Hei, olen 16-vuotias tyttö, erosin ex poikaystäväni kanssa noin 2.5kk sitten. Tuo tuli mulle aika isona iskuna. Meidän suhde oli aina täydellinen kunnes hän minut jätti. No ystäväni tietää kuinka paljon kärsin meidän erosta, parhaatkaverit lohdutti mutta tässä hetki sitten sain tiedon että se ketä pidin ”parhaanakaverina” on säätämässä tällä hetkellä exäni kanssa ketä yhä rakastan. Hän oli rakkaus ensisilmäyksellä, eka jätkä joka menee syvälle sydämmeen. Tuokin tuli minulle isona iskuna kun sain tietäää että exäni ja paraskaveri säätää.. ja he olivat lisänneet minut kyseiseen snäppi privams jotta näkisin heidän yhteiset hauskanpidot ja kuvat.. kamalaa.. ja tuskaa.. mitä mieltä ootte tästä asiasta?
Missä menee raja? Paraskaveri otti exän ketä rakastat
8
251
Vastaukset
- Anonyymi
Te erositte. Edes ajatus että sulla ois mitään sanomista kenen kanssa sun exä säätää on ihan tosi omistava ja toksinen.
Sulla on oikeus tunteisiisi, mutta kumpikaan heistä ei tehnyt yhtään mitään väärää. Päinvastoin - on ihan sairaan esineellistävää olla säätämättä jonkun kanssa koska se on jonkun exä. Exäsi on ihminen, ei vaan sun jatkeesi - mutta jos odotat että kaverisi jättäisi exäsi rauhaan koska teillä on historiaa, käyttäydyt kuin exäsi olisi omaisuuttasi tai esine.
Sure mitä sun täytyy, se on oikein ja kohtuullista. Mutta "mua sattuu" ei ole lainkaan sama asia kuin "joku teki väärin mua kohtaan". - Anonyymi
Hei..luin kommenttisi..mp siittä, että kyllä teillä e h k ä voipi olla mahdollisuus siis jos kaveruus vielä jatkuu ja jaksua kertyy sun kiinostuksen kohteeseen ja ja jos ei nappaa niin uutta matoa koukkuun, jos ymmärrät. Pidä itsestäai hyvää huolta ja ole sellainen oma itsesi.
- Anonyymi
Minusta tuo ”kavereiden eksiin ei kosketa” sääntö kulkee siinä miten hyviä ystäviä ollaan. En sanoisi tai odottaisi etteivätkö jotkut hyvän päivän tuttuni tai kaverini saisivat säätää tai olla eksäni kanssa. Mutta jos joku ystävistäni tekisi noin, niin se kertoo ehkä siitä millainen hän on ystävänä... kumminkin parhaat ystävät on ne jotka pysyy läpi elämän, kavereita tulee ja menee.
- Anonyymi
Ei ollut ystävältäni reilua sinua kohtaan, jos vielä osoittivat vahingoniloa sinua kohtaan kuvilla?
- Anonyymi
Olen pahoillani, mitä sulle on sattunut. Itse olen kannattanut sitä, että kaverin nykyisiin tai entisiin ei kosketa. Nuorena kyllä yx mun hyvä kaveri yritti aina mun poikakaveria tai entistä. Se vähän loukkasi silloin.
Pidä oma pääsi ja omat arvosi. Älä ikinä alennu mihinkään mitä et halua tai mikä ei tee sinulle hyvää. Äläkä turhaan yritä miellyttää muita tai mielistellä. Pidä itsestäsi huolta. Pidä itseäsi arvokkaana. Se palkitsee pitkällä ajalla. Sulla on elämä edessä, valitse ne hyvät asiat itsellesi, jotka ovat sinulle hyväksi ja oikeita. Elämässä tulee pettymyksiä, niistä on tarkoitus selvitä., ei jäädä niihin makaamaan.
Kaikkea hyvää sinulle.
T. Yx mummu - Anonyymi
Tiedätkö mikä on vittumaisinta? Paras kaverisi varmaan rakastui exääsi sen osittain sen takia kun sinä esivalitsit hänet hyväksi partneriksi.
Kattoppa wikistä Mate-choice copying.
Mutta olet vasta 16 omakin sisko sai fudut poikaystävältään tuossa iässä mutta enpä usko että vanhempana yhtään katuu että näin kävi. Vaikkei se yhtään lohduta, ei auta, ei nyt, niin omaksu yksi tosiasia mieleesi, äläkä ikinä unohda.
Ihminen on ihmiselle susi.
Ymmärtänet sen paremmin varttuneemmalla iällä, ainakin laajemmin, mutta totta se on pitänyt jo iät ja ajat, muistaakseni rapiat 2000 vuotta.
Saman voi toki sanoa niinkin, että ihminen ajattelee vain itseään, oma napa on lähinnä jne., mutta paikkansa se pitää. Jokainen hakee keskimäärin omaa etuaan, onneaan.
Et voi unohtaa, mutta jätä taaksesi. Niin exäsi kuin paras kaverisi. Molemmat ovat jatkossa statuksella ex, koska eivät olleet sinulle hyviä ystäviä. Voit hyvin tehdä niin, vaikka kipeäähän se tekee. Mutta ansaitsetko itsellesi tuollaisia ihmisiä? Tuskinpa, ansaitset parempaa.
Surua et voi pyyhkiä pois, et myöskään menetystä, mutta pohjimmiltaan se on kuin savu taivaalla, ajan kanssa se katoaa, jonnekin. Ei tarvitse hengittää sitä, anna sen olla ja mene mieluummin poispäin siitä, anna sen olla ja haihtua omia aikojaan, koska sen hengittäminen ei ole sinulle terveellistä.Onhan toi vähän oudosti heiltä tehty.
Elleivät sitten houkuttele sua jotenkin mukaan kolmanneksi.
Jos se ei tunnu kivanta sulje heidät pois sosiaalisesta mediastasi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610144Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956454Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096180SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614511Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13828Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883404Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963371Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643176Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73108Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103072