Jopa useimmat persujen vihaamista kommareista taistelivat rintamalla itänaapuria vastaan muttei ainutkaan persu!
Persut eivät olleet puolustamassa Suomea sodissa 1939-1945
Anonyymi
3996784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 399
Vanhimmat
Ilman kymmeniä tuhansia Suomen puolesta taistelleita demareita ja kommunisteja täällä molotettaisiin venäjää.
Itseasiassa punikit halusivat vapaaehtoisest liittää suomen Neuvostoliittoon. Katso Demari Otto Wille Kuusinen ja Terijoen nukkehallitus.
Viimesuosisadan aina 90 luvulle asti, Oikeistodemarien, Keskustan, kokoomusksen, Ruotsalaisten ja SMP.een arvot oli jokseenkin samat, kun tämän päivän PerusSuomalaisten ja Kristillisten. Onneksi meillä on vielä kaksi puoluetta, joiden ervot on samat, jotka isillämme olivat ja joita he puolustivatkin urhoollisesti aina henkeen ja vereen asti.
Itse asiassa suurin osa komuista taisteli rintamalla ryssiä vastaan. Kuusinen oli loikannut Neukkulaan jo vuosikymmeniä aikaisemmin.
Talvisodassa ei vasemmistosta ollut mukana kun luotettavimmat. Sitä on perusteltu sillä, että heille ei ollut antaa asetta, mutta totuus oli se, että armeijan johdossa pelättiin Suomen punaisten loikkaavan Neuvostoliiton puna-armeijaan. Sllä vapausodasta oli vasta aikaa 20 vuotta. Jatkosotaan vasemmisto lähti mukaan ja armeijamme miesvahvuus kasvoikin heti lähes puolella. Jatkosodassahan vasemmistosta loikkas sotilaita aatetoveriensa puolelle. Ei kuitenkaan niin paljon kun ehkä pelättiin, mutta pahaa jälkeä he kuitenkin saivat aikaan ilmiantamalla tietoja joukkojemme sijainnista aseista ja lukumääristä.
Lähes kaikki demarit taistelivat talvisodassa ja suuri osa kommunistien kannattajistakin. Oma isoisänikin (työväenliikkeen mies) palveli lopulta ylikessuna sodassa.
Persut ei ole tehnyt tämän maan eteen muuta kuin vinkunut somessa ja ottanut hallituksessa vastaan kymmeniätuhansia mamuja ja kussut silmään pienituloisia. Mikä turhakepuolue..
No ei talvisodassa vasemmistosta ollut mukana mukana muut kun luotettavimmat, sitä on perusteltu sillä, että heille ei ollut antaa kivääriä käteen. Puolustuksen hoiti talvisodassa Armeija ja suojeluskunnat.
Suurin osa taisteli koska jokaisen oli teloituksen uhalla mentävä. Sotimalla saattoi selvitä hengissä.
Joo, mutta ykskään ei ollut vapaaehtoisesti
Älä puhu skeidaa. Demareita oli Suomen hallituksessakin ja rintamalla demariäänestäjiä oli kymmeniätuhansia. Kommunisteista osa oli "säilössä", mutta tuhansia kommunistien kannattajia tappeli ryssiä vastaan rintamalla.
Sotaveteraani ja kirjailija Väinö Linna liitti fiktiiviseen romaaniinsa Tuntematon sotilas alik. Lahtisen, joka oli kommunisti.
Pääasiassa kommunisteista koottiin kuuluisa Ässä-rykmentti, joka oli talvisodan urheimpia yksiköitä.
Faktatietoa vai persumutuilua 😂
Demari Mauno Koiviston isä kuului jopa suojeluskuntaan..
Oikeistodemarit???? Aiiivannnn?!!🤔
Mauno oliki hippi ja perheen musta lammas joka kapinoi isäänsä vastaan
Okei 😂😂😂
EU on uusi Neuvostoliitto. Päättäjämme on lahjottu. EU tähtää selkeästi NWO:hon.
EU:ssa sanelee Saksa ja Ranska kaiken. Suomi saa maksajan roolin, vaikka velkaa suhteessa bruttokansantuotteeseen on helvetisti.
Ei ole mitään syytä ottaa lisää velkaa ja/tai lupautua avustamaan talousholtittomia maita kuten Kreikkaa ja Italiaa, jonkun Koronaviruksen varjolla.
Ei se noin mene. Demareista ja muista vassareista sekä osin Kokoomuksesta on tullut petturipuolueita, jotka yrittävät vaihtaa kansamme kuukereihin ja ähhhhllläääämmmmeihin.
Rintamalinjat nykyään on maahanmuuton vastustajat, toisella puolen järki-ihmiset, jotka haluavat säilyttää Suomen kansan r0dun, kielen, uskonnon, yhteiskuntarauhan ja estää velkaantumisen ja rikollisuuden määrän kasvun isoihin mittoihin.
Tuntuu oikeasti ihan siltä, että valk01set ihmiset halutaan hävittää maailmasta.
Ennen vuotta 1990 suurin osa suomalaisista oli jonkun tason perussuomalaisia, ei olisi tullut kuuloonkaan nykyisen massamaahanmuuton suosiminen.
Syyllisiä ovat myös kantaväestön lutk@t, joille on menty antamaan liikaa vapauksia. He haluavat tänne h0tent0teja ja kaikenmaailman *rabej*. Suomimies maksaa viulut.
tai pelkästään persua... no sama asia, venäjä ja persu...
Jatkosodassa muodostettiin rangaistusvangeista ja turvasäilössä olleista kommunisteista majuri Nikke Pärmin komentoon erillinen pataljoona 21. Jo matkalla rintamalle karkasi kahdeksan kommunistia rivistä Riihimäen asemalla, yksi heistä tuleva sisäministeri Yrjö Leino.
Rintamalla ensimmäisen viikon aikana karkasi 80 kommunistia vihollisen puolelle. Kommunistit vietiin tämän jälkeen vankileirille, mutta rangaistusvangit jäivät. He osoittautuivat luotettaviksi sotilaiksi ja taistelivat hyvin. Pataljoonaa kutsuttiin Mustaksi nuoleksi, tai Pärmin piruiksi.
No miks persut ei pannu hanttiin,olittehan te hallituksen jäseninä?
Sitten tulivat persut ja sosialisoivat itselleen ne uunit.
jaa että missä on tällainen linkki?
kyllä ihan väenotolla mentiin... ei sinne kysytty jäsenkirjoja, taidat olla sammuttanut valot yliskamaristasi?
Ässä-rykmentin urheat jätkät olivat nimenomaan niitä ”Kallion punikkeja”, joista junttipersut nillittävät.
Oli hyvä se asia että kommut taisteli neukkua vastaa, mutta ihmettelen mikä oli motiivi.
Oletko sinä suvakki kun haukut ainoaa tämän hetken haittamaahanmuuttokriittistä puoluetta?
Puhut rautaista asiaa.
Minä haukun persupuoluetta, jonka hallituskaudella Suomeen tuli 35000 mamua.
Eipä se fixit kiinnosta persujakaan. Ovatko lahjottuja?
Älä itke Iines. miksi et ole barrikadeilla vastustamassa nyt tänne lisää tuotavia ja jo olevien palauttamisen puolesta??
Se ansaitseekin kritiikkiä se soinilaisten epäluotettava joukko. Tämä nykyinen persupuolue on eri maata. Ei koskaan kolmeen vuoteen ole kansaa puolustavaa linjaansa muuttanut. Siitä syystä juuri hyeenat käyvät sen kimppuun aina ja ikuisesti.
kommarit kunnnostautuivat Tampereella lue Salaman kirja ja Sakari Selinin
omakehu netistä kommarien ansiot sota-aikana
kepuli Esko AHO ON PUTIININ PANKKIIRI ja rahoittaa Ukrainan sotaa
osa ministereistä oli jo rahoitettu sinisiksi mutta haukkasivat ahneukksissaanpaskaa
virheitten vaarit olivat metsäkaartilaisia
oikea kallion työväki ei rötöstellyt itseään vankilaan
Soini oli silloin rahoitettu siniseksi kuten nyt lissärahalla yrittää jussin kimppuun
Sotien välisenä aikana karsittiin jo kutsunnoissa keskityin terveydellisin perustein entiset punikit ja kommunistit, heidän jälkeläisensä ja kommunisteiksi epäillyt.
Persujen kanta on se, että kaikki rintamamiehet olivat kommareita, kuten suurin osa kansasta nykyäänkin.
...Tai no, Hitlerin rinnalla jatkosodassa taisteli ehkä kunnon persujakin? Osa kommunisteista yllättäen kieltäytyi.
Höpö höpö. Pääsiassa Kallion, Sörkan ja Vallilan kommunisteista koottiin eräs talvi- ja jatkosodan urheimmista yksiköistä. ns. Ässärykmentti..
Otto Ville Kuusinen oli NKP:n johtohenkilöitä, eikä mikään demari.
Ortodoksikirkko ja osa hellarivapareissa molottaa venäjää samoin synagogilla ja YLE Novosti molottaa molokille . Moskeijoissa arabiaa.
Tavallista sen ihmisen puolia pitää pitääkin. Mutta Stalin Lenin oli varkaita . Ne varasteli joka maakunnassa lehmät ruuat . Ihan hulluja .
Amerikan kielellä sii haa Simo Häyhä näyttää enempi itäiseltä kuin suomalaisilta . Näillä Suomessa asuvilla venäläisillä slaaveilla ei oikein kulje järki johtuu pakkasista . Siis Suomi ruotsi on ollut yhtä maata ennen näitä hyökkääjiä mm.isoviha ja shaahit kasakat mitä huorannut raiskannut ympäriinsä kuten nykyään sikailee arabit. Niin tietysti ne jotka oli idästä haluaa sinne . Mutta niillä ei ole ymmärrystä että muitakin kansoja on olemassa . Suomen kieli ja ruotsin kuuluu meille ja vapaus .
Niin siihen aikaan oli että aina ammuttiin jos oli eri mieltä . Demokratiassa pyritään siihen että saa olla erilaisia mielipiteitä .
Tarkoitatko krematorioita . Kaikissa maissa on krematoriot vainajat tuhkataan koska ei ole tilaa ja toisaalta ei voi tutkia kuolinsyytä .
Onko se Siperian juutalaisia ???
