleilla tasapainoisilla ihmisillä on varaa ;)
itsehhän tuota yrität "kiusata". älä viitsi, ei siitä mitään tule ;)
Sinkut palstalla sanoit ettet ole normaali. Koita nyt jo päättää oletko vai et.
Muistin virkistystä...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16455727/millainen-nainen
en normaali mies, mutta muuten normaali elämä ;)
"Kuvittelee olevansa helvetin kova jätkä."
Kyllä ja vielä tasapainoinenkin :)
Timitys kirjoittaa usein pelkkää vihapuhetta, jota tässäkin kohdistaa vähemmistöihin kuuluvien läheistä nimittelemällä "tasapainottomaksi" vain sen vuoksi että ystävät kuuluvat johonkin vähemmistöön, syrjintää ja vihapuhetta kohdistuen sukupuoleen, seksuaalisuuteen .. joskus paikkaa "huumorilla" vihapuhettaan kuten tässä
"meillä normaaleilla tasapainoisilla ihmisillä on varaa ;)" Ei puhuta asiasta ollenkaan, vaan mennään henkilökohtaisuuksiin, keskitytään loukkaamaan toisia.
Palstalla muutenkin kannattaisi pitää mielessä, että on paljon asioita, joista ei tarvitse tai pidäkään olla mitään mieltä. Kuten toisen ihmisen identiteetti, ihonväri, paino, pituus, kansalaisuus, uskonto, äidinkieli... Toisille ihmiselle on puhuttava (täällä kirjoitettava) kunnioittavasti, muuten aitoa keskustelua ei synny, vaan se loppuu lyhyeen vihapuhetta harjoittamalla, hyökkäämällä toisen henkilöä vastaan.
kynän vastaus ap.lle:
"Aloittaja, olet rohkea ja hienostunut tyttö. Vain sinä tunnet seksuaali-identiteettisi. Pidä siitä tiukasti kiinni. Hyvää kesää ja koko tulevaa elämää"
on hyvä esimerkki miten otetaan toinen ihminen, se jolle vastataan oikeasti huomioon. Eikä vain heitetä paskaa naamalle kuten timitys "ainakin saat pillua."
fakta ei ole kuvittelua.
ei tee mistään vihapuhetta, ettei joku ole kanssasi samaa mieltä.
Nimimerkiltä "kynä" osuva huomio ja kirjoitus.
"joskus paikkaa "huumorilla" vihapuhettaan kuten tässä
"meillä normaaleilla tasapainoisilla ihmisillä on varaa ;)" Ei puhuta asiasta ollenkaan, vaan mennään henkilökohtaisuuksiin, keskitytään loukkaamaan toisia. "
Tämä!
vihapuhe-nillityksellä yritetään vain saada itselle epämieluisat asiat hiljennettyä.
Keskityt enemmän henkilöön kuin itse asiaan. Sinulle on tärkeämpää vittuilu kuin auttaminen. Aloittaja ei ole tehnyt sinulle mitään ansaitakseen tylytyksen.
Asiaa, tismalleen näin. Tyyppi vittuilee toisille (etenkin naisille, lihaville, seksuaalivähemmistöille, niille jotka eivät ole samaa mieltä jne) minkä ennättää. Valittaa kun siitä hänelle asiallisesti huomautetaan ja taas hän vittuilee lisää ja menee lisää henkilöön.
Keskustelussa ei niin vaan ikinä pidä mennä henkilökohtaisuuksiin, vaan keskittyä todellakin itse asiaan. Kaikki henkilöön menevä negatiivinen/arvosteleva puhe on häirintää/riidan kylvämistä/vihapuhetta.
en ole edes aloittanut vittuilua kellekkään.
oma ongelmasi jos vedät herneen nenään. ei olisi mikään pakko.
Kyse oli sinun vastauksistasi, jotka ovat loukkaavia, menevät henkilöön.
eivät mene. jos menee niin sitten se on vain sun omaa nillitystä.
Kyllä vaan. Vittuilee muille ja väittää ettei vittuile. Siis valehteleekin päin naamaa, mutta kutsuu sitä nillitykseksi toisen taholta.
Henkilökohtaisuuksiin meneminen on toisten kiusaamista.
Todistit juuri oikeaksi sen mitä sinusta sanottiin.
"Henkilökohtaisuuksiin meneminen on toisten kiusaamista."
Ko. nimimerkin tapana on mennä henkilökohtaisuuksiin kun ei muuta enää keksi. Henkilökohtaisuuksiin menemällä hän yrittää voittaa keskustelun ja saada viimeisen sanan.
Kritiikkiä hän ei kestä yhtään, sellainen menee hänelle ihon alle välittömästi.
