Blu-ray - videoista väännetty 4K - videoita, toimiiko?

Anonyymi

YouTubessa alkaa olla paljon Blu-ray levyillä julkaistuja esim. konserttitaltiointeja joista on tehty 4K - videoita. Oma pöytäkoneeni pystyy pyörittämään 4K - videoita mutta näyttö ei ja olen pähkäillyt uuden näytön ostoa (27-28 tuumaa). Millä konsteilla noita muunnoksia on tehty ja onko niissä kuvanlaatu parantunut? Onko olemassa ohjelmia jolla niitä pystyisi kotioloissa tekemään vai onko kysymyksessä huippuluokan ammattiveljet varustettuna kunnon studiolaitteilla? Vai onko kyseessä puhdas kusetus? Toiset tuntuu tykkäävän ja kehuvat videoitten laatua ja toiset taas ei. Mitä mieltä?

2

979

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei mikään estä katsomasta niitä vaikkapa 1080p setupilla ja nauttimaan sydämensä kyllyydestä. Miksi pitäisi hankkia ennen aikojaan uusi setti kun vanhalla pärjää vielä ihan hyvin?

      Toki jos itse haluat ja pinkka on kunnossa niin...

    • Anonyymi

      Jos alkuperäisessä on joku määrä pikseleitä, niin kuvan laatu ei parane alkuperäisiä pikseleitä useammaksi pilkkomalla. Palapelikään ei näytä paremmalta leikkelemällä palat ja kokoamalla peli sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      308
      2421
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      26
      1497
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1442
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      148
      928
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      45
      899
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      252
      804
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      747
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      590
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      521
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      498
    Aihe