Kokemuksia Pihlajalinnan mristä?

Anonyymi

Millaisia kokemuksia teillä on Pihlajalinnan mristä? Saako ihan kelvollisia kuvia (koko kohdealue riittävän tiheään kuvattuna, monipuoliset signaalit, hyvän erotustarkkuuden kuvat)? Radiologin lausunnolla ei niinkään väliä, jos saisi hyvät kuvat. Kuopion pisteen halvat hinnat houkuttelisivat, mutta yleensä halpiskuvien takana piilee huono laatu.

5

1249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata mennä, menee vain rahat ja lääkärin lähete hukkaan! Halvalla ei vain saa hyvää. Minäkin sorruin halpaan hintaan, mutta se oli huonoin magneettikuva missä olen ikinä käynyt.

      Pihlajalinnassa ei radiologia paikalla, kuvia otetaan miten sattuu, eikä konetta osata käyttää. Kuvausta ei osata räätälöidä lainkaan vaikka lähetteessä jotain pyydettäisiin, vaan noudatetaan orjallisesti kuvauskohteen kuvausprotokollaa riippumatta siitä, mitä sieltä oikeasti etsitään. Lopputulos todella suttuista, jotenkin epätarkkoja ja otettu liian harvaan. Yksi sarja voi koostua vain 7 kuvasta! Jos haluat nähdä jotain senttien kokoista, niin ok, mutta ei riitä pienempiin yksityiskohtiin.

      Tämä on sikäli outoa, että jotkut ovat kehuneet Pihlajalinnan aiempia kuvia ihan hyviksi. Voi olla että kesäalen idea on tehdä huonolaatuisia halpiskuvia, mutta pitäisi lääkärikeskuksen itsekin tajuta, miten huonoa mainosta se on.

    • Anonyymi

      Olen testannut Kuopion Pihlajalinnan magneettikuvausta kahdesti. Toinen onnistui oikein hyvin mutta toinen sitäkin huonommin. Riippuu varmaan kuka on paikalla, mitä kuvataan ja miten yksityiskohtainen lähete on annettu. Sen onnistuneen kuvauksen perusteella tiedän, että koneella saa haluttaessa ihan tarkkaa jälkeä eli kyse on enemmän siitä, miten konetta käytetään. Jos onnistuu, kysy aikaa varatessa, milloin paikalla olisi kokenut radiologi.

    • Anonyymi

      Suomen sairaanhoidossa olisi paljon parantamista mutta kun rahaa säästetään se on monesti väärässä paikassa säästämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5573
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      307
      5400
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      85
      4629
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      3
      2115
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      49
      1905
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1865
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1852
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1810
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      83
      1752
    Aihe