"Henkilökohtaisuuksiin menemällä hän yrittää voittaa keskustelun ja saada viimeisen sanan."
Tismalleen. Palsta on hänelle peli, ja muut kirjoittajat pelinappuloitaan.
Näin on.
Ei sinun enää tarvitse todistaa, sinä teit sen jo. 😉
😀😀😀 teillepäin on ilmeisesti vasta äskettäin levinnyt tuo fraasi kun niin innoissaan sitä käytät
Vähän väärä paikka ikävä kyllä hakea piristystä elämään. Jotkut ihmiset täällä ottaneet asiaksi olla töykeitä, epäinhimillisiä ja loukata kaikkia muita ihmisiä.
Mutta kuten tuossa edellä sanottiin, vähemmistöön kuuluminen on normaalia. Ei yhtään sen kummempaa kuin enemmistöön kuuluminen. Pidä pintasi, ole rohkea.
mikä ihme siinä vakituisessa seksielämässä nyt ei piristä?
"vähemmistöön kuuluminen on normaalia. Ei yhtään sen kummempaa kuin enemmistöön kuuluminen. "
Näin nimenomaan.
Usein vanhemmat eivät ota vakavasti ja haraavat hanttiin näissä asioissa... arvaa miksi? Siksi, että heitä pelottaa. Heidän pitäisi kohdata asia, jota eivät halua tai osaa kohdata. Lisäksi he miettivät mitä ihmettä sanoisivat omille vanhemmilleen ja muille sukulaisille.
Tuo on ehdottomasti hyvä, että kerroit äidillesi. Äideissä on toivo. Isät ovat usein hankalampia, ei tietenkään aina. Eikä välttämättä tyttäriensä kanssa. Se on helpompi kestää kuin pojan homous. Siis yleensä.
Monet eivät kerro erilaisesta sukupuolisesta suuntautumisestaan vanhemmilleen koskaan, tai tekevät sen vasta aikuisena. Ihan hyvä sekin.
Hyvä pointti. Jos vanhempien on vaikea hyväksyä lapsensa sukupuoli-identiteettiä, se kertoo vanhemman omista vaikeuksista identiteettinsä kanssa. Lisäksi erilaisuus herättää pelon tunteita.
Aloittaja, olet rohkea ja hienostunut tyttö. Vain sinä tunnet seksuaali-identiteettisi. Pidä siitä tiukasti kiinni. Hyvää kesää ja koko tulevaa elämää. 🌹
Tismalleen samaa mieltä!
En hauku, en arvostele kunhan ihmettelen, itse kun on mies pidän luonollisena että olen naisen kanssa. Ei ole yhtäkään nais tai miesparia tuttapiirissä tai läheisissä.
Koska pidät miehenä "luonnollisena" olla naisen kanssa, niin se näyttäytyy varsin usein niin, ettei sitten ole perillä toisten luonnollisista parisuhteista saman sukupuolen kanssa. Homous on ihan yhtä luonnollista, vaan ei yhtä yleistä kuin heterous.
Itse olen jo lapsena ollut tietoinen ihmisten erilaisesta seksuaalisesta suuntautumisesta, vaikka vanhempani yrittivät olla siitä hiljaa. Ennenvanhaan ei ollut tapana puhua seksuaalisesta suuntautumisesta, sukupuolesta, no ei oikein mistään. Hys hys. Olen hetero, mutta tunnen kaikenlaisia muitakin ihmisiä. Lisäksi havannoin. Esim. naapuriyrityksessä on vanhempi mies, jolla on korkosaappaat, korvikset sun muuta. Rohkea hemmo. Rohkea työnantaja.
Jokaisella on oma luonnollinen, niin se vaan on.
Mä oon ymmärtänyt ton asian ja tuen sinua siinäkin!!!! ja en ajattele mitenkään negatiivista sinusta!!!!!! enkä ole ahdasmielinen!!!!!! mutta tämä ei ole se este meidän välillä!!!!!!! joten toivon että kirjoitat vain niitä asioita jotka ovat oikeasti esteenä siihen että et voi jutella irl!!!!!!!! ja niin kuin sanoin jatkossa luen täällä vaan ne otsikot ja en halua lukea mitään kommenttia enkä edes kommenttia itse kirjoita koska haluan että saan IRL jutella sun kanssa!!!
Vanhemmat joko tottuu kyllä ajan kanssa ja jos eivät totu, niin elät silti oman elämäsi niin kuin se sinulle oikealta tuntuu. Seksuaalisuus, identiteetti on jokaisen henkilökohtainen asia, muilta ei tarvitse lupaa olla itsensä. :)