Kannattaako tuon ikäistä kerrostaloasuntoa ostaa tai vuokrata edes? Minkäslainen maaperä Upassa on? Tuon Vapaudentien Nesteen takana oleva alue? Siellä myös ihan somia omakotitaloja, niin on rintamamiestaloja remontoitu ja laajennettu. Taitaapa siellä olla myös erään arkkitehdin suunnittelema omakotitalo joka hiljattain kaupattiin ja sitä laitetaan uuteen uskoon... Kyllä ne ajat vaan muuttuu... Mutta onko tietoa maaperästä ja Seinäjoen 80-luvun kerrostalojen (ja miksei rivitalojenkin) kunnosta?
80-luvun kerrostalot Seinäjoella. Missä kunnossa?
3
57
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän vanhan Kärjenmäen alus ja vanha Hallila oo parasta maapohjan.Kerrostalot on lähes kaikki remppaamatta.Kattelin viimmevuonna vanhoja kerrostalokämppiä osaketaloista niin vain pientä remppaa oli tehty.
Putkiremppa oli vain noin 30% asunnoista joita kattelin niin tehtynä.Kasperis on edullisia mut rempat sielläkin tekemättä. - Anonyymi
Seinäjoki on vanhaa merenpohjaa (7000-10000 vuotta sitten kohdalla oli vettä, sitä ennen jäätä) Samalla tontilla voi olla sekä kalliota että savipohjaa. Vain pohjatutkimus kertoo mitä maaperästä löytyy, ei voi yleistää yhtään. Seurakunnan toimistotaloa kun tehtiin niin rakennusmontussa oli sininen savi ja siinä simpukoita.
Hyvin täälä kuitenkin talot on pystyssä, maaperän ominaisuudet on huomioitu rakentamisvaiheessa, radonia ei juurikaan ole tavattu.
Vanhoja kerrostaloja on saneerattu vaihtelevasti ja löytyy niitäkin missä putket on uusittu ja jopa hissit tehty jälkikäteen. Upan alue on suosittua ja lähellä keskustaa. Siellä m2-hinnat on vain puolet tai alle keskustan (500m) vieressä olevista uudistaloista, ja lauteet valmiiksi rakennettuja, vihreitä ja viihtyisiä.- Anonyymi
Itse pysyn tässä 1958 valmistuneessa ja remontoidussa puutalossa.Halpa asua ja terve talo joka hengittää ilman muoveja seinissä.
Pienet lämmityskulut kun takassa ja pystymuurissa pitää tulta.En lähde tästä mihinkään kerrostaloon jos ei ole aivan pakko.
Ei rivitalokaan kiehdo vaik sellaises oon asunut.
Oma tupa oma lupa.Palvelut lähellä.
Keskustaan 4km.Siellä ei oo kuin kapakat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803