Vain demari voi olla noin tyhmä, oliko persuja edes olemassa 39-45 hahaha mene nyt vähän ulkoilemaan.sitäpaitsi tosi mies ei vetoa mitä isoisä teki vaan mitä hän on tehnyt itse pyyteettömästi joka tarkoittaa että ei nosta itseään jalustalle. Mutta vinkuja näemmä olet mutta hyvä sellainen.
Jep kiitos Amerikan demokraattien.
ärkkopeeläiset osallistuivat sotiin soutelemalla Munsalan soutukerhossa 1939-44
Niin että ei näkynyt Halla-ahoa, Purraa, Juvosta, Eerolaa tai Grönroosta taistelutantereelle, vai? : D
Kuule, kun luulen että heitä ei silloin vielä ollut olemassakaan.
Etpä ollut sinäkään puolustamassa Suomea! >: (
Ei demareilla ollut mitään yhteyttä Terijoen hallitukseen.
Sodassa olijat olivat kaikki perussuomalaisia.Taistelivat hyökkääjää vastaan kunniakkaasti ja tekivät hävinneenäkin itsenäisyyden takaavan rauhan.
Luopio soini ja siniset pettivät äänestäjänsä ja puolueensa ,saivat tuomion vaaleissa .
Tämä yhteinen tukipaketti on miinusta nyt suomelle?Toivotaan,että se tuottaa myös köyhille suomessa tulevaisuudessa?
Persu ei tuota tiedä, sikäli kuin hän osaa lukea, hän lukee vain Suomen Valeuutisia, ennen kuin käärii siitä sätkiä.
Ässä-rykmentti oli kylläkin aivan tavallainen alueellisesti koottu varusmiesrykmentti. Siinä oli melko paljon vasemmistoaineksia, koska se koottiin Helsingin kaupungin alueelta. Vastaavasti siinä oli myös monia oikeistolaisia myöhemmin erittäin tunnetuiksi tulleita henkilöitä. Rykmentti taisteli kohtuullisen hyvin, ja joutuikin kulkemaan pitkän sotatien aina läpi Kannaksen veristen taistelujen aina Karhumäkeen saakka, kunnes jouduttiin vetämään etulinjasta kieltäytymisten ja miehistön kapinoinnin vuoksi niin, että talven 1942 taiteluissa Maaselän kannaksella vain osa sen miehistöstä osallistui vastahyökkäyksiin venäläisten vallattua suomalaisten asemat. Pian sen jälkeen rykmentti hajotettiin. Vanhempi miehistö kotiutettiin, nuorempia siirrettiin mm. ns Siniseen Prikaatiin, joka sittemmin reissasi aina Lappia myöten, osallistui Tali-Ihantalan taisteluihin. Aselevon tultua se hajotettiin, osa nuoremmista miehistä jatkoi sotaa saksalaisia vastaan muiden osastojen riveissä.
Tarkoitatko, että eniten rikollisia sisältävän puolueen persujen isät olisivat sittenkin puolustaneet maata, vaikka puolueen nykyiset ns miehet ovatkin sivareita?
Isänmaallisuus. Kommunisteilla se oli Suomea kohtaan, ei Venäjää kohtaan kuten persuilla.
Olen suvaitsevainen, usein olen sylkemättä vaikka näen persunkin.
Ilmankos persut niitä sitten haukkuu
Voi olla, että Simoakin haukuttiinkin ihan r*ssäksi evakkona ollessaan sen ajan persujen toimesta, jotka olisivat halunneet kuntansa rajat kiinni. Kuka persu uskaltaa tunnustaa julkisesti sodanaikaisten sukulaistensa puheet?
Niin, siihen aikaan ei paljon Venäjän asialla olevia puolueita perusteltu, joten ei ollut persujakaan virallisesti.
Lueppa sitä historiaa vielä ja tule sitten vasta mölyämään.
Rkp-läiset perustivat ahvenanmaan prikaatin, joka kylvi kauhua pitkin itärajaa. Sotien jälkeen sama pulju asutti evakoita ruottinkielisille alueille ja ahvenanmaalle, jolloin muu Suomi selvisi loppujen evakoiden asuttamisesta. Tästä kiitoksena päätettiin julistaa ruottin kieli toiseksi kotimaiseksi.
Eipä sotiin lähtiöiltä taidettu puolueen jäsenkirjaa kysellä (- sisällis sota).
Siksi aloittajakin voi Suomeksi jorista joutavia
Tämä aloitus on EHKÄ onnettomin "persuviha" ikinä - "persut ei olleet sodassa" ;D
Mitä sinä olet tehnyt tämän maan eteen yhtä vähän kuin juoppo pääministeri
Näin on ja ÅS PUOLETTA ei ollut vielä silloin idiootti
Ässät oli stadilaisia
Joo idiotit sekoittaa asiat
Itse PS ja lääkäri
Haha poikani o on PS upseeri ja isänmaata palveleva
Se puolue loikkasi Sinisiin muniin.
Kansan Uutisilla perseen pyyhin
Ei mutta sotaveteraanien jälkeläisinä puolustamme Suomea 2020 kommunistien suurhyökkäykseltä.
Persuilla+on+kova+homma,+jos+kerta+noin+80+%+suomalaisista+on+kommareita.
Tää on vähä niinku niiden Spartalaisten taistelu Persialisia vastaa Thermophylaen solassa
Juu persut taistelevat somessa kaikkialla väijyviä komuja vastaan sivari-Jussin johdolla. On ne hurjia.
Kyllä mä ainaki hakkaan ihmisiä myös kadulla.
Luepa tuosta äsken kirjoittamani juttu, jossa kerron miten poliittiset rintamat ja vastakkainasettelut ovat menneet uusiksi.
Persu on pössytelleet liikaa sativaa kun kerran tuollaista kirjoittaa.
Kun kerran eu on kommunismi, niin jokainen sen kannattaja on kommunisti.
Yleensä se näin menee että sellainen olet jota kannatat.
Olet siis vieläkin hurjempi.
Mistäs suunnasta tämä kommunistinen suurhyökkäys olisi niinkuin tuloillaan? Tietääkö psykiatrisi tästä vakavasta vaarasta?
Se on se keltainen vaara Kiinan keltaisella mereltä mikä on Raamatussa budha ja punaiset lohikäärmeet.
Valitettavasti monet persut haluavat tehdä Suomesta Venäjän vasallin. Säälittävää.
Tää oli Demareiden agenda alusta asti ja Demari Eero Heinäluomaa kuunnellessa tulee tunne että on vieläki.
Ylessähän ne demari-kommarit oli oikeesti tekemässä vallankumousta ja ne ohjelmatkin kuulosti siltä että mistään vitsistä ei ole kyse vaikka näitä on yritelty pestä puhtaaksi niitä stalinismin aikoja
Ei kun itsenäisen Suomen. Te haluatte liittovaltio-kommunismiin Suomen.
Siis persut haluaa itsenäisyyden takaisin. Mikä paha se itsenäisyys on, te liittovaltiohihhulit?
Mistä sinä tiedät mitä minä haluan?
Ette te kielläkään liittovaltiohimoanne.
Siitä.
Tajuatsä että kun Suomi menee liittovaltioon, se on kansallisvaltiomme loppu? Silloin ette saa liehuttaa Suomen lippua lätkäjuhlassa tai muualla. Jo nyt kielletään kansalliset tunnukset parlamentissa.
Siis mitä te hölisette persujen (persuja ei silloin edes ollut joten absurdi on avaus) sodan käymättömyyttä, kun itse haluatte liittovaltioon maamme? Tämä ristiriita näkyy kuuhun asti.
Jotkut persut haluavat Suomen Venäjän liittovaltioon. Se on maanpetturuutta.
Kekkosen pojat yrittivät käynnistää 1970 RYHMÄ- 70 JÄRJESTÖN kepun sisälle
ja ohjelmassa oli sosialistinen Suomi ja liittyminen Neukkulaan
Heinäkin näyttää enemmän arabilta .....
Persuus aiheuttaa tuollaisiakin harhoja.
Minä en ollut, mutta isävainaa oli. Isältä kaatui sodassa kaksi veljeä, äidiltä yksi.
Isäsi ei voi ollutkaan persu vaan tolkun ihminen.
Tyypillisen Demarin mielestä jokainen jolla on eri mielipide on mielisairas
En ole äänestänyt demareita moniin vuosiin.
Persut taas sanovat kaikkia eri mieltä olevia kommareiksi tai "vihervasemmistolaisiksi". Persumeppi sanoi kokkareitakin kommareiksi.
Ööö no suurin osa eri mieltä olevista on ihan äänestystilastollisesti Puna-Vihreitä tai jonkun sortin liberaaleja. Demari, Vasemmistolainen, Vihreä, Liberaali, Suvakki ovat kaikki vain marxilaisuuden eri valeasuja.
Vahvaa "kokemista" taas persulta 😂
persun hokemisellako koetat esiintyä "älykkäänä" 😂😂😂
En minä niin sano. Kokoomuslaiset ja Keskustan muistan mainita erikseen. Pienimpiä puolueita en viitsi ottaa mukaan näihin luetteloihin. Vihervassarit on kaikkein pahin ryhmä mamutuksessa, sitten tulee Kokoomus ja haluaa polkea mamujen avulla suomen kantaväestön palkkatason pohjamutiin.
reporadio oli demarismin keskus ja taistolaisten myös
https://web.archive.org/web/20150321063832/http://www.reporadio.fi/kohokohtia.php
tuolla cache-sivulla näkyy tuo posketon kuva joka ei näy enää uudemmissa print-versioissa
https://web.archive.org/web/20160309190438im_/http://www.reporadio.fi/pics/26.-KUVA-Elakoon-NL-n-kommunistinen-puolue_small.jpg
"Reporadio" edusti ja edisti merkittävästi suomalaista kansallista sivistystä. Jota te persut kaikin tavoin pyritte rapauttamaan.
Eipä ollut tuollakaan sivulla yhtään esimerkkiä siitä, millainen "vaara" reporadio muka oli. Itsekin muuten kuuntelen edelleen erästä Hella Wuolijoen aikana aloitettua ohjelmaa, nimittäin Metsäradiota. Hella ei ollut mikään persaukinen, savuttavalla romutusraha-mersulla ajelija kuten persut, vaan varakas ja hyvin menestynyt liikenainen, joka ymmärsi metsäteollisuuden merkityksen Suomelle.
Persulle tietysti metsäteollisuudesta tulee mieleen vain tikkuviina, silloin kun ei satu saamaan enemmän tykkäämäänsä rähinäviinaa.
Ketähän kuului kuuluisaan ja mainetta niittäneeseen Käpykaartiin ??
Ei taatusti persuja :-D
Ei taatusti, mutta ei niitä ollut rintamallakaan ainuttakaan.
Persut polveutuu suoraan siitä toisest kaartista, eli Suojeluskunnasta, joka lakkautettiin rauhanehtona koska myös silloin kommunistit pitivät sitä ääri-oikeistolaisena liikkeenä.
Luin referaatin väitöskirjasta, jossa todettiin, etä käpykaartiin lähdöllä ei juuri ollut poliittisia motiiveja. Tärkeimmät syyt olivat pelko, stressi ja monilla niistä aiheutuneet mielenterveysongelmat.
kommunistien uhreja 100 miljoonaa ja luku kasvaa koko ajan.
Tätä se vasemmistolaisuus teettää.
Taas vaihtu puheenaihe.
Eikös se sitten ollut äärioikeistolaisten sakki?
Sellaista se on, kun persulla loppuvat eväät.
Tuohon on taas laskettu mukaan kaikki maksakirroosiinsa kuolleet persutkin.
IKL oli tuon ajan PS. Olivat rintamalla.
Sivari-Jussi taistelee somessa.
Ja hyvin taisteleekin punikkeja vastaan.
PERUSSOMALAISET OVAT TYÖVÄENPUOLUE ILMAN SOSIALISMIA
Työväelle ei sosialismista ole mitään hyötyä sen näkee sosialististen valtioiden
elintasosta
Nyky-PS on hyvin lähellä kansallissosialismia.
Eivät olleet, vaan eduskunnassa kyykistelivät. Muista puolueista sentään lähdettiin etulinjaankin.
Persusuomaliset ovat työttömän väen puolue, ja säästöpolitiikalla on tarkoitus kasvattaa sitä kannattajakuntaa.
Demarien aikana ja ansiosta Suomenkin työväen elintaso on yksi maailman korkeimpia ja paljon tasaisemmin jakautunut kuin esim USA:ssa.
Aika tyhmää yrittää kirjoittaa historiaa uusiksi. Suomalaisista suurin osa puolusti maatamme riippumatta poliittisesta suuntautumisesta. Yhtä hyvin aloittajan puoluelistaukseen voidaan lisätä vihreät (joista suurin osa ei mene armeijaan), vasemmistoliiton porukat, keskusta jne, koska kyseisiä puolueita ei noilla nimillä tunnettu.
Tuntuu ettei aloittajalla ole käsitystä historiasta, eikä oikein suomalaisuudestakaan. Sääli.
Avaajahan on täysin oikeassa. Ainuttakaan persua ei ollut puolustamassa Suomea. Sen sijaan vasemmiston äänestäjiä ja kannattajia oli rintamalla kymmeniä tuhansia tappelemassa itänaapuria vastaan.
Persujen edeltäjä, SMP, syntyi Sodan jälkeen kai 50-luvun lopulla Veikko Vennamon erotessa Maalaisliitosta (nykyinen keskustapuolue).
Kyllä siellä aikapaljon oli perussuomalaisten isovanhempia ja vanhempia. Ja aika monelta vietiin sotaan myös omaisuutta, kuten hevonen. Minunkin mummoni jäi lasten kanssa käsipelillä auraamaan peltoja ja hoitamaan lehmiä.
Ruokaa lähetettiin rintamalle ja oma äitini, joka tuolloin oli vielä lapsi, kutoi sukkia rintamalla oleville. Joten jospa ette viitsisi väittää semmoista, mikä ei ole totta.
Sodan jälkeen maatilasta lohkottiin kaksi asuinpaikkaa karjalaisille. Ja minäkin vein noihin taloihin pienenä mummolasta hinkkimaitoa, koska toisessa asui mummeli sotainvalidipoikansa kanssa.
Vaarini ja setäni kuolivat sodassa ja kaksi haavoittui, joten ei kannattaisi huudella, jos ei osaa puhua totta.
No kaivapa esiin yksikin persukannattaja, joka olisi sotinut silloin rintamalla. Vasemmistolaisia taisteli kymmeniätuhansia Suomen puolesta. Joten ketä sinä väität epäisänmaallisiksi, häh?
Silloin vasemmistolaiset oli miehiä eikä mikkihiiriä sateenkaarilippuineen ja "parempine" väkivaltoineen. Ja miksi hoet "persukannattajaa", vaikka kaikki muut paitsi te mölisijät tietää, että Perussuomalaiset on perustettu 1995. Luuletko olevasi jotenkin nokkela? Voi sitä häpeän määrää JOS jonain päivänä järkiinnyt ja aikuistut. Huom! JOS.
No kyllä nämä persujen sivari-Jussit, sebut ja muut "sometaistelijat" mikkihiiriltä vaikuttaa työväenliikkeen miehiin verrattuna.
Ja valitettavasti osa persuista loikkaisi suoraan Venäjän puolelle.
Eikö se sitten merkitse sitä, että EU:n täytyy olla vielä v1ttumaisempi kuin Venäjän? EU mamuttaa ja hyysää myös h1ntt@re1t@.
Ookko nää oikeesti noin tyhmä.
Ei vaan avaaja vie teitä persuja kuin mätää kukkoa. Vieläpä teidän persujen omin keinoin.
On ollut melkoinen ilmestys sellainen mummo, joka on itse vetänyt Fiskarsin kymppiä pellolla! Ei taitaisi edes paljon treenannut lihaskimppu Kike Elomaa pystyä siihen...
Persujen kyllä kannattaisi alkaa harkita, että kirjoittaisivat palstalle selvin päin. Olisi edes teoreettinen mahdollisuus uskottavuuteen.
Vasemmmistoradikaalit taas suolikaasutokkurassa mölisemässä omituisuuksiaan. Miksi vasemmistoradikaalit haluavat kertoa Suomen kansalle olevansa älyvapaudesta nauttiva pellesirkus? Onko se joku vasemmistoradikalismin tavaramerkki? Vai ihan vain persoonallisuuspiirre? Jopa häiriö?
En tunne vasemmistoradikaaleja, mutta avaus on täyttä faktaa. Et pysty väittämään vastaan. Ainutkaan persu ei taistellut neukkuja vastaan, mutta lukuisat demarit ja jopa kommunistit taistelivat.
kerros nyt vielä vasuri minä vuonna sota päättyi ja minä vuonna perussuomalaiset perustettiin.
Ja kerro sitten miten nämä kaksi asiaa liittyy yhteen.
Vasemmistolaiset olivat myymässä Suomea neuvostoliitolle vielä 60-luvulla.
1995, joten persut eivät olleet sotimassa. Sen sijaan demarit ja komut olivat tappelemassa Suomen puolesta ja sehän vituttaa persuja 😉
No nyt löytyi se penaalin terävin kynä, persut sodassa..... No mites vihreät, olivatko he sodassa
No ei, mutta demarit ja komut olivat. Persut olisi lähetetty työleirille Isänmaan palvelukseen Salpalinjaa rakentamaan.
Tarja Halonen julisti että Suomelle oisi hyväksi liittyä Neukkulaaan
Kovin on kansallissosialistinen klangi töherryksessäsi.
Naisilla ei ole oikein ymmärrystä kokonaiskuvasta eikä monien kansojen historiasta kielestä kulttuurista uskonnosta . Suomalaiset oli kristittyjä jo aikojen alussa muut vainonnut . Puolusta suomea . Jeesus elää.
Ilmanko ne panssariesteiksi tarkoitetut kivet olivat vielä paikoilleen laittamatta pitkin VT-linjaa kun neukut hyökkäsivät. Siiranmäessä oli juoksuhautakin kaivamatta tien poikki ja siitä vihollinen pääsi sisäänmurtoon, useammankin kerran Ehrnroothin harmiksi ja suomalaiset joutuivat tekemään monta veristä vastaiskua vihollisen lyömiseksi takaisin. Se on taas persujen aika tietysti mennyt sielläkin trokatessa viinaa JR 200:n virolaisilta ja Heimopataljoonan muilta sukukansojen edustajilta.
Kuuterselän asemat olivat vielä pahemmin kesken ja niin menetettiin koko raskaasti verellä takaisin vallattu Karjalan Kannas.
Käyttäessään "Kiitos 1939-1945" -paitaa persut kiittävät samalla kymmeniä tuhansia Suomen puolesta taistelleita vasemmistolaisia. Hieno homma 👌
Eikö se nyt mene kaaliin, että tänne on syntynyt täysin uusi vastakkainasettelu: Kansallismieliset, joita kantaväestöstä oli valtava enemmistö vielä 1980-luvulla, ja väestönvaihtoa (aivopesun tuloksena) kannattavat vihervassarit sekä mukana myös ahneet kapitalistit, kokoomuslaiset, jotka haluavat halpaa työvoimaa Euroopan ulkopuolelta Suomeen.
Vihervassarit haluavat antaa nopeasti r0skajouk0lle kansalaisuuden, jotta nuo voivat vielä tässä vaiheessa kiitollisina äänestää taikaseinän takaajiksi lupautuneita vihervassareita. Näin vihervassarien kansanedustajien kannattajajoukko kasvaa, saavat lisää kansanedustajia ja lakien turvin vievät muiden varallisuuden itselleen. Niin että tällaista demokratiaa on tulossa.
Lue vähemmän sitä MV-lehteä, elämäm koululainen 😂
Toisen maailmansodan aikana ei ollut perussuomalaista puoluetta. On naurettavaa, että sanoa, että persut eivät puolustaneet isänmaata viime sodissa. Perussuomalaiset nimenomaan puolustivat. Siihen aikaan heitä oli ylivoimaisesti suurin osa kansasta. Silloin suomalaiset kannattivat samoja arvoja kuin perussuomalaiset tänään. Perussuomalaisuus ei katoa, vaikka sen ääriainekset erotettaisi puolueesta.
No mitähän ne "perussuomalaiset arvot" ovat? Ja oletko niin sokea, että kuvittelet nykysuomalaisilla olevan samanlaiset arvot kuin 80 vuotta sitten........
Maailma muuttuu, Eskoseni.
Siis puolustivatko persut Suomea vai eivät. Persuja ei muka siihen aikaan ollut mutta persut nyt kuitenkin puolustivat Suomea. Näinhän kirjoitit. Persu on ovela kun on samaan aikaan kahta eri mieltä.
Niin eivät olleet, mutta taistelivat myöhemmin sitäkin kovempaa menettämiensä maittensa puolesta, suomalaisuudensa, SMP, että vielä tänäkin päivänä Venäjällä pelätään ja ollaan varpaisillaan.
Kummunistit totesivat vain sodan aikaan, kyllä se tulee, että turhaan taistelette ja varsinkaan rakennatte Salpalinjaa, koska siellä oli paljon kommunisteja rakentamassa.
Vaikeaa oli silloin ja vaikeaa on nykyäänkin, eikä se miksikään ole siitäkään muuttunut, sotaa ei vaan ole, mutta pakolaisia tulee sitäkin enempi valloittamassa maan. Jota taaskaan eivät persut puolusta taistellen, kyllä taistella täytyy, muuten taaskin menetetään loputkin ja takaisin ei suaha ikinä.
mussoliini täytyy jalastaan ripustaa torin ylle merkiksi kabitalistien voitosta
Persujen historian kovin "taistelu" :
2015 - 35 000 imurointi
Persuilla oli tärkeämpääkin tekemistä.
Sankarilliset esi-isä persut valmistautuivat taistelemaan SS:n Viking-divisioonassa. PVL on perustettu sen takia jotta peruSSuomalaiset muistaisivat ajaa ainoana puolueena saks... anteeksi venä... anteeksi persussuomalaisten asioita.
Persukkeet tappelivat sitten Germaniaa suureksi Finnisches Freiwilligen-Bataillon der Waffen-SS osastona. Persujen sen aikainen puoluejohtaja on hän: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/Bundesarchiv_Bild_146-1973-138-14A,_Felix_Steiner.jpg
Ei ole Jussi Halla-ahokaan noin miehisen miehekäs mies.
Vasemmistolaiset sotaveteraanit olivat paljon isänmaallisempia kuin nykyiset pullamössöllä ruokitut persut.
On vaikea edes kuvitella hölmömpää aloitus !!
Juurikin noin.
Väittäisin että valtaosa rintamalla ja tausta-, tukijoukoissa taistaleet, olisivat tämän päivän menon nähdessään Perussuomalaisia mielipiteiltään, tai oikeammin ne heidän milipiteensä ovat tämän päivän Perussuomalaisia mielipiteitä.
Miten niin? Pointtina on, se että tuhannet vasemmistolaiset sotaveteraanit taistelivat ja kuolivat Suomen puolesta. Kiitos heidän ja muidenkin veteraanien uhrausten sinunkaan ei tarvitse molottaa nyt venäjää.
Kumpaa kunniotat enemmän, heitä vai persuja jotka ottivat vuonna 2015 hallituksessa ollessaan, Suomeen yli 30000 mamua?
Sotaveteraaneja, sodissa maansa puolesta kaatuneita kyllä kunnioitan.
Mutta en todellakaan teitä luusereita, jotka koetatte ratsastaa soteveteraaneilla ja heidän uhrauksillaan, he eivät todellakaan antaneet panostaan sellaisen porukan hyväksi, joka nyt on pyrkimässä maailman hyväntekijäksi, ja taas muiden uhrauksilla.
Persuthan niillä sotaveteraaneilla yleensä ratsastavat muistamatta sitä, miten paljon heissä taisteli vasemmistolaisia.
Mitä hyötyä on yhden asian persuista, jotka hallituskaudellaan ottivat vastaan ennätysmäärän mamuja? Mokasivat jopa ainoan agendansa.
Persu ratsastaa sotaveteraanien haudoilla väittäen heitä perussuomalaisiksi. Ettes ees häppee moisella valheellasi.
Juuri ehdin itse kirjoittamaan täysin samanlaisen mielipiteen. 80-luvun jälkeen alkoi suomalaisten sumutus, jotta he hylkäisivät yhtenäisyytensä ja kansallisvaltiomme murenisi. Tätä yritetään tehdä koko Euroopassa. Valkoisten ylivaltaa yritetän hävittää ja mielellään tyhmentää Euroopan kansoja. Sehän tapahtuu parhaiten niin, että Euroopan ulkopuolisilla bushmanneilla sun muilla yritetään astuttaa Suomilutkat. Toisaalta, monia noista akoista ei tarvitse kahta kertaa pyytää olemaan murrjjaan1en patjana.
Persumiehet ne on niitä ahkerimpia ristisiittäjiä. Ja oma tapauksensa on Sebu ;-)
Persuja ja muita Sipilän hallituksen suvakkeja saamme kiittää yli 30000 mamusta vuonna 2015 ;-)
Kepu oli 2015 pääministeripuolue ja Sipiolä toivotti tulijat tervetulleeksi kotiinsa
Ei ollut persuja ei. Ei tosin ollut vasemmistolaisiakaan. Näitä puolueitta ei ollut vielä silloin olemassa.
NL inhosi SDP:tä. Kaikkia silloisten puolueen jäseniä toki oli rintamalla. Myös kommunisteja sekä Lapuan liikkeen kyydittäjiä.
Silloin ajateltiin koko kansan etua, sekä poliittiset mielipiteet olivat taka-alalla. Toista se on nykyään. Tuntuu, että pääasia on oman kansan vihaaminen ja haukkuminen. PS kannattajat tuntuvat sitä eniten harrastavan.
Sait sitten taas sovitettua valhettakin, Persuista totta kai. Aika uskomatonta on persuraivosi.
Voisitko hieman perustella väittäämäsi valhetta?
"Toista se on nykyään. Tuntuu, että pääasia on oman kansan vihaaminen ja haukkuminen. PS kannattajat tuntuvat sitä eniten harrastavan."
Miten sinun kirjoittelusi persuista, väitteesi persuista, eroaa muutamien hölmöjen persujen kirjoittelusta ?
Väitätkö,+ettei+PS+kannattajat+hauku+ihan+Suomalaisia+Vihreitä,+Vasemmistoa,+SDP:tä,+RKP:ta,+tai+ihan+kaikkea+muuta+kuin+PS+kannattajia?
Eivätkö+yli+80%+Suomalaisista+kuulu+Suomen+kansaan?
Kyseessä on toki oma kokemukseni, ei fakta. Toinhan sen ilmi, että minusta tuntuu asia olevan näin. Joten en edelleenkään ole valehdellut. Missä siis vale? Huolimaton kommenttinihan sinänsä oli, mutta ei valhetta.
Kuinka+moni+PS-kannattajista+?+
Väitätkö+etteivät+ihan+suomalaiset+Vihreiden,+Vasemmiston,+SDP;n,+RKP;n++nähtävästi+ihan+kaikki,+oudot+tyypi+hauku+PSn+kannatajia+?
Väitätkö++siis+että+80+%+suomen+kansasta+on+PS;n+kannattajien+haukkumia.
Tuohan+on+ihan+sairasta+ja+todellista+tyhmyrin+valhetta.
Eiköhän+kyse+ole+todellakin+yksilöiden+tekemisistä,+kaikkia+puolueiden+kannattajien+hölmöilyistä,+jotka+eivät+itse+asiassa+taida+varsinaisesti+edes+liittyä+puoluetaustaan,+vaan+ainostaan+henkiseen+pahaan+oloon+ja+sen+purkamiseen,+väärällä+tavalla+kylläkin,+mutta+parempi+sekin+kuin+riehua+kaduilla+paikkoja+tärväämässä+ja+mummoja+porkimassa+tai+pieksää+lapsiaan+ja+puolisoaan.
Persuissa on tolkun ihmisiä joukossa, mutta valitettavan paljon hörhöjä riidanhaastajia.
Jopa persukansanedustajat, joilta vaaditaan asiallista käytöstä, käyttävät pol. vastustajistaan ja niiden kannattajista esim. ituhippi-tyylisiä ilmaisuja. Näin saadaan vain kansalaiset kääntymään toisiaan vastaan. Se ei ole isänmaallista.
Juuri ituhipit ja tunkioharakat tätä riitaa haastavat !!
No kyllä ne persut ovat suuna päänä haastamassa riitaa jopa kokoomus-"kommarien" kanssa.
Kuulostat ihan Jani Mäkelältä.
Ikävä kyllä näykkivät vihervassarit saavat joskus isomman rähähtämään. Sehän on ihan ymmärrettävää eikö? En ymmärrä sitä mikä ihmeen persuhaukkumavimma teitä vaivaa. Ette halua edes oman maan etuja ajaa, vaain silmät kiinni ja suohon , mieluiten vielä vauhdilla.
Sitten joskus itkette sitä, mitä OLISI pitänyt tehdä ja ketä OLISI pitänyt kuunnella... no sitäkään ette halua myöntää. Vaikka p-t on housussa ideologia suorastaan pakottaa hymyilemään ja väittämään, että kuivilla ollaan.
Te persut näette "vihervassareita" kokoomuslaisissakin. Näin siellä persulassa asiat koetaan. 😂
ei ollu irak eikä syyriakaan eikä afrikka
vaikka vaativat palveluja suomessa
Juuri tuon kaltaisten kommenttien takia persuja pidetään yhden asian puolueena. Kiitos tuosta 😁
Aloitukseen nähden kuitenkin kohtalaisen näppärä heitto, ikään kuin piikki aloittajan hölmöydelle.
🤔🤨😅😂🤣
Ei vaan persu heitti persuesikuviensa jankuttaman, loppuun kuluneen fraasin: "Mutku Afrikka ja Irak jne." Muutahan persut ei osaa ;-)
Näkyy kuitenkin osuneen kipeästi, kun irti et osaa päästää
🤔🤨😅😂🤣
Päästän mielelläni irti. Kitiskää te elämän koululaiset vaan somessa niinkuin esikuvanne sebut, maurit jne😂
Kiitos 1939-1945 👍
no niinpä näytät
islam tekee sitä sisältäpäin valloitusta
hölmö ei ole se joka vaatii vaan se joka antaa
eli demarit ja sipilän keskusta
Ja persut. 2015 nevö föget.
Ei vaan persu heitti persuesikuviensa jankuttaman, loppuun kuluneen fraasin: "Mutku Afrikka ja Irak jne." Muutahan Vireät ei osaa ;-)
Ja KEPU 2015 nevö föget.
Ja nimenomaan Jussi Halla-ahon (PS) laatima maahanmuutto-ohjelema, jolla tänne haalittiin yli 100 000 mamua elätettäväksemme. ,,,, never forget
Sipi kävi kajauttelemassa Al Jazzeerraan kutsuhuutonsa - joka ei kuulunut mihinkään hallitusohjelmaan
Jos et vielä tiedä ja ymmärrä...se YKSI ASIA, joka liikuttaa KAIKISSA päätöksissä on RAHA. Suomella on varaa (lainaksi) syytää miljardeja Afrikkaan (tietääkö kuinka moni edes mihin ja valvotaanko rahan käyttöä miten) sekä maahanmuuttoon (lainarahaa sekin) miljardeja myöskin. Voisi miettiä, että mistä muusta hyvästä se kaikki on pois ja voisiko maata kehitää muutenkin kuin sukupuolineutraaleilla liikennemerkeillä (miljoonakulu), sukupuolineutraaleilla hetuilla (miljoonakulu) sekä kaikenlaisilla naurettavuuksilla alkaen elintarvikkeiden nimistä -mies loppuisiin ammattinimiin.
Onhan toki kaikki se HÖMPPÄ tuikitärkeää hattara-ajattelijoiden päässä, mutta elämisen ja hyvinvoinnin kannalta toisarvoista.
Ja suomalaiset veropakolaiset jemmaavat isoja rahoja ulkomaille. Se ei kuitenkaan vaivaa persuja, jotka hyysäävät rikkaita verojemmareita ja kusevat silmään köyhiä.
miksi haluat että maamme on sotilaskarkureitten sosiaalihuoltola olet
yhden asian hölmö
halla oli bryssälässä 2015 eikä laatinut mitään haittaohjelmaa
onneksi vävypojat rikastivat Oulussa Sipilän serkun tyttären
kepuhan lupasi asunnot elatuksen ja neitsyet sotilaskarkureille
Oletko tullut ajatelleeksi, että niillä sukupuolineutraaleilla hetuilla olisi mahdollisesti jotakin tekemistä kyberturvallisuuden kanssa? Identiteettivarkauksien määrä kun tuskin tulee nykyisestä laskemaan, ellei tietoturvallisuutta edistetä.
Ryöstelivät täällä jo 1700 luvulla veivät lapsia Iraniin myyntiin .
Kyllä venäläisten arabien syntivelka ja slaavien on suuri . 1939 pommittivat kristittyjenkouluja kirkkoja nyt ne vetää teetä katolisluterilaisissa kirkoissa Viipurissa ja Suomessa . Varastelu .
Toi islami liittyy tohon Ismail ja haagar itään juttuun mikä on Raamatussa . Ne kuuluu sinne puolikuuhun eikä tänne ollenkaan .
Eikö Sipilä tiedä osmanien arabien ottomaanien väkivalta historiaa , Konstantinopolin historiaa . Kyproksen miehittäjiä .
Vasemmistohan kutsui 1939 500.000 maahanmuuttajaa Suomeen.
Mutta Suomen kansa sanoi EI.
Tätä ei vasemmisto ole vieläkään antanut anteeksi meille suomalaisille.
Kato, kato. Suomen Sisun persu, taikka paremminkin Pietarin trolli ilmestyi hämmentämään puurokattilaa tuntematta historiaa. Kyllä se oli niin, jotta ei teitä persu-venäläisiä kutsuttu.
1939-1945. Maailman sodassa Suomi menetti Neuvostoliitolle maata ja kaupunkeja . Ne ihmiset oli ruotsalaisia suomalaisia inkeriläisiä ja virolaisia jotka sieltä joutui jättämään kotinsa ja muuttamaan tänne osa meni Ruotsiin . Viipurissa puhuttiin ennen ihan Suomen kieltä ja tätä te nuoret ette tajua .
Moni sotaveteraani inhosi punikkeja ja moni heistä oli pienviljelijä ja Veikko Vennamon kannattaja heti sodan jälkeen. Monen rintamamiestalon piirustuksissa on Veikko Vennamon allekirjoitus.
Isäni oli sotaveteraani ja äänesti aina SMP:tä ja Perussuomalaisia aina kuolemaansa saakka. Hän vihasi kaikkia punikkeja ja erityisesti SDP:n Rafael Paasiota, joka pilkkasi sotaveteraaneja sanoen "Mitäs lähditte sinne rintamalle" Samaa punikkien pilkkaa sotaveteraaneja kohtaan on kuultu punikkien suusta aina näihin päiviin saakka.
Nykypersuilla ei ole mitään tekemistä SMP:n kanssa. Ovat unohtaneet täysin köyhien asian ja vouhottavat vain mamuista.
Persut v*ttuun ja uusi SMP tilalle.
Kyllä persut on köyhän ja maaseudun asialla ketähän mahtaa hallituksen tulevat bensakorotukset eniten rokottaa---?
onhan Soinin perässä siniset petturit jahdatkoot eskimo jäätelöä
Onko jo unohtunut, että persut olivat viime hallituskaudella nostamassa polttoaineveroa....
Kakarat kirjoittaa sodasta tietämättä siitä mitään .Toivon että joudutte vielä tosipaikan eteen näiden matujen kanssa !!
Tarkoitat varmaan niitä persujen hallitusaikana 2015-2017 tänne haalimia 100 000 mamua?
Selkärangattomuus periytyy sukupolvelta toiselle ja persujen metsäkaartilaisuus paljastui heti tosipaikan tullen v.2015. Hävettääkö edes?
Tuo ei ole mitään verrattuna punikkien Suomeen roudaamiin 0,5 miljoonaan matuun.
Punikkien? Tarkoitat siis sisällissodan aikaisia punaisia? Tuskinpa he toivat tänne 1917 puolta miljoonaa maahanmuuttajaa!!! Ja jos se olisi totta, niin Suomi olisi ihan eri näköinen nykyään ja ihan varmasti ilman äärioikeistolaisia persuja, sillä yksikään maa ei halua valtionvihollisia kiusakseen.
Ketkä vaativat tuolloin rajoja kiinni?? PERSUT Lähes kaikki puolueet halusivat pitää rajat auki. Vihervassareilla oli mielenosoituksia palautuksia vastaan ja welcome refugees riemuhuudot kaikui. Eikös viheiden edustaja häiriköidä lentokoneessakin vastustamassa palautusta.
ÄLKÄÄ SIIS ITKEKÖ TÄNNE TULLEITA, KUN KUITENKIN HYVÄKSYITTE MUKISEMATTA KAIKEN!
Kyllä niiden takia kärsii joka lähiöissä tpaikassa kelassa ja sossussa kaikki .
On täyttä persupropagandapaskaa väittää, että PS-puolue olisi "ainoana puolueena Suomen ja suomalaisten asialla". Persuilla ei ole hevon paskan vertaa tekemistä Suomen itsenäisyyden puolustustaisteluissa, mutta kovasti ovat ottamassa itselleen siitä kaiken kunnian puhumalla mm. "kansan nimissä".
Tuskin sotaveteraanimme ja sankarivainajat olivat siellä rintamalla siitä syystä, että äärioikeistolaiset populistit saisivat käyttää sitä poliittisena lyömäaseena muita kohtaan. Etnonationalismi ei ole todellakaan kuulu isänmaallisuuteen vaikka kansallismieliset fasistit kuinka yrittäisivät kyseenalaistaa ja jopa mustamaalata muiden puolueiden isänmaallisuutta ja täten yrittää kalastella kansalaisten suosiota epärehellisyydellään.
Ei ainakaan Vasemmisto käynytkään puolustamassa. Vasemmistolaiset haluavat olla kaikkien ystävä, jopa kommunistien kanssa.
Nimenomaan vasemmistolaiset työläiset lähtivät puolustamaan Suomea vihollista vastaan ja jopa yhdessä porvarien kanssa. Se on sitä suomalaisuutta jota persuista ei löydy edes yrittämällä.
Satutko tietämään jotta perussuomalaiset puolue on perustettu muutana kymmenen vuotta sodan jäkeen hörhö !!
Sitä suuremmalla syyllä persujen osallisuus isänmaan puolustamiseen on täysi pyöreä nolla. Ja sivari johtaa natsilaumaa. Todella upeeta ja uskottavaa?
Mikäs on äärioikeistolaisten perussuomalaisten suhde Kiinan kommunistiseen puolueeseen?
https://areena.yle.fi/1-50278142
Siksipä on valhetta persujen totuus siitä, että persut ainoana puolueena ajavat suomalaisten asioita. Ensimmäinenkään persu ei sotinut Suomea itsenäiseksi.
Jossakin oli tieto että isänmaattomat ärkkopeet oli käyneet neuvotteluja Valvontakomission (lue=CCCP:n) kanssa siitä joitakin henkilöitä luovutettaisiin Neuvostoliittoon jotta he saisivat Korsholman läänille autonomian?
Nämä "tietoviisaat" viisasteliat ovat kuten varmasti kaikki huomaa keskenkasvuisia näsäiliöitä ja riidanhaastajia vain. Todellinen tieto sekä lähi että kauemmasta historiasta puuttuu. Ennen heille riitti joka aloitukseen huudella vain "tyhmäpersu", mutta lopuksi huomasivat itsekin, miten typerältä se kuulostaa.
Voin helpottaa heidän tuskaansa sillä, että persut eivät olleet myöskään nujasodassa... ainakaan puoluetasolla
anyt pitää kaikkien nuorten mennä Kiinaan oppimaan kuinka maata teollistetaan
ja tekniikkaa kehitetään jotta mmaassa on myynntikelpoista tuotetta markkinoille
kilpailukykyiseen hintaan Osaajilta kannattaa käydä oppimassa,jopa KIINANpersuilta
Minkä nykyisen puolueen jäseniä nämä kommunistit olivat?
Ei minkään.
Ne on nykyäään skp-silakoita
Vaikka taistolaiset on pääsoin ylestä jo kadonneetkin ja kuolleet on silti skp.llä jokin kiintiö ylessä mm. "puolueettomina" asiantuntijoina mielipiteitä edelleen muokkaamassa
Eipä ollut isänmaata puolustamassa yhtään viherkommunistia, eikä vasemmistoliittolaista, eikä myöskään yhtään keskustalaista. Revi siitä.
Jokainen terve Suomalainen mies oli jollain tasolla sotien aikaan puolustamassa maatamme.Ei ollut mahdollisuutta kieltäytyä Olipa puoluekanta mikä hyvänsä. Sotaoikeus odotti jos kieltäydyit,REVI SIITÄ VALEPUKKI !!
