Masentava Lauantai...

Anonyymi

Hei! Olen 12-vuotias lapsi suomesta.
En tiedä miten kertoisin tämän, mutta toivottavasti saatte jonkinlaista selkoa.
Lauantai alkaa...
Herään huoneesta, jossa on ovi auki. Kuuluu paljon imurin, tiskialtaan ja muita puhe ääniä...
Pyydän heitä, että voisiko he olla hiljempaa ja suljen oveni.
Äiti ragee...
Puhelin lähtee pois (aamutuimaa)!!!! MIKÄ VITUN SANA TOI EES ON ARGH!)
ikävä yllätys aamupäivästä...
Olen syömässä jogurttia ruokapöydällä, kunnes äiti tulee ja ”SAATANA SYÖ NOPEEMMIN ME MENNÄÄN MAMMALLE HALUSIT SITÄ TAI ET!”
Voit miettiä miksi EN halua mennä sinne
syy:
Serkku! Kaikki lellii sitä ja haukkuu mua siinä samalla! Ensinnäkin mä oon hyvä koulussa ja keskiarvo oli kaikist. 9,85. Sitä kakaraa lellitään 24/7! Se saa aina tahtonsa läpi ja repi vaatteista ja HAISEE!?
lähtemisen aika:
Äiti alkaa ragee autossa kuinka teen kaiken väärin ja mun isosisko alkaa kantelemaan!!!!
Vaatteet haisee lehmän paskalta ja kaikki päin helvettiä!
Muuta:
Mua vieläkin ärsyttää kun multa otettiin maaliskuussa puhelin pois 24tunniks ja MUA KOHDELTIIN KUIN JOTAIN LAITOSLAISTA!!
Oikeesti toivottavasti saitte jotan selkoa tosta ja anteeksi kirjoitusvirheet. Mä teen mielelläni paljon lisää kunhan vaan löytyy aikaa

12

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hm

      Onko nykyajan nuoriso tälläistä?

      Autatko joskus kotitöissä?

      Vai otettiin pois puhelin jopa 24 tunniksi?
      Eipä meikällä ollut edes puhelinta 12-vuotiaana...

      Jospa opetteleisit käyttämään siivoa kieltä edes.

      Ymmärrän että olet vain 12 vuotta, - mutta sittenkin.
      Sinun kannattaisi jutella vaikka isovanhempiesi kanssa, niin että saisit perspektiiviä elämiseen ja että mitä 12 vuotiaat entisaikaan saivat tehdä.

      Sitä autettiin kotitöissä ja eikä käytetty sellaisia sanoja kuin käytät.
      Voisit tutkia myös mitä muut 12-vuotiaat muissa maissa joutuvat olemaan.

      • Anonyymi

        on
        kyllä
        60-luku ja 20, luku eri asia?
        en
        historia on tylsää
        en ja sama vastaus kun äskeiseen


    • Anonyymi

      Tololololo

      • Anonyymi

        eip


    • Anonyymi

      Trolololo

    • Anonyymi

      Vai että lapsi Suomesta ja keski arvokin 8.95 ja ensinnäkin hyvä koulussa mitä kaikkea vielä. Mitä mitä teet mielelläs lisää? Vetelehdit pedissä ja vielä kehtoot huudella muille joktka tekee kotitöitä että olkaa hiljaa...

    • Anonyymi

      Hei, mitäs jos keksisit parempaa luettavaa.
      12 30 v.
      Ei ole uskottava stoori 😡

    • Anonyymi

      Puhu isäsi kanssa ja pyydä häntä puuttumaan tilanteeseen tai pyydä päästä koulun kuraattorille ja kerro huolesi, paras kaveri käy myös mutta parhaiten oma isä. Älä jää yksin huolesi kanssa, hanki joku luotettava aikuinen jolle puhua huolissasi. Paras on oma isä tai äiti.

      • Anonyymi

        kiitos ihanan positiivisesta viestistä!:) Olen harkinnut kovasti sitä, mutta odotetaan nyt että koulut alkaa. Isäni kanssa en ole ollut tekemisissä vuosiin...


      • Anonyymi

        No tuo oma äitihän tuossa se ongelma on, sen pitäs selvittää omat ongelmansa, että pystyy oleen vanhempi lapselleen. Tai sitten lapsen huoltajuus isälle, jos tolkuissaan.


    • Anonyymi

      Onko teillä hyviä hetkiä äitiä kanssa, vai onko se koko ajan tuollaista? Entä isosisko, onko se sun kaveri? Onko ketään muuta sukulaista, jolle voisit puhua?
      Koulussa terkkari ja kuraattori ainakin voivat auttaa.

    • Anonyymi

      Teillä on pelisäännöt hakusessa. Äitisi on ilmeisesti huoltajasi. Hän voi, ja saa perustellusta syystä väliaikaisesti ottaa sinulta puhelimen(tietokoneen, kengät tai ihan mitä tahansa) käytöstäsi jos katsoo että äytät aikaasi/hänenkin rahaansa/tai teet kyseisellä tavaralla jotain haitallista, kuten selvästi istut kännykkä nebnäsi edessä kauemmin kuin ikäisellesi on sopivaa.
      Maksatko itse tuota noin: sähköstä, vessasta, suihkutilasta ja vedestä? Tai onko vuoteesi sinun betalaama? Tai ovi huoneeseesi?
      Entäs vaatteesi? Ruokasi? Jos olet tuon ikäinen, niin ehkä sinun kuuluukin hieman osallistua edes työpanoksella kotitöihin.
      Sitten kun täytät 18, voit aivan vapaasti muuttaa äitisi luota pois, mutta silloin maksat itse elämisesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2167
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      956
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe