Jos on suullisesti sopinut määräaikaisesta työstä, joka alkaa kuukauden päästä niin miten se velvoittaa?
Ajattelin hakea tuohon toiseen työhön ja jos saan sen, ni soitan vaa edelliselle et "Joo sain muita töitä"?
En ymmärrä työkkärisivujen kapulakielestä, kysyn mieluummin täältä ihmisiltä :D
Suullinen sopimus
4
106
Vastaukset
- Anonyymi
Suullinenkin työsopimus on periaatteessa oikea sopimus. Toisaalta kun on vain puhetta ilmassa niin voi olla vaikea näyttää todeksi sopimuksen sisältöä ja olemassaoloa. Ei ole allekirjoituksia paperissa, TE-toimisto on täysin ulkopuolinen taho työsopimuksen teossa. Työsopimus on puhtaasti vain sinun ja työnantajasi välinen diili. Jos saat paremman vakiduunin niin menet sinne tietysti. Soitat ja sovit määräaikaisen suullisen työsopimuksen työnantajasi kanssa että et voikaan aloittaa määräaikaista työtä. Tilanteet ovat osaltasi uudet ja täysin muuttuneet. Tiesi johtaa muualle, Kerrot miten asiat ovat. Ei tarvitse kuitenkaan kertoa mihin menet töihin. Fiksusti ja korretisti täytyy puhua. Silloin jää parempi mieli. Tietääkö TE-toimisto että olet tehnyt suullisen määräaikaisen työsopimuksen. Eli oletko työtön ja saat jonkinlaista päivärahaa juuri nyt.
- Anonyymi
Tää toinenki on määräaikanen. Olen karenssissa btw. :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tää toinenki on määräaikanen. Olen karenssissa btw. :D
miten noin on päässyt käymään? Ota ihmeessä pelitilanne nyt haltuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
miten noin on päässyt käymään? Ota ihmeessä pelitilanne nyt haltuun.
Ei ole mitään merkitystä. Onhan niillä aina joku varalla. Itselle tehty niin monta oharia, että en hittojakaan välitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453333Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251502
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413