Sivari siinä höpöttelee omiaan kunei tiedä asiasta mitään
Siis talsodassa armeijan vahvuus oli 270 tuhatta miestä. Jatkosotaan lähti 500 tuhatta, kun vasemmisto oli mukana. Tutkikaapa vähän talvisodan asioita, niin asia kyllä siitä selviää. Armeijalla ei ollut antaa asetta, kun 270 tuhannelle sotilaalle.
... ja siihen aikaan sotilaskarkureille kävi huonosti. Tuskin monikaan nuori mitään puoluetta kannatti, siihen aikaan oli tärkeämpää hoitaa asioita niin, että selvisi hengissä ja sai ruokaa pöytään.
Omat jo kuolleet isovanhempani katselisivat varmasti kauhulla tätä minkä vuoksi taistelivat. Niin ja pienyrittäjinä olisivat todennäköisesti olleet Suomea rakentavia ja rakastavia perussuomalaisia.
Ja nekin aseet vanhetuneita Italialaisia joilla ammuttiin lyijyluoteja Kaikeksi onneksi saatiin ryssiä nurin sen verran että saatiin parempia aseita !!
Jokainen Suomen puolesta taistellut kommarikin oli kovempi jätkä kuin nämä nykypäivän leukojaan loksuttavat persut.
Mikä on maailman ohuin kirja?
Persujen urotyöt isänmaan hyväksi.
Toiseksi lyhin on: persujen saavutukset hallituksessa.
Uliuliuliuli
Hyvä avaus. Retoriikka on samantyyppistä, mitä persut harrastavat.
Persuilla ei ole hauista puolustaa Suomea.
Tämän päivän PerusSuomalaiset on entisiä demareita, keskustalaisia, kokoomuslaisia ja kristillisiä, siis korservatiiveja, joille Suomen kansan ikuiset perinteet on luovuttamattoman arvokkainta.
Perussuomalaiset ovat valtion tilasta huolestuneita kansalaisia kaikki ei vaan voi ryypätä itseään pöydän alle ja jättää velat maksamatta niin kuin joissakin hallituspuolueissa suositellaan tehtävän
Mitä ovat nämä "ikuiset perinteet"? Osaatko selittää vai toistatko vain samaa fraasia?
Sinulta taisi jäädä peruskoulukin kesken, koska välimerkit tuntuvat olevan vieraita.
Nyt on kiiru pitää saada sanottavansa sanottua nopeasti :)
Siis että nämä entiset demarit, kepulaiset, kokkareet ja kristilliset ovat sisulaisia ja odineita? Juupa juu....
Täällä pyörii taas sama juippi joka ei elä tätä päivää eikä ole tutustunut menneisyyteenkään pätkän vertaa
No mitä aiot tehdä asialle?
Odottaako talitintti, että joku tulee lukemaan iltasaduksi historiaa?
Juu persu haluaa kuulla perussuomalaisten suurista saavutuksista hallituskaudella 2015-2017. Mm. 35000 mamusta, jotka Suomeen vyöryivät persuhallituskauden aikana.
Kerroko milloin persuhallituskausi on ollut !!
2015-2017 oli hallitus, jossa persut oli mukana.
Sipilän hallitus jossa SINISET oli mukana.Siniset katosivat vaalien jälkeen puoluekartalta
Persut olivat hallituksessa vuoteen 2017 asti. Persut oli oppositiossa vasta loppukauden. Jussikin olisi tosin hyväksynyt hallitusohjelman, mutta silti tuli kenkää.
Siniset häpäisi Vennamon perinteen valitettavasti onneksi Weke ei ollut tuota Soinittelu-häpeää enää näkemässä
Odottelen edelleen selitystä mitä ovat ne"ikuiset perinteet", joita persut kuulemma puolustavat. Kuuntelen..
Et tule saamaan vastausta, koska persut eivät tiedä itsekään.
En ole tuon kirjoittaja mutta arvelisin että viitataan koti uskonto isänmaa perinteiset tavat jossa sanotaan toiselle päivää ja autetaan apua tarvitsevaa ym. aitosuomalaisuutenn kuuluvaa
No nuo mainitsemasi esimerkit eivät ole mitään suomalaiskansallisia tapoja vaan ihan yleismaailmallisia käytöstapoja.......
Ovatko nuo tavat hallussa MATUILLAKIN !!
35000 / 2015 ja persujen legendaarinen hallituskausi.
Vastaapa mitä ovat ne "ikuiset perinteet", joista jotkut persut hölisevät.
Tajuatko aloittaja että silloin ei ollut persu-puoluetta? Samanhenkisiä eli isänmaallisia oli lähes kaikki silloin. Nyt ei ole kuin persut ja kd isänmaallisia.
Tajuatko, ettei kukaan ole väittänytkään, että persut olisi ollut olemassa. 😉
Niin sitä isänmaallisuuttakin on niin monenlaista. Jatkuva mamuista vinkuminen somessa ei ole kovin isänmaallisuutta. Verojen maksaminen SUOMEEN on.
Melkoisia järjen jättiläisiä on kommentoijat.
Taitavat olla kehä 3 sisältä.
Taitavat olla niitä Jussin persunaapureita Eirasta.
Kyllä tässäkin aloituksessa näkee että sossu-komukat ovat maailman tyhmimpiä otuksia. Että pressust eivät olleet sodassa, eiköhän siellä ihmiset taistelleet ainakin suomen puolella, eikä mitkään puolueet.
Noo venäjällä hyökkäili tietysti kommunistit, kun siellä ei taida ihmisiä liioin ollakkaan. Sekä niille nuo meidänkin komukat kovasti apuaan antoi, että se niiden kehumisista taisteluista.
Suomessa ihmiset vaihtaa aikojen saatossa puolueita pressuja on tullut paljon keskustasta lähes puolet, ja kokoomuksesta. Että kyllä taisteltu on niissäkin joukoissa, isäni veli kuoli sodassa ja isänikin haavoittui vaikeasti. Kranatin sirpale lävisti rinnan ja jäi sydämmen viereen, ei voitu leikata 40 luvun laitteilla turvallisesti pois. Vaan isä kuoli sitten myöhenmin vieden venäjän rautaa mukanaan hautaan. Eivät onneksi pyytäneet palauttamaan venäjän rautaa takaisin venäjälle.
Että kaksi sotauhria keskustalaisen Kau-Ken kin perheessä.
Ovatko kaikki persujen kritisoijat sossu-komukoita? Miten mustavalkoisessa maailmassa te persut elätte.....
Siellä taisteli hyvin paljon sosialidemokraatteja ja jopa kommunisteja. Niitä, joita te persut vihaatte, mutta jotka ovat sotien jälkeen luoneet hyvinvointivaltion keskusta/maalaisliiton kumppaneina.
Missä on teidän persujen saavutukset?
Olihan me 2015 hallituksessa ottamassa vastaan 35000 mamua. Siinä on persujen näkyvin meriitti.
Sipi kajautteli Al Jazzeerassa ja timppa lenteli ulkomailla ei siinä ps:llä ollut paljon osaa eikä arpaa huono vartiomies Orpo ei vartioinut rajaa ollenkaan
Kyllä ne persuministerit oli persujen listoilta äänestetty eduskuntaan ja iso persujen eduskuntaryhmä oli tsemppaamassa hallitusta.
Siniset perustettiin vasta 2017 eikä se fakta valkopesemällä muuksi muutu.
Ei kyse ole vihasta ihmistä kohtaan vaan vääryyden tuomitsemisesta. Te punaiset annatte nyt maamme käytännössä kokkareiden ja kepuleiden kanssa pois.
Miksi niin teette? Samaan aikaan kun syytätte ettei persut olleet sodissa puolustamassa maatamme, te kuitenkin annatte maan joko islamille tai liittovaltiolle, liittovaltiolle joka on kommunismi. Tajuatteko että teidän suunnaton ristiriita näkyy kuuhun asti?
Nehän tuli vihervassujen vaatimuksesta!!!
Hirveä älämölö kun hallitus ei halunnut niitä tänne.
Minäkin tuomitsen sen vääryyden, millä te persut porvarikavereidenne kanssa kohtelitte pienituloisia viime hallituksessa. Lisäksi saimme kaupan päälle vuonna 2015 ne kymmenettuhannet mamut, eli mitäpä virkaa tuollaisella turhakepuolueella nimeltä persut on.
Tapelkaa, persut, saatte pullaa :-D
Kepulit, kokkarit ja persutkin ovat siis vihervassareita. Näin se totuus venyy siis persujen käsittelyssä.
Niin, saivat sentään ohjelmaan ympättyä edes joitakin tiukennuksia ja rajoituksia ylettömälle maahanmuutolle.
KERROHAN SINÄ MKSI ETTE OLE ASIAA NYT PONTEVAMMIN VASTUSTANEET, tuollaista nurkan takaa syyttelyä, joka ei edes pidä paikkaansa.
Olet varmasti NYT perussuomalsiten vankkumaton kannattaja, koska puolue on ainoa, joka vaatii maahanmuuton vähentämistä ja jos et ole niin älä inise!
En minä ole persujen kannattaja, koska mamuasiat eivät kuulu minun TOP5-prioriteettilistaani politiikassa ja persuillahan EI MUUTA POLIITTISTA AGENDAA OLEKAAN KUIN MAMUASIAT.
Persut on YHDEN ASIAN LIIKE.
Miksi et tuomitse maamme antamista muille?
Olen eri henkilö, mutta persut eivät ole yhden asian liike. Tuo haittamaahanmuutto nyt sattuu olemaan kohtalon kysymys maalle, merkittävyydessään (pahassa merkittävyydessään) talvisotaan verrattava, että siksi sitä ei korosteta ikinä liikaa. Se vie maamme lopulta tuhoon ellei liittovaltio sitä ennen ole ehtinyt sitä tehdä. Ruotsi on jo menetettty vieraan vallan edustajille. "Kiitos" vasurit siitä.
Te vasurit katsotte vain tätä hetkeä, mutta persut katsoo sukupolvenkin päähän asioita. Ainoastaan unelmaanne ajattelette pitkälle eteenpäin, ette mitään muuta. Teillähän on se unelma kulttuurimarxixtisesta diktatuurista jossa ei saa olla kuin yksi virallinen "totuus" tyyliin-neukku. Se siitä monikulttuurisuudesta sitten.
Ai niin kuin perskekohallitus 2015?
Pidätkö kokoomuslaisiakin vasureina? Ilmeisesti.
Niinhän SINÄ luulet, koska ovat nostaneet esiin asian, jonka muut lakaisisivat maton alle. Onko niin kamalaa nostaa esiin asia, joka on miljardien arvoinen ja vieläpä kaikkea vastustusta ja pilkkaa uhmaten? Eikö se kerro enemmänkin rohkeudesta.
Jos persut eivät nostaisi esiin maahanmuuttoon liittyviä ongelmia niin milloin kuvittelet muiden asiaan heräävän?
Nykytyylillä mennään samaan suohon kuin Ruotsissa, jossa ambulanssitkaan eivät voi mennä enää tietyille alueille ilman poliisisaattuetta. Sitäkö toivot tänne? Jos et toivo miten kuvittelet näissä asioissa vastuuta pakoilevan hallituksen sen estävän.
On persujen ohjelmassa hyvin paljon muihinkin asioihin liittyvää, mutta tuo yksi asia nousee pintaan niin usein vain siksi, että muut eivät siitä halua puhua saatika sen kustannuksia tai ongelmia tunnustaa.
Olet aika lailla pihalla. Ette te persut ajattele muuta kuin mamuja.
Ei tämä maailma mamuihinkaan kaadu. Me ollaan porukalla tuhoamassa tämän pallon elämää. Enkä nyt välttämättä tarkoita mitään ilmastonmuutosta vaan monia pahoja muutoksia ympäristössä, joista vähemmän puhutaan.
No eihän persut juuri muusta länkytäkään kuin mamuista. Itsekin kannatan ehkä nykyistä tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa, mutta en missään tapauksessa äänestäisi tätä nykyistä persupuoluetta, joka on imenyt liikaa hörhöjä itseensä. Ja minun prioriteettini ei pyöri maahanmuuton ympärillä, suuntaan eikä toiseen.
Joskus yksi asia voi olla tärkeämpi kuin kymmenen tyhjänpäiväisempää ja turhempaa. En itse koe asiaa noin, mutta ehkä tarkastelenkin asioita vähäbn laajemmalla perspektiivillä.
Sinä tirkistelet maailmaa avaimen reiästä kuten useimmat muutkin persut.
Mutta kun se asia nyt sattuu olemaan kansamme vakavin uhka.
Akuutisti korona saattaa olla vakavin, mutta pitemmällä tähtäimellä haittamaahanmuutto. Se aiheuttaa sen että kansamme joutuu orjan asemaan, se aiheuttaa valtavaa sekasortoa maahamme tulevaisuudessa. Tulevaisuudessa tämä siis tapahtuu, ei nyt. Siksihän te ette näe tätä vaaraa. Toisekseen, te varmaan myös haluatte että maa joutuu kaaokseen. Tämä kaikki palvelee unelmaanne.
Taisi olla persujen unelma vuonna 2015.
Ettehän te persutollukat mitään muita uhkia halua edes nähdä.
Keskusta-palstan Palstapölhö nyt tullut persukaapista ulos? Keskustalainen sinä et ainakaan ole. Sipilisti korkeintaan.
Ehkä maahanmuutto näkyy tynnyrin tapinreiästä katsottuna maallemme suurimpana uhkana, mutta sepäs kertookin enemmän vain siitä, kuinka suppealle alueelle persujen uhkakuvat piirtyvät.
Kuka palvelee vaaraa? Mitä unelmaamme? Ehkäpä saatat tulla toisiin ajatuksiin viimeistään siinä vaiheessa. kun meitä suomalaisia on enää niin vähän jäljellä, että se ainoa pelastus maatessasi viimeisiä aikojasi vaipoissa, se auttava käsi sinullekin on muuttanut ulkoapäin Suomeen. Vai pidätkö kiinni periaatteistasi loppuunasti ja poltat persnahkasi kusen ja paskan kyllästämällä vaipallasi? Kyllä mahtaisi olla isänmaalliset tunteet pinnassa siinä kohtaa.
Kenelle se on annettu? Omituista projisointia.
Taaksepäinhän persujen katse tuntuu kohdistuneen. Jos olisi viisautta katsella eteenpäin, niin ehkä te persutkin saattaisitte ymmärtää, ettei sisäänpäin kääntymisellä tehdä muuta kuin hallaa isänmaallemme. Emme käy enää bilateraalikauppaa itäänpäin vaan meidän täytyy pyöriä globaaleilla markkinoilla, koska siellä ovat kaikki muutkin. Impivaaralaistuminen tietäisi monelle kotimaiselle yritykselle lapun luukulle laittoa.
Tuskin sotaveteraanien ja sankarivainajien motiivina maanpuolustukselle oli puusilmäisen omaan napaan tuijottamisen henki vaan rauha ja toimeentulo. Ja tänään se toimeentulo ei tule enää pelkästään kotimaasta vaan suurin osa arvonlisästä tulee globaaleilta markkonoilta ja meillä varsinkin EU:sta. Kuka oikeasti haluaa sellaista, että palaisimme takaisin menneeseen veden ja pettuleivän pariin?
Typerykselle tiedoksi: me emme ole koskaan käyneet pelkästään bilateraalikauppaa itään ja aikana, jolloin hyvinvointi kasvoi nopeiten, kaikki kauppa oli enemmän tai vähemmän kahdenvälistä.
EU ei ole keksinyt ulkomaankauppaa eikä se ole kaupankäynnin kannalta mitenkään välttämätön, ei edes Suomelle. Sen sijaan EU aiheuttaa jatkuvan epävakauden, joka koskettaa nyt kaikkia maita riippumatta siitä, miten hyvin ne itse yrittävät asiansa hoitaa.
Käsityksesi kansainvälisestä kaupasta ja kansallisvaltioista on naurettavan lapsellinen, mutta kaltaisesi kai uskovat omia juttujaan, vaikka ei missään tapauksessa kannattaisi.
kommarit olivat Tammisaaressa istumassa tai loikanneena neukkulaan ei
rintamalla ollut kuiin muutama Pärmin joukoissa kunnes loikkkasivat
Rintamalla oli mm Aarne Saarinen (Skp:n puheenjohtaja) ja Ele Alenius (skdl:n puheenjohtaja) oli joukkueenjohtaja ja sotilasarvoltaan luutnantti. Demareita mm Aare Simonen, kapteeni, Väinö Leskinen, majuri, Unto Varjonen, kapteeni, toimi TK-kompanjan päällikkönä jatkosodassa. Suosittelen persuja tutustumaan Suomen sotahistoriaan eikä väittämään mm, että vasemmisto kutsui ryssät Suomeen. Persujen salainen ihanne, Hitler, antoi Stalinille luvan aloittaa talvisota.
Luin jostain talvisodan historiaa käsittelevästä teoksesta, että talvisodan syttyessä oli päällystöllä puute aseista, mutta oli puute myös luottamuksesta ja oli pelko entisestä ns, punakaartista, joka oli vapaussodan aikana puutänyt apua ja aseita leniniltä. Siis jatkosodassa Saarinen tovereineen oli mukana. Olihan armeijamme miesvahvuus jatkosotaan lähdettäessä kaksinkertainen talvisodan lopun vahvuuteen verraten
Ja kuitenkin nimenomaan talvisotaan kommunistit olisivat varmasti innokkaammin tulleet, kun Suomi ei vielä veljeillyt nazien kanssa.
ja suomalaisia vastaan, neuvostoliiton rinnalla.
Onneksi, sillä persujen haba ei riitä maan puolustamiseen.
Ei persuja silloin ollut. Nykynationalismipersut perustettiin pari vuotta sitten, kun halla-aholaiset kämmäili meidän liikkeen hallitusvastuun lopullisesti. Ei olla koskaan oltu vastuussa mistään, turha syytellä.
Missä Persut oli kun Suomea puolustettiin.
no kerropa missä 1939?
Silloin ei ollut persuja, persut ovat syntyneet myöhemmin, kun muut suomalaiset ovat valmiit olleet uhraamaan ja tuhoamaan Suomen, eivätkä enää puolusta suomea ja suomalaisia.
Miksi perusuomalaiset eivät ole puolustaneet Suomea.
Heillä meni sota TUN-TEI-SIIN ja olivat siksi B2-lähetteellä turvasäilössä!
Onpa vassulla puheet taas B2-tasoa 😃😀😀
Mutta eihän tältä vassulaoselta voi enempää odottaakaan 😄😀😀
Kun näkisi persun ottavan vastuuta edes jostain
Sun pitää vaan pistää korkki jo kiinni ja nukuttava normaaleja yöunia, niin saat nuo verestävät silmäsi kuntoon.
Kysy miksi Munsalan ja Närpiön soutukerholaiset ei puolustaneet Suomea 1939-44
vois ottaa sulta pullon pois 😄😀😀
Miksi vasemmistolaiset eivät ole puolustaneet Suomea.
Aloittajakaan ei ollut puolustamassa Suomea, eikä puolusta tälläkään hetkellä. Fakta.
Kunnia itsenäisen Suomen rajojen puolustamisesta kuuluu persuille. Puheet ja etenkin teot todistavat sen.
Aito "isänmaallisia " ei oltu vielä edes siitetty, kun Suomea puolustettiin.
halla.ahon ja soinin isät taisteli vapaussodassa, aloittaja ei tiedä edes sitä että veteraanien tärkein tehtävä on saada rajat ja wokit kiinnio
suutarin lapsilla ei ole kenkiä vai meinaatko että Soini ja Halla-Aho ovat perineet Mannerheimin ristit?
Jostain syystä Halla-Aho päätti vetaraanin poikana käyttää sivarikortin.
Aika ennen persuja oli kovin erilaista.
no mikä nyt pikkuista Bolsupojua risoo?
Epäilen vahvasti ettei persut kykenisi kenenkään kanssa yhdessä puolustamaan Suomea. Epäillykseni perustuvat perussuomalaisten näyttöihin yhteistyökyvystä.
Jos joulukuussa 1939 olisi ollut persuja eduskunnassa, he olisivat tehneet välikysymyksen siitä, miksi Suomeen päästetään juutalaispakolaisia Saksasta.
Ikävä kyllä 1939 Suomessa oli vasemmistolaisia, jotka veljeilivät Neuvostoliiton kanssa.
Kommuri itkee kun persut eivät juttele hänelle ;DDDDDDDDDDDDDDDDDD
Isänmaallisuus on kovin erilaista nykyään.
Isänmaallisia voi johtaa jopa natsisivari.
Vasemmistolaisethan johtavat Suomen vain venäjän syliin.
johtaahan vihreitäkin ;)
Talvisotahan alkoi sillä että vasemmistolaiset kutsuivat 500.000 mamua idästä Suomeen.
Viikossa piti marssia juhlakulkueena Helsinkiin ja perustaa Suomen sosialistinen neuvostotasavalta.
Tämähän oli vasemmistolaisten unelma ja tavoite.
Mutta Suomen kansa sanoi EI.
Ja tätä ei palstavasurit ole koskaan antaneet anteeksi Suomen kansalle!
Antipersun mielestä Perussuomalaiset on siis perustettu ennen vuotta 1939.
Kannattaisiko perua se pravdan tilaus jo viimeinkin?
Persuilla ei ole aikomustakaan puolustaa Suomea toden tullen. Halla-ahokin sivari.
älä nyr sivarivasuri viitsi itkeä, itsehän vaihdat heti venäjän puolelle kun tilaisuus tulee.
Joko Tynkkystä saa kutsua veteraaniksi kahdeksan tunnin jarrutuspuheen jälkeen?
Miksi vasemmistolaiset eivät ole puolustaneet Suomea..
Soini ei ollut edes syntynyt kun Suomea puolustettiin.
Tuo on täysin totta.
joo ei silloin ollut edes jabba hutt persuja.
Avaaja voikin kertoa meille minä vuonna perussuomalaiset on perustettu ;DDDDD
Ettäkö 1939 ???
Vasemmistohan kutsui 500.000 maahantulijaa idästä.
Tarkoitus oli marssia viikossa helsinkiin voitonparaatia pitämään.
Sitten olisivat alkaneet puhdistukset, joissa olisi mennyt miljoona suomalaista.
Mutta Suomen kansa sanoi EI.
Ja tätä ei palstakomut ole koskaan antaneet anteeksi suomalaisille.
Ikävä kyllä 1939 Suomessa oli vasemmistolaisia, jotka veljeilivät Neuvostoliiton kanssa. FAKTA.
Tarkoitus oli perustaa Suomen sosialistinen työväen neuvostotasavalta.
Taisto sinisalo, SKP, vaati katkeraan loppuun asti aseellista vallankumousta ja neuvostoliitton liittämistä.
Persut osaa hommansa.
Katso linkki:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16921476/suomi-ei-tarvitse-natoa-
Ja vasuri osasi hokea Persua, mutta ei sanoa yhtään mitään älykästä.
Mutta enempäähän me emme odottaneetkaan tälää vassulilapsoselta ;D
vassuli voikin kertoa meille minä vuonna perussuomalaiset on perustettu ;D
Ei ole kuulunut vastausta koskaan....
Maanpuollustusta ei ollut ulkoistettu, kyllä sielä oli ihan perus Suomalaisia ihmisiä pirteistä.
Moni persuista loikkaisi tosipaikan tullen käpykaartiin.
Kaikki vassarit puolustaisivat heti urheasti Venäjän etuja.
Suomi olisi kärsinyt mittavat vahingot, jos persuja olisi ollut puolustamassa Suomea. #yhteishenki
Koska ja miten persut ovat puolustaneet Suomea.
Vasemmistohan kutsui Suomeen 1939 500.000 maahanmuuttajaa idästä.
Sillä tavalla se vasemmisto puolustaa Venäjää..
vassuli voikin kertoa meille minä vuonna perussuomalaiset on perustettu ;D
Ei ole kuulunut vastausta koskaan.... . . .
Ei ole Vesemistoliittokaan puolustanut Suomea.
Tästä huolimatta persut puhuvat veteraanien nimissä. Mistä persut tämän oikeuden ovat saaneet?
Siirtolaisia ei sijoitettu Etelä-Suomen ruotsalaisalueille - Aliot ...https://www.ts.fi › puheenvuorot
Översätt den här sidan
14 juli 2006 — Miksi evakkoja ei sitten siirretty mainituille ruotsinkielisille alueille? ... Ruotsia ei haluttu suututtaa ... Tähän viittaa seuraava Karjalan Liiton hallituksessa myöhemmin esitetty väite: "Kielipykälä perustui Ruotsin lupaamaan ...
Kuntavaaleissa kojattava tilanne.
En äänestä ketään, joka äänesti EU-elpymispaketin puolesta
https://youtu.be/iNvlGDKre90
https://youtu.be/8j1tnC-7arA
https://youtu.be/tVrKBfaqyi4
Ne niin ihanat Suomen ruotsalaiset.. | Kauppalehti.fihttps://keskustelu.kauppalehti.fi ›
Kielipykälä perustui Ruotsin lupaamaan poliittiseen tukeen ... Tässä ei nähdäkseni sanota suoraan, että Ruotsi olisi kielipykälää edellyttänyt. Viesti on ...
Onko asiaa kysytty veteraaneilta siis mieöipieettä siitä ketä siellä taisteli Suomen puolesta. Ja nyt en tarkoita näitä YK:ssa palvelleita uusveteraaneja.
persut eivät ole koskaan puolustaneet Suomea. Haittaavat vain yhteishengen syntymistä.
Taitaa ne kommaritkin olla vähissä.
Huhtasaaren tilastojen mukaan kaikki ovat kommunisteja.
Persut oli kommunisteja 1940-luvulla.
Jos rintamalla olisi ollut yhteistyökyvyttämiä persuja, niin olisimme nyt osa Putistaniaa.
Huhuh, onneksemme eivät olleet. Mieti että taisteluparinasi olisi ollut Tynkkynen tai Niikko.
Miten näit tilanteen jo kuukausia ennen? Onko sulla jotakin tietoa Tynkkysestä?
Tynkkysen maanpuolustus tahto on niin korkealla ettei ehdi paistatella edes otsikoissa.
Tätä nykyään olisivat väärällä puolella rintamaa huutamassa kommunistia.
persulaisten ex-pääjohtaja, tunnettu kumiluoti"mies" olisi kyllä ryssiä ampunut jos olisi vain silloin ollut paikanpäällä. No ei ollut ja se vähäinenkin velvoite jäi, kun piti raapustella kirkkoslaavia valtion kustannuksella 10 vuotta (700 000 euroa) sotaa se on sekin. Mutta kuten olemme huomanneet, niin Olmin vahvoille hartioille voimme laskea tulevaisuutessakin Isammaamme raskaat velvoitteet.
155 K 98 kenttätykki maksaa Patrian toimittamana puolustusvoimille 500 000 euroa. Eli kumiluotimiehen koulutuksella olisi saatu yksi tykki neukkujen vastaiselle rintamalle.
Mutta kumiluoti mies on säästänyt maanpuolustuskoulutuksesta, kun jätti väliin Sa-int:n.
Persut eivät olleet puolustamassa ja se näkyi lopputuloksessa. Jos olisi heti antauduttu ja tehty, kuten kunnioitettu OW Kuusinen ehdotti niin kaikki olisi paljon paremmin kuin tällä hetkulla. Karjalasi uudisoi; Me perusinehmot, joista raavaimmat ovat nisäkkäille sukua vaativat, että olemas taas neuvostoliitolais. ilman ehdui. Rähkima ja totuas, etta puudilois aleksei ollu uusi tsaarimas. uljas muttas älypuutemas vaivas, Elaimes muttas sekaimas puutemasminesterias kans. Mina huppees kohts kerrostalois ikkunast.. olla myos kohtussytamest zamal.
Jos jotain ymmärsin, niin älä kuitenkaan hyppää. Kyllä neuvostoliittoa ja sen kätyreitä eli persuja vastaan voi taistella.
Rotta, opettele laittamaan linkit niihin lähteisiin, joihin räksytyksessäsi viittaat.
Maahanmuuttokriitikot. Olisi mukava kuulla teis kuis tes käsittelis Suomen asiaa. Tuleeko maahanloppu jos tulee musta mies muahan? Mahtavaa, mielestäni, kun kysytään pirttipekoilta, että kuis kulkee.
Persueliitti ei tule KOSKAAN puolustamaan Suomea.
Miksi?
Koska he lähes kaikki ovat sivareita.
Ja useita armeijassamme palvelleita muslimeja tuotiin kotimultiin sankarivainajina. Persut eivät ole kommentoineet tätä asiaa.
Kommunistinnäkijä Huhtasaari on jo luovuttanut myös tältä erää. Hänen mukaan Suomi ei saa apua eikä pärjää, jos Putin päättää tulla tänne.
Kuka tai mikä on tuo mielesi sekoittanut addick?
Nyt kyllä sekoitat lissut ja jormat. Olen paljon lähempänä add dick:iä kuin addick:iä.
Kysy Huhtasaarelta mikä se sekoittaa pään. Vai uppoaako herkkäuskoisiin kaikki Putinin mus- ja disinformaatio?
persut ja maanpuolustustaito on epäyhtälö.
Useamman vasemmiston edustajan sotaretki oli käpykaartissa .
Ei ID ryhmässä puolusteta Suomen vaan venäjän etua.
Ainoana suomalaisena puolueena äärivenäjämieliseen ID ryhmään kuuluvat Perussuomalaiset.
Älä ftt taas yritä itsellesi keskusteluaihetta rakentaa.
Suomen Sisussa enemmistö on sivareita.
Ei puolustushallinto uskalla kaikille viirupäille aseita käsiin antaakaan.
Olitko paikalla itse kyselemässä mistä puolueesta olivat sotimassa voi vittu kun pääsis tirvasemaan tollaista saatanan tupauunoa
No sinä et olisi ainakaan päässyt rintamalle, kun olisit kuitenkin alkanut vaan omien kanssa nujakoimaan.
Persut olisi parasta pitää vankilassa myös rauhan aikana. Säästyisi poliisiltakin rahaa.
PERSUT, tarkoittanet perinteisiä Suomalaisia/kantasuomalaisia.
Aloittaja varmaa oli paikalla todistamassa tapahtumia, mikä idiootti.
Isänmaallisuus. Kommunisteilla se oli Suomea kohtaan, ei Venäjää kohtaan
Hahhahhahhahhhaaaaaaaa!
Tiedättekö mitään tai ketään mitä persut olisivat joskus puolustaneet?
He osaavat kyllä repiä, hajoittaa ja kylvää eripuraa.
Kukapa sitä haluaisi persun taisteluparikseen rintamalle.
Perussuomalaiset on perustettu vasta 1995, päättele siitä sitten aloituksesi ja kommenttiesi typeryys.