Mitäs sanotte asiantuntijat;), olisko seuraavanlainen paketti hyvä karaoke-käyttöön ihan koti/harrastuskäytössä: RJTeck 4200, Crate PA6fx -vahvistin kaksi Crate-kaiutinta? Tämä vahvistin ja kaiuttimet ovat samassa paketissa.
PA-laitteet
Petu
73994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eiköhän tolla setillä kotona pärjää. En tunne kyseisiä kaiuttimia / mikserivahvistinta. Mutta speksien mukaan ihan ok.
Tosin mikserivahvistin on Monovehje joten stereona ei musiikkia saa ulos, kotioloissa sillä ei välttämättä ole niin väliä. Jos et ole vielä hankkinut laitteita, suosittelen hankkimaan stereo mikserin/vahvistimen.
Soitin on OK, varmaankin tämän hetken paras laite hinta-laatusuhteeltaan.
Mä oon ihan pihalla, eli mitä tarkoittaa mono tai stereo eli mitä eroa niissä on? Tarkoitan siis käytännössä ja käytössä. kiitos kärsivällisyydestä;)
Nykypäivänä oikeastaa poikkeuksetta kaikki musiikki miksataan stereokuvaan. Niin tavalliset cd-levyt kuin karaoke kappaleetkin. On varmaan helpompi tajuista lähteä liikkeelle suoraan stereokuvasta ja kertoa sen jälkeen mono kuva =)
Ihmisen korva aistii äänen ja aivot käsittelevät sen. Korva aivot yhdistelmä toimii todella huippunopeuksilla. Näin ihminen aistii myös äänen suunnan. Jos äänilähde on vaikki suoraan vasemmalla puolellasi niin ääni tavoittaa ensin vasemman korvasi ja pienen hetken kuluttua oikean. Äänen nopeushan on ilmassa n.344m/s (vedessä 1490 m/s ja ihmisen kudoksissa 1540 m/s) johon vaikuttaa myös ilman lämpötila. perus mittaukset tehdään muistaakseni 20C lämpötilassa. Kuvitellaan että korvien välinen matka on 20cm.
1/344/5~0.0004 eli ääni kulkee 20cm noin 0.0004 sekunnissa. Aivot huomaavat tämän marginaalisen eron ja antaa ymmärtää mistä ääni tulee. Tätä tekniikkaa käytetään myös levyillä. Kuvitellaan levyä miksatessa bändi lavalle ja tehdään viiveitä sen mukaan. Laulaja seisoo kekellä lavaa joten se jätetäänkin usein keskelle miksausta. jos kuvitteellinen kitaristi seisoo instrumentteineen lavan oikealla laidalla niin laitetaan kitaralle stereomiksauksen vasemmalle raidalle lyhyt viive. kosketin soittaja saattaa sitten ollakin vasemmassa reunassa. Nyt tämän instrumentin oikeaan laitaan lisätään lyhyt viive. basso soittimet jätetään usein myös keskelle kuten laulu. Muu rumpusetti paitsi tämä basari voidaan myös upottaa tulevaan levyyn stereona. itse en kovin leveäksi sitä päästäisi.
Toinen paljon yksinkertaisempi tapa levittää stereokuvaa on vain panoroida erisoittimia eripuolille kanavia (panorointi voidaan melkein suoraan yhdistää balanssiin). eli sama juttu mutta ei käytetä viivettä ollenkaan, vaan vaimennetaan hiukan toisen kanavan äänentasoa. parhaaseen tulokseen pääsee kun käyttää näitä molempia yhtäaikaa johon alkaakin sitten tarvitsemaan ammatti taitoa ja varsinkin korvaa HIUKAN enemmän.
lyhyesti sanottuna Stereoääni luo kahden kaiuttimen voimin luonnollisemma äänikuvan.
kaksi kaiutinta toistaa siis samoja instrumentteja eri äänen voimakkuuksilla ja ehkä hieman eri viiveillä. monoääni taas toistaa kaikista kaiuttimista täysin samaa ääntä, on kaappeja sitten yksi tai sata. vasen ja oikea kanava siis ovat identtiset.
äänessä on oikeastaan kolme elementtiä syvyys, leveys ja korkeus
äskeinen oli kertomus leveydestä. syvyys tarkoittaa oikeastaan aikapitkälle samaa kuin tuo leveys, mutta sillä erolla että tässä kamppailevat keskenään eri soittimet. eli onko instrumentti lähellä kuulijaa vai kaukana.
tätä voidaan muokata instrumentin voluumella ja erilaisilla kaiuilla. mitä hiljenpaa aani kuuluu niin sitä kauempana ääni lähde on. mitä enemmän kaikua sitä kauempana lähde on. lähinnä syvyys kannattaisi toteutetaan erilaisilla kaiuilla. näin kaikki elementit/instrumentit pysyvät tarvittavan hyvin kuuluvilla.
korkeus taas kuvastaa kuinka eri instrumentit toimivat yhteen. no esim laulu ja sähkökitara. molemmat soivat suurinpiirtein samoilla taajuuksilla. näin siis molemmat tuppaavat jäämään toistensa varjoon ja kumpikaan ei kuulu selvästi. "taajuuskorjataan" näitä kahta elementtiä niin että ne soivat hieman "eri taajuuksilla". näin molemmat erottuvat selkeästi toisistaan. myös stereokuva auttaa tahän ongelmaan himan.
Nyt sitten sinun tapaukseesi. jos sinulla on kaksi erillista mono linjaa ja äänilähde on stereo voit käyttää näitä molempia monolinjoja stereotoistoon. käännät toisesta linjasta panoroinnin (pan tai bal) täysin oikealle ja toisesta täysin vasemmalle. näin sinulla on melkein oikeaoppinen stereo toisto =). ongelmana tässä on se että joudut esim kolmen hyllykorjaimen sijaan käyttämään kuutta korjainta.
jossain täällä olen muistaakseni kirjoittanut noista taajuus korjaimista jossa on selitetty myös tuo hyllykorjain. en kyllä oo ihan varma.
jos kysyttävää niin antaa palaa.
toivottavasti tämä on monelle kiintoisaa tietoa
JOu JOu
että oon vähän pimeeee!!!!
niin jos tosta ei saa selvää niin kirjoittakaa joku muu suomen kielellä =)
pakko kertoa yksi juttu!
jos koneeltasi löytyy jokin ohjelma stereoäänen muokkaukseen niin kokeilkaa tätä! kopioikaa vaikka oikean kanavan sisältö vasemman kanavan tilalle ja kääntäkää vielä sen vaiheistus ympäri. nyt vain kuuntelemaan silmät kiinni ja miettikää mistä tuo ääni mahtaa tulla! voi vetää homman sekaisin! äänellä ei pitäisi olla mitään järkevää tulosuuntaa!
Kiitos Karaokedude ja JouJou vastauksista. Kuulostaa tuo mono/stereo -juttu aika tekniseltä, mutta kyllä mä luulen ymmärtäväni. Tai ainakin vähän enemmän ymmärrän asian päälle. Eli olenko oikeassa, että kotikäytössä tuo mainitsemani kokoonpano on riittävä (, vaikka onkin mono)? Muuten, aikomuksenani olisi liittää vähvistimeen myös digipiano eli miten tilanne siinä tapauksessa? Ei taida muuttua tilanne?
Kotioloissa pärjää yllättävän pienellä laitteistolla. kun tila jossa soitetaan on pieni. mikään ei myöskään estä liittämästä sitä pianoa vahvariin.
ei tuo stereo ole kovin tekninen asia. tuli taas vain selitettyä juurta jaksain ja toki puoliteknisesti! kyllä joku vielä tuon yksinkertaistaa sinulle =)
JOu JOu