Hullu idea - valtiolta rahaa rakennusten purkamiseen (?) (!)

Anonyymi

Onpa hullu idea, että valtio alkaisi antaa rahaa kunnille rakennusten purkamiseen. Rahalla on kyllä muutakin käyttöä ja parempia kohteita.

Ensin kunnat jättävät rakennusten kunnossapidon sikseen, annetaan rakennukset niin sanotusti homehtua, sitten voidaan pitää vielä homerakennuksena vaikka ei olisikaan ja ruvetaan rakentamaan uutta, niin kuin Kemijärvellä koulukampus. Kyllä kaupungin pitää selvitä noista hyljätyistä rakennuksista yksinään, ei siihen tarvita valtiota. Kukin makaa niin kuin petaa.

Kemijärvellä on outo tuo Särkeän koulun hylkääminen homeisena rakennuksena ja sitten ehdotetaan sitä yritystaloksi, remontin jälkeen. Eikö huomattu, että rakennuksesta tulee kuluja purkukiellon takia? Eikö olisi ollut järkevää korjata rakennus kouluksi? MIkä vielä, rakennuksen vieressä liikuntahalli, jäähalli pienen kävelymatkan päässä, samalla tontilla asuntola! Näillä ei ollut mitään merkitystä! Nyt itketään valtiota apuun!

Äly hoi, älä jätä!

5

336

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      koska kemijärvellä on tehty järkeviä ratkaisuja?

    • Anonyymi

      Valtio tukee nykyään kuntien tyhjien vuokrakerrostalojen purkukuluja 90%.
      Muualla Suomessa on tuota etua hyödynnetty ihan täysillä.
      Hyvä että Kemijärven kunnanjohtaja kirjoitteli asiasta lehdissä, mutta paljasti samalla tietämättömyyttään asiasta. Poliitikkomme Kemijärvellä eivät anna laittaa turhia rakennuksia edes kylmilleen (ainut merkittävä kulu on lämmitys), kun se sellutehdas tulee ja Kemijärven kaukolämpö menettäisi lämmitysasiakaitaan. ( ei pääsisi maksamaa puolen miljoonan yhteisöveroa tuloksestaan, kuten viime kaudella)
      Satojen tuhansien turha kulu siis, jota biosellu.unelma ylläpitää poliitikkojen päässä,,kun ei älytä edes kylmilleen laittaa. Voi.....

    • Anonyymi

      Olisi saatu Puistolasta vuosittain Attendolta kiinteistöveroja mutta tämä pölövästien ja Hessun porukka osti sen kaupungille takas.
      Nyt sen purkukustannukset kaupungille liki puoli miljoonaa.
      On meillä päättäjien porukka jotka eivät talouden ylläpidosta ymmärrä tuon taivaallista!

      • Anonyymi

        Kulkeekohan äänet ja äly käsi kädessä ?


    • Anonyymi

      o nii hölömöö ja tyhymää tähä menoh tääläh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1020
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      811
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe