Missä menee raja? Paraskaveri otti exän ketä rakastat

Hei, olen 16-vuotias tyttö, erosin ex poikaystäväni kanssa noin 2.5kk sitten. Tuo tuli mulle aika isona iskuna. Meidän suhde oli aina täydellinen kunnes hän minut jätti. No ystäväni tietää kuinka paljon kärsin meidän erosta, parhaatkaverit lohdutti mutta tässä hetki sitten sain tiedon että se ketä pidin ”parhaanakaverina” on säätämässä tällä hetkellä exäni kanssa ketä yhä rakastan. Hän oli rakkaus ensisilmäyksellä, eka jätkä joka menee syvälle sydämmeen. Tuokin tuli minulle isona iskuna kun sain tietäää että exäni ja paraskaveri säätää.. ja he olivat lisänneet minut kyseiseen snäppi privams jotta näkisin heidän yhteiset hauskanpidot ja kuvat.. kamalaa.. ja tuskaa.. mitä mieltä ootte tästä asiasta?

8

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Te erositte. Edes ajatus että sulla ois mitään sanomista kenen kanssa sun exä säätää on ihan tosi omistava ja toksinen.

      Sulla on oikeus tunteisiisi, mutta kumpikaan heistä ei tehnyt yhtään mitään väärää. Päinvastoin - on ihan sairaan esineellistävää olla säätämättä jonkun kanssa koska se on jonkun exä. Exäsi on ihminen, ei vaan sun jatkeesi - mutta jos odotat että kaverisi jättäisi exäsi rauhaan koska teillä on historiaa, käyttäydyt kuin exäsi olisi omaisuuttasi tai esine.

      Sure mitä sun täytyy, se on oikein ja kohtuullista. Mutta "mua sattuu" ei ole lainkaan sama asia kuin "joku teki väärin mua kohtaan".

    • Anonyymi

      Hei..luin kommenttisi..mp siittä, että kyllä teillä e h k ä voipi olla mahdollisuus siis jos kaveruus vielä jatkuu ja jaksua kertyy sun kiinostuksen kohteeseen ja ja jos ei nappaa niin uutta matoa koukkuun, jos ymmärrät. Pidä itsestäai hyvää huolta ja ole sellainen oma itsesi.

    • Anonyymi

      Minusta tuo ”kavereiden eksiin ei kosketa” sääntö kulkee siinä miten hyviä ystäviä ollaan. En sanoisi tai odottaisi etteivätkö jotkut hyvän päivän tuttuni tai kaverini saisivat säätää tai olla eksäni kanssa. Mutta jos joku ystävistäni tekisi noin, niin se kertoo ehkä siitä millainen hän on ystävänä... kumminkin parhaat ystävät on ne jotka pysyy läpi elämän, kavereita tulee ja menee.

    • Anonyymi

      Ei ollut ystävältäni reilua sinua kohtaan, jos vielä osoittivat vahingoniloa sinua kohtaan kuvilla?

    • Anonyymi

      Olen pahoillani, mitä sulle on sattunut. Itse olen kannattanut sitä, että kaverin nykyisiin tai entisiin ei kosketa. Nuorena kyllä yx mun hyvä kaveri yritti aina mun poikakaveria tai entistä. Se vähän loukkasi silloin.
      Pidä oma pääsi ja omat arvosi. Älä ikinä alennu mihinkään mitä et halua tai mikä ei tee sinulle hyvää. Äläkä turhaan yritä miellyttää muita tai mielistellä. Pidä itsestäsi huolta. Pidä itseäsi arvokkaana. Se palkitsee pitkällä ajalla. Sulla on elämä edessä, valitse ne hyvät asiat itsellesi, jotka ovat sinulle hyväksi ja oikeita. Elämässä tulee pettymyksiä, niistä on tarkoitus selvitä., ei jäädä niihin makaamaan.
      Kaikkea hyvää sinulle.
      T. Yx mummu

    • Anonyymi

      Tiedätkö mikä on vittumaisinta? Paras kaverisi varmaan rakastui exääsi sen osittain sen takia kun sinä esivalitsit hänet hyväksi partneriksi.

      Kattoppa wikistä Mate-choice copying.

      Mutta olet vasta 16 omakin sisko sai fudut poikaystävältään tuossa iässä mutta enpä usko että vanhempana yhtään katuu että näin kävi.

    • Vaikkei se yhtään lohduta, ei auta, ei nyt, niin omaksu yksi tosiasia mieleesi, äläkä ikinä unohda.

      Ihminen on ihmiselle susi.

      Ymmärtänet sen paremmin varttuneemmalla iällä, ainakin laajemmin, mutta totta se on pitänyt jo iät ja ajat, muistaakseni rapiat 2000 vuotta.

      Saman voi toki sanoa niinkin, että ihminen ajattelee vain itseään, oma napa on lähinnä jne., mutta paikkansa se pitää. Jokainen hakee keskimäärin omaa etuaan, onneaan.

      Et voi unohtaa, mutta jätä taaksesi. Niin exäsi kuin paras kaverisi. Molemmat ovat jatkossa statuksella ex, koska eivät olleet sinulle hyviä ystäviä. Voit hyvin tehdä niin, vaikka kipeäähän se tekee. Mutta ansaitsetko itsellesi tuollaisia ihmisiä? Tuskinpa, ansaitset parempaa.

      Surua et voi pyyhkiä pois, et myöskään menetystä, mutta pohjimmiltaan se on kuin savu taivaalla, ajan kanssa se katoaa, jonnekin. Ei tarvitse hengittää sitä, anna sen olla ja mene mieluummin poispäin siitä, anna sen olla ja haihtua omia aikojaan, koska sen hengittäminen ei ole sinulle terveellistä.

    • Onhan toi vähän oudosti heiltä tehty.
      Elleivät sitten houkuttele sua jotenkin mukaan kolmanneksi.
      Jos se ei tunnu kivanta sulje heidät pois sosiaalisesta mediastasi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10144
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6454
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6180
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4511
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3828
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3404
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3371
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3176
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3108
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3072
    Aihe