Maan Tapa Kokemuksesi

Anonyymi

Oletko törmännyt Suomessa Maan Tapaan?

Kuulemma joko teet sille töitä tai sitten et tee töitä Suomessa.

Totta?

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maan tapana on aina ostaa kilpailevalta firmalta ulos itselle palkkatuettuun työhön, vuorotteluvapaan sijaiseksi jne.

      Myös jos sinulla on liian hieno asunto liian hyvällä paikalla niin pakko on ostaa ja manipuloida köyhäksi työttömäksi jotta menettäisi asunnon.

      Liian hienoja autoja ei saa olla. Valkoinen tai musta ”paremman luokan” auto herättää kateutta. Pakko olla heti sitä naarmuttamassa kun käy kateeksi.

      Sama on takkien kanssa. Liian hienoa takkia ts. valkoista jakkua naisilla tai tummaa puvun takkia miehillä ei myöskään suvaita. On kuulema liian kermaperseen näköinen.

      Duunariväen töihin kun hakee niin pitää ”unohtaa” mainita, että on ylioppilas. ”Eihän me niin hienoja palkata”.

      Naapurin ämpärikin aiheuttaa kateutta. Naapurilla on parempi ja kiiltävämpi ämpäri, voi ei!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      150
      2064
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      307
      1759
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe