Jos jotain mustaihoisten maata on tuettu kehitysavulla vuosikymmeniä ja mikään ei muutu, meneekö raha silloin hukkaan ja onko järkeä jatkaa sitä?
Vuosikymmenten kehitysapu pelkkää tuhlausta
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei oo. Se on mahdollistanu populaation moninkertaistamisen siellä. Enemmän nyt rahaa kaivattaisiin......
Mutta se populaatiohan voi siirtyä tänne.
Ihanaa, lisää munaa.
Onhan siellä muuttunut paljonkin. Mistä sinä olet saanut sellaisen käsityksen, ettei mikään olisi muuttunut?
Annatko vähän esimerkkiä?
Ompahan rahat ainakin poissa aloittajan kalja ja sätkätupakka budjetista. Se tekee minut onnelliseksi.
Afrikassa on monia tummaihoisten hyvinvointivaltioita. Tottakai siellä on myös niitä kehittyviä teollisuusmaita. Vähän kuin meillä kansainvälinen ja hieno ruotsi ja vastakohtana sisäänpäinkääntynyt ja älykkyydeltään nyrjähtänyt suomi.
Ei kannata enää avustaa, mitään kehitystä ei ole tapahtunut ja vuosikymmenet on rahaa kipattu. Korruptio kukkii ja väestömäärä kasvaa. Sitten suvaitsevaiset huutavat, että se on länsimaiden vika ja vastuuta tulee kantaa. Milloin nämä itse kantavat vastuun omasta maastaan ja tekemisistään. Ei koskaan, kun saa sysätä vastuun muille.
Kanna sinä vaan vastuu itsestäsi äläkä puutu muiden asioihin jotka haluavat auttaa.
Suomi on antanut kehutysapua mm. Afganistaniin, Syyriaan, Somaliaan, Etiopiaan ym.
Avustettujen maiden kehitystä kehitysavun turvin parinkymmenen vuoden ajalta voi itse seurata ja miettiä, onko apu ollut tarpeellista