Noustuaan 20 vuotta sitten Venäjän johtoon Vladimir Putin on toistanut lukuisissa yhteyksissä ajatusta vallan vertikaalista – kaikki hierarkiatasot läpäisevästä hallintokoneistosta, jonka huipulla ylintä valtaa käyttää presidentti. Järjestystä korostava malli on Kremlin narratiivissa mielellään esitetty vastakohtana maassa 1990-luvulla vallinneelle vastuuttomuudelle ja sekasorrolle.
Tutkija Gleb Pavlovskin mukaan käsite luotiin alun perin pönkittämään mielikuvaa Putinista päättäväisenä toiminnan miehenä, joka on aina askelen muita edellä. Malli ei ole hänen mukaansa missään vaiheessa toiminut niin sulavasti kuin on väitetty, ja koronaviruspandemia on nyt paljastamassa sen heikkoudet aiempaa selvemmin.
Kun maa kamppailee poikkeuksellisen vakavan terveys- ja talouskriisin kourissa Putinin ylistetty ”vallan vertikaali” on osoittautunut jokseenkin voimattomaksi tai jopa loistanut poissaolollaan. Presidentti itse on näyttäytynyt julkisuudessa vain niukasti, silloinkin kyllästyneeltä ja etäiseltä vaikuttaen. Tutkija Aleksandr Kynev sanoo Putinin olleen viimeaikaisissa tv-esiintymisissään “kuin vanha ja sairas susi".
Putinin vallan koneisto onkin illuusio
22
89
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjä on hoitanut pandemiansa hyvin toimipa vallan vertikaali hyvin tai huonosti. Outoja tutkijoita kun tekevät johtopäätöksiä henkilön ulkonäöstä eikä tekemisistä. Putin on pystynyt päättämään asioista koko pandemian ajan sekä pandemian hoidosta ja muista esille tulleista asioista ihan normaalisti huolimatta joidenkin näkemän sairaan suden ulkomuodostaan huolimatta. Ehkä tutkijoita tyydyttäisi Stalinin vallankäyttötapa mutta tuskin venäläiset siitä tykkäisi.
- Anonyymi
Putin työnsi vastuun pandemiasta paikallishallinnoille ja lähti itse lomailemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putin työnsi vastuun pandemiasta paikallishallinnoille ja lähti itse lomailemaan.
Presidentti voi jakaa vastuuta ja on viisasta jakaa se paikallisille ammattilaisille
- Anonyymi
Jeltsinäkin pönkittivät samat pääomapiirit. Ryöstökapitalismiin siirryttiin suoraan, mitä sitää turhaan alkaa kokeilla demokratiaa. Kansallismielistä uhoa pönkitetään television ja lehdistön avulla. Nuorempaa väkeä yritetään hallita internettiä säätelemällä Kiinan tyyliin. Jossain vaiheessa kansa pinna katkeaa, mutta Putinilla on huipputehokoas urkintaorganisaatio käytössään. Aina voi kieltää mielenosoitukset ja vangita oppositiojohtajat.
- Anonyymi
Oppositio yrittää kerätä sympatioita luvattomilla mielenosoituksillaan ja valittaa kun heitä pidätetään. Suomessa amerikkalaiset hoitaa suomalaisten yksityishenkilöiden tiedustelun kuten tässä taannoin nähtiin.
- Anonyymi
Putin oli korona piilossa maakuopassa avaruuspuvussa.
- Anonyymi
Ei Putinin tarvitse mennä maakuoppaan piiloon niinkuin ei sinun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Putinin tarvitse mennä maakuoppaan piiloon niinkuin ei sinun.
Putin on vain pelkurimainen pienen pieni ukkeli.
- Anonyymi
Putin osti Björn Borg alushousut.
Sepalus molemmilla puolilla.- Anonyymi
Putin ottaa ja antaa.
Tyhmähän se kyllä on. - Anonyymi
Kylläpä sitä Putinia puetaan taas kaikenlaisilla mielikuvitusasuilla.
- Anonyymi
"Putin on pystynyt päättämään koko ajan pandemian hoidosta"
Kova jäbä. Osa lääkäreistä otti Ritolat ilmateitse mutta Putin se vaan hoiti Koronaa
hermeettisessä luolassa.
Vai onko jonkun hoitsun nimi Korona?- Anonyymi
Näyttävä oli paraati taas. Ilman maskia oli Putin sitä seuraamassa aitiopaikalta.
- Anonyymi
Putin on kova ja menestynyt poliitikko. Vertautuu muihin menestyneimpiin mafiajohtajiin.
- Anonyymi
Toimimattomien sirkus aseiden esittely on taka-alalla kuten veteraanien kunnioittaminen.
Voiton päivästä on tullut Putten kekkuilupäivä. Päivä jolloin pieni hentoinen mies? saa kukkoilla kuin 2 metrinen. Plastiikkakirurgit ovat loihtineet muikean hymyn Putten kuminaamariin.
Kansa heiluttelee erilaisia käsimerkkejä sekä pidättää nauruaan.
Toimii rysäpöksylässä kuin tivoli ja sirkus länsimaissa 20-luvulla.- Anonyymi
Ihan hyvin aseet toimi näytöksissä ja Putin kokoaan suurempi henkisesti verrattuna Suomen NATO@Hildusiin ja niiden sirkusteluun.
- Anonyymi
Ampuivatko veteraaneja vai mitä kun kerran aseet toimivat... vai karkasiko armata käsistä kun ratti irtosi?
- Anonyymi
Venäjän paraatilla oli huimat katsojaluvut maailmanlaajuisesti.Oliko peräti 3,5 miljardia katsojaa?
- Anonyymi
Höpinää Moskovasta.
Ei sieltä mitään uskottavaa ole tullut eikä tule. - Anonyymi
Kyllähän tuollainen perinteinen paraati kiinnostaa kun niitä ei nykyään enää näy missään ainakaan suurvalloissa. Paraati eteni sotilaallisessa järjestyksessä ilman mitään kommelluksia historiallisessa ympäristössä ja lopussa oli seppeleen lasku maailmasodan uhrien ikuisen tulen muistopaikalle.
- Anonyymi
Nykyinen Venäjän presidentti oli Dresdenissä aiemmin tiedettyä merkittävämmissä tehtävissä.
Kun Vladimir Putin saapui vuonna 1985 nuorena tiedustelu-upseerina komennukselle Itä-Saksaan, kommunistivaltio eli jo vararikon partaalla.
– Maa pysytteli hengissä Länsi-Saksasta saamallaan miljardiluokan D-markkalainalla, ja virallista politiikkaa vastustavat äänenpainot olivat lisääntymässä. Kautta itäblokin kasvoi protestimieliala suunnitelmatalouden aiheuttaman kurjuuden ja puutteiden sekä järjestysviranomaisten väkivallan keskellä, Venäjää syvällisesti tunteva brittitoimittaja Catherine Belton sanoo Politicossa.
Putinin Dresdenin-vuosista on hänen mukaansa tiedetty kovin vähän. Itä-Saksan romahtaessa KGB tuhosi maassa olleet arkistonsa perusteellisesti, ja Putinin toimintaa koskevia kansioita on peukaloitu.
Kun Putin myöhemmin nousi Venäjän presidentiksi, Itä-Saksan tiedustelupalvelun Stasin legendaarinen ex-johtaja Markus Wolf ja useat muut kiiruhtivat korostamaan Putinin roolin Dresdenissä olleen täysin merkityksetön.
Venäjän television mukaan Putin ei ollut koskaan tehnyt Saksassa ”mitään laitonta”.
– Keskustelut Stasin ja KGB:n aikalaiskollegojen kanssa kuitenkin romuttavat virallisesti hyväksytyt väitteet, joiden mukaan Putin olisi toiminut vain marginaalisessa roolissa. Näiden kertomusten perusteella vaikuttaa siltä, että Putinin vuodet Dresdenissä ovat saattaneet olla korvaamattoman arvokasta harjoitusta hänen nykyiseen työhönsä kaaoksen kylvämiseksi länteen, Belton toteaa.- Anonyymi
Olisi ja olisi ja lehmät lentää
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6748161Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672392Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342380- 1471924
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi301515Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201307Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511263Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.821059Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65870Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7840